МАЕ: Газовата криза доведе до бум в търсенето на термопомпи в Европа

Полша, Холандия, Италия и Австрия отчитат двойно увеличение на продажбите през първата половина на 2022 г.

Енергетика / Зелен преход , Индустрия
Георги Велев
1538
article picture alt description

Източник: 3eNews, архив.

Продажбите на термопомпи в световен мащаб са нараснали с близо 15% миналата година, водени от Европейския съюз, където опасенията за енергийната сигурност, причинени от войната на Русия в Украйна, стимулират търсенето, според нов доклад на Международната агенция по енергетика (IEA). Най-големи темпове на растеж са отчетени в Европейския съюз, където продажбите на термопомпи са нараснали с 35%, според специалния доклад на МАЕ „Бъдещето на термопомпите“, публикуван преди два дни.

И изглежда, че тенденцията ще продължи, като Полша, Холандия, Италия и Австрия отчитат двойно увеличение на продажбите през първата половина на 2022 г. Това е  приблизително два пъти повече от сумата, наблюдавана през същия период на миналата година.

Намаляващите доставки на газ от Русия действат като катализатор за внедряването на термопомпи в блока, където правителствата се споразумяха за планове да намалят руския внос с две трети тази година и да го сведат до нула „много преди 2030 г.“. В бъдеще, годишните продажби на термопомпи в Европа може да нараснат до седем милиона до 2030 г. Това е сериозно увеличение спрямо продадени два милиона термопомпи през 2021 г.. Това ще бъде факт ако правителствата постигнат своите климатични и енергийни цели, се казва в доклада, цитиран от Euractiv.

„В миналото опциите за чиста енергия бяха подкрепяни по причини, свързани с климата“, обясни Фатих Бирол, изпълнителен директор на МАЕ. „Но днес най-големият двигател на термопомпите, слънчевата енергия, вятърната енергия или електрическите автомобили в Европа е енергийната сигурност. Водещата сила се е променила. А енергийната сигурност сега е основният двигател“, обяснява той в свое интервю.

Отоплителните сгради днес представляват една трета от търсенето на газ в ЕС, според МАЕ. Термопомпите биха могли да намалят това търсене с близо седем милиарда кубични метра през 2025 г. – това е еквивалентно на количеството газ, доставен през Трансадриатическия тръбопровод миналата година, се казва в доклада.

„В резултат на тази криза ние страдаме от по-високи цени на енергията“, признава Бирол. „Но в същото време той ускорява прехода към чиста енергия както по причини, свързани с енергийната сигурност, така и по причини, свързани с климата“.

Според доклада на МАЕ термопомпите са незаменима част от всеки план за намаляване на емисиите и използването на природен газ, тъй като са свръхефективни, щадящи климата и помагат на потребителите да намалят потреблението на енергия. И противно на широко разпространеното схващане, технологията е изпитана и тествана дори в най-студения климат. „В Норвегия 60% от сградите са оборудвани с термопомпи, като в Швеция и Финландия те са над 40%. Това подкопава аргумента, че термопомпите са неподходящи за студен климат“, се казва в доклада.

Основните пречки днес са свързани главно с високите първоначални разходи за инсталиране и тесните места (bottleneck) във веригата за доставки, включително недостиг на полупроводници, използвани в производството на термопомпи. Бирол каза, че има две препоръки към правителствата на ЕС да се справят с това. „Първото предизвикателство при термопомпите е цената на капитала“, което е пречка, особено за семействата с ниски доходи. Той каза, че правителствата трябва да предложат „директна подкрепа“ на домакинствата и да гарантират, че тя идва с минимална бюрокрация.

Втората му препоръка е да се подобрят уменията и обучението на монтажниците. „Има липса на квалифицирани работници – техници, електротехници“, каза Бирол. Правителствата трябва да предложат курсове за обучение или повишаване на квалификацията от „максимум три месеца“ на монтажниците, добави той.

Забрана за нови газови котли от 2025 г

Бирол също подкрепи действията за обезсърчаване на инсталирането на нови газови котли. В Германия, например, новите отоплителни системи с изкопаеми горива ще бъдат забранени от 2024 г. „Необходимо е не само да се осигури стимул за термопомпите, но и да се възпират другите технологии“, които използват изкопаеми горива, съгласи се Бирол. „Така че от тази гледна точка забраната в цяла Европа може да бъде добре обмислена от европейските политици“, каза той. „Мисля, че 2025 г. е подходящият момент“ за забрана, добави той, позовавайки се на изследване на МАЕ, публикувано миналата година. Според него не трябва да се продават нови котли на изкопаеми горива в световен мащаб от тази дата, ако светът иска да постигне беземисионна икономика до средата на този век.

От страна на индустрията Европейската асоциация за термопомпи (EHPA) приветства доклада на МАЕ. „Надяваме се посланието да бъде чуто от ЕС и страните по света и да бъде последвано от бързи действия на място“, каза Томас Новак, генерален секретар на EHPA.

В Европа компании като Viessmann са заети да се справят с процъфтяващото търсене и да се справят с тесните места във веригата за доставки. Германия, например, се стреми да инсталира 500 000 термопомпи годишно от 2024 г., което изисква увеличаване на производството в безпрецедентен мащаб.

„Ние напълно възприехме безпрецедентната инерция на пазарите: Viessmann планира да инвестира 1 милиард евро, за да допринесе за целта на ЕС да инсталира 10 милиона нови хидравлични термопомпи до 2027 г.“, каза Аликс Чамбрис, вицепрезидент на Viessmann за глобалните обществени въпроси и устойчивост. Според Viessmann следващите няколко години ще бъдат критични. „Милионите нови термопомпи трябва да бъдат с най-добра производителност, високоефективни и устойчиви“, каза Чамбрис, имайки предвид естествените хладилни агенти, които могат да се използват за замяна на затоплящите климата F-газове в термопомпи. Именно флуорните газове и тяхната употреба все още притесняват активистите в защита на климата. Chambris също настоя, че подкрепата на домакинствата за финансиране на преминаването към възобновяемо отопление „ще бъде от решаващо значение за успеха“.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Зелен преход:

Предишна
Следваща