ЕНЕРГО-ПРО предлага енергийно ефективни съвети при използване на климатиците през лятото

Икономика / България
Георги Велев
216
article picture alt description

В разгара на лятото ЕНЕРГО-ПРО припомня на своите клиенти някои от най-ефективните препоръки при използване на климатици с цел пестене на електроенергия. Информационната кампания на енергийното дружество е целогодишна и основната идея е да подпомогне домакинствата  чрез формиране на навици за енергийно ефективно поведение, което да намали сметките им за електроенергия. Ето и съветите:


•    Не преграждайте климатика и поддържайте филтрите чисти за безпроблемната му работа.
•    Монтирайте уреда далеч от пряка слънчева светлина и от нагряващи електроуреди.
•    Изолирайте дограмата и стените, които се напичат най-силно от слънцето и използвайте щори за улеснено охлаждане на помещенията.
•    По възможност настройвайте уреда на оптимална температура, използвайте пестеливия режим „Economy” и избягвайте Турбо режима, който предполага работа на пълна мощност.
•    Насочвайте струята на климатика нагоре в режим на охлаждане за въздействие върху най-топлите горни слоеве в стаите и по-ефективна работа на уреда.
•    Настройвайте таймера на климатика за стартиране на работа час-два преди да се приберете от работа. Това спестява пускането му на по-високи обороти.
•    Влагайте в уреди с висок енергиен клас с дългосрочен спестяващ ефект.
•    Следете за стойността на коефициента за сезонна енергийна ефективност (SEER) при охлаждане за климатиците, въведен след 2013 г.

Така наречените сезонни коефициенти при климатиците отразяват реалното потребление на електроенергия на термопомпата въз основа на нейната енергийна ефективност за цяла година. SEER (за охлаждане) и SCOP (за отопление) измерват годишното потребление на енергия и ефективността при обичайно ежедневно използване. В по-дългосрочен план те отчитат температурните колебания и периодите в режим на готовност, за да осигурят ясна и надеждна представа за типичната енергийна ефективност през целия сезон на отопление или на охлаждане. В зависимост от тяхната стойност енергийният клас може да достигне A+++

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща