Европейските пазари на акции затвориха със спад от 1.8% под влияние на войната в Украйна и решенията на ЕЦБ

С най-голям дневен спад затвори италианският индекс FTSE MIB, а с най-малко понижение завърши испанският бенчмарк IBRX 35

Икономика / Финанси
Георги Вулов
829
article picture alt description

Снимка: архив 3e-news/БТА-AP

Западноевропейските фондови пазари се понижиха още на старта на търговията в четвъртък след силния ръст, който беше най-висок от две години насам, отчетен в предходната сесия в сряда. Инвеститорите са притеснени за последиците от руско-украинския конфликт и затова очакваха реакцията на Европейската централна банка (ЕЦБ) от днешното заседание на регулатора.

Анализаторите не бяха изненадани, тъй като ЕЦБ няма да промени основните параметри на паричната си политика, тъй като иска да остане гъвкава в условията на голяма несигурност във връзка с военните действия, водени от Русия в Украйна, но еминно заради войната между двете съседни страни остана доста остана предпазлива в оценката на икономическите последици от руската инвазия.

Вижте още: ЕЦБ отново замрази лихвите, но увеличи месечните нетни покупки на активи заради войната в Украйна

"Несигурността никога не е била толкова голяма, така че в момента няма смисъл ЕЦБ да поема каквито и да било ангажименти и рискове или да променя каквото и да било", заяви анализаторът на Pictet Wealth Management Фредерик Дюкрос. Лихвите по депозитите на ЕЦБ остават на минус 0.5%, референтният лихвен процент по кредитите – на нула, а лихвеният процент по маржин кредитите – на плюс 0.25%.

Анализаторите на американската банка Goldman Sachs влошиха прогнозата си за растежа на 19-те икономики от еврозоната през 2022 г. от 3.9% на 2.5%. Икономистите на банката посочват отрицателното въздействие на въоръжения конфликт между Русия и Украйна. Те обясняват също така, че на фона на прекратяването на икономическите стимули, затрудняването на търговията на компаниите с Русия поради санкциите и продължаващата волатилност на цените на енергията и други изкопаеми суровини, също ще доведат до забавяне на растежа.

"Очакваме намаляване на производството поради прекъсване на енергийните доставки от Русия, особено предвид енергийната зависимост на страните от еврозоната от руския природен газ и петрол, като Германия и Италия", се казва в обзора на анализаторската група на Goldman Sachs.

Пазарите следят отблизо развитието на ситуацията в Украйна, тъй като руската инвазия продължава. Късно в сряда Украйна обвини руските самолети, че са бомбардирали детска болница в обсадения град Мариупол въпреки споразумението за прекратяване на огъня, което позволява евакуация. От Москва опровергаха, че в сградата не е имало болни и лекари, а провокатори.

Това, което най-много притеснява инвеститорите, е инфлацията, която в САЩ буквално излетя до 7.9% през февруари в сравнение със същия месец на миналата година, съобщи Министерството на труда на страната. Цифрата съвпада с прогнозата на анализаторите, анкетирани от Bloomberg. Инфлацията се ускори от 7.5% през януари.

На месечна база индексът на потребителските цени са нараснали с 0.8% през февруари, което също съвпадна с прогнозите на експертите.

Цените, от които са изключени разходите за храна и енергия (основен индекс на потребителските цени), се повишиха с 0.5% през предходния месец спрямо януари, а на годишна база - с 6.4%. От друга страна, цените на енергоносителите се повишиха с 25.6% на годишна база през миналия месец (след като през януари нараснаха с 27%), включително цените на бензина, които скочиха с 38%.

Според Trading Economics, основният ефект от руската военна операция в Украйна, която доведе до рязко покачване на цените на петрола и природния газ, ще се прояви по-късно и ще се задълбочи от решението на Вашингтон да намали вноса на петрол от Русия. По-рано се очакваше инфлацията да достигне своя връх през март и да започне да намалява, но след последните събития м Украйна темпът на нарастване на потребителските цени ще остане висок по-дълго от очакваното.

До обед общият европейски индекс STOXX 600 се понижи с 0.99%, а от националните измерители на „сините чипове“, с най-голям спад беше основният индекс на борсата във Франкфурт DAX (-3.24%), следван от основния измерител на борсата в Милано FTSE MIB (-3.19%), САС 40 на борсата в Париж (-2.52%), испанския бенчмарк IBEX 35 (-0.93%) и лондонският FTSE 100, който е най-устойчив от началото на кризата, отстъпи най-слабо (0.87%). Низходящият тренд се запази до края на сесията, но за някои индикатори загубите от сутринта се ускориха.

Източник: MarketWatch

От таблицата по-горе е видно, че с най-голям дневен спад затвори италианският индекс FTSE MIB, а с най-малко понижение завърши испанският бенчмарк IBRX 35.

Всички секторни бяха в червената зона, но на дъното беше индикаторът на производителите на автомобили, който загуби 4.8%.

С най-голям спад бяха акциите на обединената италианско-френска Stellantis (7.23%), следвана от двата германски производителя на автомобили BMW Group (5.51%) и Volkswagen Group (4.35%), както и на френската Renault Group (4.03%).

Акциите на производителя на луксозни стоки Hugo Boss AG, които се понижиха със 7.12%. Компанията обяви оттеглянето си от руския пазар заради военния конфликт в Украйна.

Капитализацията на швейцарската банка Credit Suisse е намаляла с 2.98%. Банката съобщи, че активите ѝ в Русия са възлизали на 915,2 млн. долара към 31 декември 2021 г., и отбеляза, че оттогава насам те са се свивали.

Сред губищите бяха и акциите на германския оператор на контейнерни превози Hapag-Lloyd AG се понижиха с 3.99%, въпреки че компанията отчете почти 10-кратно увеличение на нетната печалба през 2021 г. и заяви, че очаква силни резултати за текущата година.

В дъното на европейския индекс на сините чипове слязоха акциите на британската строителна компания Persimmon, които се понижих с 9.3% на борсата в Лондон.

Книжата на германския химически и фармацевтичен концерн Bayer AG се повишиха с 0.5%. Компанията ще продаде подразделението си за опазване на околната среда на компанията за частни капиталови инвестиции Cinven за 2.6 млрд. долара.

На върха на STOXX 600 се изкачиха акциите на германската химическа компания K+S AG, които поскъпнаха 10.91%, след като отчете рязък ръст на печалбата за четвъртото тримесечие и надхвърли прогнозите за дивидент и свободен паричен поток.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Финанси:

Предишна
Следваща