Изборът на конституционни съдии показа каква ще бъде парламентарната схема за продажба и на регулаторите

Икономика / Анализи / Интервюта
3E news
4131
article picture alt description

Снимка: Авторът.

Коментар на Славчо Нейков пред 3eNews и Дир.бг

Търговията в Народното събрание продължава с пълна сила. Не трябва да имаме илюзии – иде ред за формалното разпределение на спазарените вече места и в регулаторите; и появилият се рев на разкаяние от „Да, България“ няма да промени това.  Сергията за регулатори е част от схемата за безпринципното овладяване на институциите и е логичната стъпка след договорките за скритите от хората конституционни промени и за едно нагло изтъргувано място в Конституционния съд.

На 19 януари т.г. мнозинството отхвърли излъчването на дискусиите за разпределението на местата в Конституционния съд по БНР и БНТ с идиотския аргумент, че интересуващите се можели да ги следят по други канали.  Всъщност, подходът е в най-добрите традиции на парламентарната политическа простащина в последните десетина години – и се използва с ясното съзнание, че огромна част от хората нямат възможност за такива опции.

Още по темата

Поради това няма да се учудя, ако при избора на регулаторите от мнозинството се разберат да блокират и интернет, а за всеки случай и да залостят примамените журналисти в мазата на Парламента. И това ще стане за радост и на сглобката, и на полуумрялата парламентарна комисия за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество. Нищо чудно, че при избора на конституционни съдии не чухме никакво възражение от нейно име за ограничения достъп на националните медии. А иначе, колкото и невероятно да е, наистина има и такава комисия! Тя даже отскоро приюти в редиците си и гуруто на процедурните хватки за промени по потайни доби на Изборния кодекс и на Конституцията г-н Чолаков – може би за да дообогати експертността й.

 При избора на регулаторите щели да се търсят само професионалисти – това каза от парламентарната трибуна мънкащият Христо Иванов докато се оправдаваше за подкрепата на Десислава Атанасова. Само ден след избора й от „Да, България“ вече се разкайвали за неправилното „излъчване на ярки политически лица за позиции, които … предполагат неутралност и професионализъм“(тук и др). Ама верно ли? В Парламента от ППДБ окончателно затвърдиха като модел на поведение продажбата на всичките си принципи – подкрепата на кандидатурата на ГЕРБ за конституционен съдия беше поредното доказателство. И от ДПС подкрепиха избора – само че оттам без съмнение чакат квотно компенсиране с места в регулаторите и други институции, за което открито лобираше и същата г-жа Атанасова, позовавайки се с апломб на несъществуващ член на Конституцията. Друго обяснение защо депутатите-десетпроцентници от сглобката се обединиха около човек, чийто юридически опит е на юрисконсулт от чепърленски психодиспансер, трудно може да се намери. Освен, разбира се, ако не са черпили аргументи от силно професионалната оценка на Бойко Борисов, че Атанасова била по-добър юрист от един професор по право, доктор на юридическите науки, завеждащ катедра в Юридическия факултет на СУ.

На този фон не трябва да имаме никакви съмнения, че и за регулаторите политическата вярност ще се цени много повече от експертизата. От ГЕРБ знаят как се правят кадрови машинации и схеми, вкл. и в това отношение - КЗК е учебникарски пример за подобно поведение. Същевременно, спомените за безпросветните за постовете им ченгета от ДС и другите калинки, пляскани смело от ГЕРБ на ръководни постове в енергетиката, трудно ще избледнеят. А и от ППДБ се оказаха евтино лесни, та убеждаването им да гласуват правилно няма да излезе много скъпо – и отчаяните клетви на „Да, България“ часове по-късно, че подходът ще е друг, не променят това. Поредното им приклякване в поза „партер“ и за регулаторите е въпрос само на време – добре поне, че неадекватното изменение на Конституцията в това отношение (чл.91б) може в юридически план да им подейства като мехлем за облекчаване на страданията им.

Лошото е, че чрез сглобката Парламентът безусловно се затвърди като национален символ на политическата корупция и нейн абсолютен център. За политиците - привърженици на стадното гласуване освен търговията май нищо друго вече няма значение - нито достойнството, нито общественото мнение, нито професионализма. А и в Парламента срамът и страхът от истината и от последния за всички ни Съдия изглеждат като категории, отдавна продадени в името на келепира.  

И изборът, който остава за простосмъртните граждани, е да продължат да настояват за коренна промяна и засилен обществен контрол на база на многократно предлагани законодателни промени, които обаче упорито не се приемат. Другите опции са да се примирим и да посъветваме и малката част от останалите все още тук наши деца и внуци да преценят дали да не се махат овреме преди властимащите да са продали тайно и полека и дрехите на гърбовете им. Политическата каста обаче няма да се стресне от този факт – благодарение на нейното безскрупулно поведение и неграмотност младите – особено тези с добро образование - бягат извън България от години. А и политиците сигурно се радват на подобно развитие -  така хем остава повече за порциите при разпределението на всичко, което може да бъде отмъкнато, хем остават по-малко хора, които да задават въпроси.  

В България поне в последните петнадесетина години политическата корупция, облечена във власт, изглежда като утвърден начин на живот за мнозина, вкл. и за моментните десетпроцентници. Та те със сигурност ще продължат да използват всяка възможност да продават не само принципите си, но и каквото още може. Аз лично нямам съмнение, че следващото в институционален план са регулаторите! А докато си мълчим, десетпроцентниците ще продължават да ни лишават не само от възможността да гледаме какво правят, но и от възможността за активна обществена намеса и контрол, вкл. и по отношение на назначенията – но уверено ще ни обясняват, че всичко това е в пълно съответствие със закона. При необходимост, и Десислава Атанасова може от сърце да допълни, че такова поведение пасва и на Конституцията – тя вече получи подкрепата за такава роля, вкл. и от уж страдащите в случая за неутралност и професионализъм депутати от „Да, България“.

Е, поне аз така мисля.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Анализи / Интервюта:

Предишна
Следваща