Екологичното високомерие остави Великобритания уязвима към изнудването на Путин

Енергетика / Анализи / Интервюта
Георги Велев
1202
article picture alt description

Утопичният подход на правителството към околната среда - включително прекратяване на въглищната енергетика, избягване на фракинга и изискване за шофиране на електрически превозни средства, задвижвани от възобновяема енергия - винаги ще има своята цена. Но рядко тези разходи са били толкова прекомерни, колкото търсенето на очевидно фалшифициране на цената на газа от страна на доставчика Газпром. Това коментира британския в. Telegraph.

Като се погрижихме за нашите зелени възможности и по този начин избрахме да не се възползваме от огромните газови ресурси под земята и в нашите води, направихме Великобритания уязвима.

Анализаторът Саймън Хефер дори подчертава в коментара си, че Обединеното кралство „ще полудее, като се говори за способността ни да управляваме проблемните“. Например:

Първо, ако говорим за някой вид производство на енергия, която все още не е срещнала реториката,с която политиците говорят за нея. Вместо това ние сме оставени на милостта на решенията на Русия относно цените на газа: и нашата уязвимост се увеличава, защото други фактори увреждат нашите енергийни доставки. Тази опасност е очевидна. Миналия понеделник сривът във веригата за доставка на газ и провалът на турбините да генерират електричество поради липса на вятър, доведе до скок в цените на електроенергията до 11 пъти над нормалното им ниво.

Два дни по -късно друг източник на електроенергия, на който бяхме разчитали, се изчерпа поради пожар в една от междусистемните връзки, доставящи енергия от Франция - друга държава, към която изведнъж преминахме към лошо състояние. Нашата слабост е повече от способността да запалим светлините и да видим проблемите. Два британски завода за торове с общо значение са затворени, което прекъсва доставката на въглероден диоксид, страничен продукт от съществено значение за газираните напитки и преработката на месо.

Ние и ЕС все още се борим с пандемията. Европейските икономики, които са потънали от прекомерното регулиране и в много държави -членки от надценката на парите, са идеалната цел за Русия, която иска да сложи ботуша си в гърлото на Европа. Путин спазва най-добрия принцип, като няма по -добро време да риташ някого, отколкото когато е навън и е уязвим.

Този ценови шок е предвестник на нашето бъдеще, ако продължим да се мъчим за каузата на околната среда и ако продължим да реагираме с настойчивост на руснаците. Както Западът видя след повишаването на цените на петрола през 1973 г., масивното покачване на цените на енергията е толкова добро, колкото всеки начин да се постави една икономика на колене. Така ако светлините в цяла Европа угаснат и хранителната верига се взриви, Путин ще го опише като мярка за неговата и силата на Русия, както правят тираните. Захранването с енергия всъщност се е превърнало в негово оръжие.

Виновна е само Великобритания. Страната създаде нереалистични нива на разчитане на чужда енергия чрез недвусмисленото отхвърляне на други източници на електроенергия, направено в полза в полза на агресивно, завладяващо и понякога истерично зелено лоби.

Няма съмнение, че е желателно да се избягва глобалното затопляне. Но да се постигне това, като не се анализират адекватно и не се предприемат действия, които обхващат западните икономики и осигуряват огромно конкурентно предимство на страни като Китай и всъщност Русия, която се подиграва на противника ни, е политическо и икономическо самоубийство. Ако това означава удължаване на живота на въглищната енергия или изграждане на повече ядрени електроцентрали, нека бъде така.

Путин вярва, че може да прави каквото си иска, защото притежава Западните страхливци. Газпром държи ръката на камшика поне заради зависимостта на Германия от енергията на Русия. Почти напусналата Ангела Меркел започна кариерата си преди  години, заедно с Путин. Икономическият оптимизъм на Путин и неговите приятели на Запад означават, че всъщност не само той може да играе тази стратегическа игра.

Освен ако на ръководството на Путин в „Газпром“, пълното замразяване на руските активи във Великобритания, отказът на визи и отказът от западния охолен начин на живот за тези гангстери ще бъде знак за опасност за тях, както поради изненадващото поведение на Русия в много други отношения, то във всеки случай отдавна е закъсняло въвеждането на такива мерки.

ЕС трябва да направи същото. Нашият нов секретар по връзки Лиз Тръс може да поеме водещата роля тук. Но най -вече да се надяваме как жесток управник ще владее нашите доставки на енергия, е лудост и трябва да спре.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Анализи / Интервюта:

Предишна
Следваща