Увеличаването на цената на природния газ може да доведе до по-голямо използване на въглищните ТЕЦ и в следващите години

Енергетика / Анализи / Интервюта
3E news
1273
article picture alt description

ТЕЦ Марица Изток 2 работи при сериозно натоварване в последната почти една година. Причината е, че въглищната централа използва местен ресурс, който е по-евтин от вносния природен газ.

През последните няколко месеца разпространението на цените при така наречените „чисто тъмна” и „чиста искра” електроенергии (“clean-dark” и “clean-spark” price) се ограничаваше, но все още силно благоприятства използването на въглищната електроенергия. А скорошният скок в цените на природния газ заплашва отново да даде нов тласък в разпространението на въглищните централи.

Цената „чисто-тъмна“ е тази, платена за използването на въглища, когато се отчитат както разходите за гориво, така и разходите за разрешителни за въглеродните емисии. Докато при цената на „чиста искра“ се покриват разходите за оползотворяване на природния газ и последващите изпуснати емисии в атмосферата.

Цената на газа започна да скача отново през последните два дни, тъй като потоците на руски газ към Европа през газопровода "Северен поток 1" се понижиха допълнително и Москва каза, че повече забавяния на ремонтите могат да доведат до спиране на всички потоци.

Още по темата

Докато глобалният пазар на въглища също остава много напрегнат, което води до по-високи цени на въглищата, пазарите все още очакват въглищата да бъдат по-евтиният източник на енергия през следващата година. Това показва, че използването на въглищата като енергиен ресурс ще остане високо, смята анализаторът на Rystad Energy Фабиан Рониген, цитиран от агенция „Ройтерс“ и Euractiv.

Европейският съюз е готов да забрани вноса на руски въглища в средата на август, което ще натовари повече доставките и ще принуди потребителите да търсят внос на твърдо гориво от други места. А това допълнително ще ограничи предлагането на пазара. Европейската комисия изчисли, че покупките на въглища от Русия възлизат на около 8 милиарда евро годишно.

Данните от Rystad Energy също показват, че въглищната енергия може да остане по-конкурентоспособният източник на гориво до 2025 г. Очаква се обаче неотдавнашното неуспешно предложение за промяна на системата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ) да е от полза за използването на природен газ за производство на електроенергия. Причината е, че новите регулации на въглеродния пазар биха довел до по-високи цени на квотите. Решение по спора със СТЕ се очаква да има в следващите месеци на ниво ЕП. А дали и кога в схемата за търговия ще се включи жилищния и транспортния сектор, все още не е ясно. Мерките са част от пакета Fit for 55, които скараха европейските депутати през миналата седмица.

Тъй като въглищата са по-въглеродно интензивни, нарастващите разходи за емисии правят газа по-конкурентоспособен. А пък операторите на централите ще трябва да притежават по-малко квоти за използване на производството на газ спрямо квотите при въглищата.

Индикаторът за разпространение на газа към въглища напоследък значително намали разликата си спрямо цените на въглеродните емисии (EUA), но все още остава с повече от 50% над въглеродните квоти, смята анализаторът на ICIS Флориан Ротенберг.

Индикаторът изразява колко високи трябва да бъдат цените на EUA, за да се стимулира производството на електроенергия от газ, а не на въглища, припомнят специалистите.

Това означава, че електроцентралите, работещи с газ, трябва да останат изключени през всички часове, в които има достатъчно въглищни мощностти, за да го заменят, добави той. За предстоящите есенни и зимни месеци студеното време също може да повлече природния газ по-далеч от електроенергийния сектор и да го насочи към нуждите от отопление на жилищата.

„Само в случай на много топла зима, съчетана с подновена нагласа за въглеродните разрешителни, бихме очаквали разпространението търсене да се ограничи и да се включат някои ефективни газови инсталации, които да заменят по-старите въглищни блокове в електроенергийния микс“, смята Ротенберг.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Анализи / Интервюта:

Предишна
Следваща