Цените на петрола на 30 януари се връщат към ръст след понижението ден по-рано

Енергетика / Свят
3E news
321
article picture alt description

Цените на двата основни сорта петрол във вторник, 30 януари се връщат към ръст, след като в рамките на предишната сесия спаднаха значително. В рамките на сутрешната търговия обаче динамиката е висока и след първоначалния по-висок ръст вече се забелязва лека промяна в нагласите.

Мартенските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures , които допреди минути растяха с темп от 0,27 долара за барел, вече се забавят до поскъпване от 0,15 долара за барел или 0,18% - до 82,55 долара за барел. В понеделник цената по договорите за този сорт се понижи с 1,15 долара или с 1,4% до 82,4 долара за барел.

Фючърсите за март за петрола сорт WTI на нюйоркската борса (NYMEX) се котират на ниво от 76,98 долара за барел, увеличавайки се с 0,20 долара или 0,26%.  При затваряне на предишната търговия договорите за сорт WTI поевтиняха с 1,23 долара или с 1,6% до 76,78 долара за барел.

Спадът на цените, наблюдаван в понеделник се дължи основно на новината от Хонконг за обявяването от съда в ликвидация на китайския имотен гигант Evergrande. Това отново върна на масата опасенията на участниците на пазара за китайската икономика.

Изглежда обаче, че новините от Близкия изток на този етап остават водещи. Както отбелязват от Trades Economics, рискът от разширяване на геополитическия конфликт в Близкия изток продължава да подхранва опасенията за доставките. Търговците остават предпазливи относно риска за пряка конфронтация между  САЩ и Иран, след като в резултат на нападението на дрон бяха убити американски военни. При това, независимо от твърденията на САЩ, че не желаят военен конфликт с Иран. Предварителните изчисления са, че в случай на задълбочаване на конфликта това ще доведе до проблем с износа на ирански петрол за световните пазари, който се изчислява на около 1-1,5%  Ракетна атака срещу петролен танкер Transfigura в Червено море през уикенда също поражда страхове за прекъсвания на доставките.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща