Доларът поевтинява спрямо еврото, достига 24-годишен връх спрямо йената
След срива в понеделник, руската рубла възстановява част от понесените загуби в сряда
По време на днешната търговия доларът умерено намалява спрямо еврото и други основни световни валути, но расте спрямо японската йена, подновявайки максималната стойност от 24 години насам.
Търговците оценяват противоречивите сигнали относно спешната програма за закупуване на държавни облигации на Bank of England (BoE), затова избират да ограничат рисковите операции.
Председателят на Британската централна банка Андрю Бейли каза, че регулаторът ще завърши изкупуването на облигации в петък, както е планирано. „Същността на интервенциите за стабилизиране на финансовите пазари е временно явление“, каза той.
Британският финансов ежедневник Financial Times писа, цитирайки трима анонимни източника, запознати с програмата, че централната банка в частни разговори е намекнала на представители на някои банки, че има възможността да бъде удължена програмата за иззакупуване на държавни облигации, за да защити британските пенсионни фондове от загуби.
Индексът ICE Dollar, който показва представянето на щатския долар спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), спада с 0.14%, а по-широкият WSJ Dolla Index, в който са включени 16 валути, нараства незначително с 0.02 на сто.
Еврото се продаваше за 0.97036 долара спрямо 0.9708 при затварянето на сесията във вторник, като добави добави 0.4%, след като в началото на азиатската търговия дори нарасна повече, с 012 на сто. Това, обаче, беше оценено като временно явление, защото според Trading Economics, еврото остава под натиск на фона на опасенията за задаваща се рецесия в еврозоната, което затруднява ЕЦБ да продължи активно да затяга паричната си политика. Пазарните участници очакват ЕЦБ да повиши лихвите със значителни стъпки на срещите си през октомври и декември, но темпото на цикъла на повишаване на лихвите през следващата година може да се забави. Последните икономически данни показаха, че продажбите на дребно в блока са спаднали за трети пореден месец през август, а актуализираните PMI показват спад на БВП, като темпът на спад набира скорост през третото тримесечие. Изгледите през зимата вероятно ще се влошат още повече, ако енергийната криза се задълбочи.
Междувременно обменният курс на американската валута спрямо японската се повиши с 0.32% до 146.32 йени, спрямо 145.86 йени предишния ден. Това е най-високият процент от август 1998 г. насам. За последен път йената падна до 24-годишно дъно в края на септември, след което японското министерство на финансите се намеси на валутния пазар, за да подкрепи националната валута.
Доларът се повиши спрямо йената поради ограничаването ръста на лихвени проценти от Банката на Япония и продължава да се придържа към изключително мека парична политика, с което се различава съществено с Фед, който активно повишава лихвените проценти.
В резултат на действията на BoE британският паунд поскъпна с 0.71% и достигна 1.10494 долара спрямо 1.0968 долара в края на предходната сесия.
Основният конкурент да долара в Европа като валута-убежище при стресирани пазари, швейцарският франк поскъпна спрямо щатския долар с 0.14% до 0.99543 франка за един щатски долар. Инвеститорите продължават да оценяват очакванията за по-нататъшно повишаване на лихвите от Швейцарската национална банка (SNB), тъй като инфлацията неочаквано се подобри. Последните данни сочат годишен ръст на цените от 3.3% през септември, под очакванията от 3.5% от пазарните участници и 3.4% от прогнозата на централната банка, намалявайки залозите, че SNB ще продължи да повишава лихвените проценти също толкова агресивно колкото и досега. Централната банка повиши основния си лихвен процент със 75 базисни пункта на последното си заседание, повишавайки разходите по заемите до положителна територия за първи път от 2011 година.
Руската рубла, която в понеделник се срина, днес изтри значителна част от загубите, като се повиши на международните пазари с 1.09% до 63.8000 рубли за един щатски долар.
Вижте още: Руската рубла се срина в сутрешната търговия в Москва
https://3e-news.net/bg/a/view/37789/ruskata-rubla-se-srina-v-sutreshnata-tyrgovija-v-moskva
По-високите цени на суровините частично компенсират по-ниските обеми на износа, за да запазят приходите донякъде под контрол, докато рязкото намаляване на вноса поради санкциите ограничи руското търсене на чуждестранна валута. В подкрепа на руската валута действат и наложените солидни такси и отрицателни лихвени проценти върху валути от „неприятелски“ държави.
Двете стокови валути в Азия – австралийския и новозеландския долар се възползваха от временната слабост на долара и се повишиха съответно с 0.05% до 0.62629 щатски долара за един австралийски и с 0.30% до 0.55986 американски долара за едно „киви“. Днешният ръст на канадския долар е временно явление, без трайни последици. Австралийският валута „страдаше“ поради ескалиращите рискове от глобална рецесия, повишеното геополитическо напрежение и опасенията, свързани с Covid, в най-големия търговски партньор Китай. Междувременно Централната банка на Австралия (RBA) повиши за шести пореден път основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 2.6% миналата седмица, опровергавайки очакванията за по-голямо увеличение от 50 базисни пункта или с общо 250 базисни пункта, което означава, че лихвен процент е бил повишен значително за кратък период от време, затова явно борда на директорите е решил да забави темпото на увеличения на лихвите. Все пак RBA остави вратата отворена за по-нататъшно затягане през следващите месеци, тъй като инфлационният натиск продължава.
Другите две стокови валути, които са силно зависими от котировките на петрола – канадският долар и норвежката крона, са стабилни не само заради слабия долар, но и заради поскъпналия петрол. На Лондонската стокова борса американският лек суров петрол (WTI) с доставка 20 октомври се повиши с 0.31% до 89.66 долара за барел, а европейският Brent с доставка до 31 октомври поскъпна с 0.52% до 94.81 долара за барел. В крайна сметка канадският долар се повиши с 0.20% до 1.37678 канадски долара за един американски, а норвежката крона прибави 0.14% до 10.73960 крони за един щатски долар.
*Валутните курсове са актуални към 12:30 часа българско време, източници „Ройтерс“ и Trading Economics.