Бундесбанк: Намалява разликата между „старите” и „новите” държави-членки на ЕС

Икономика / България
Галина Александрова
264
article picture alt description

Разликата между „старите” и „новите” държави-членки на Европейския съюз намалява все повече сочи анализ на централната банка на Германия, цитиран от БГНЕС.

Анализът обхваща България, Чехия, Естония, Хърватия, Латвия, Литва, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения и показва, че въпреки слабостта на световната икономика, брутният национален продукт (БНП) е нараснал средно с 4,3% през миналата година. През 2017 година този ръст е възлизал на 4,8%.

Резултатите сочат, че тези държави се приближават към средните за Европейския съюз. През 2013 г. изброените страни участват с 41%, през 2018 г. – с 46% от средния БНП на глава от населението в ЕС. Съотнесено към покупателната способност на населението, това означава, че „новите” държави са се изкачили от 6:% на 72% от средното за ЕС.

Бундесбанк подготвя редовно подобни анализи за компании в Германия, които се интересуват от покупателната способност на гражданите в определени държави с цел пласиране на продукцията си. Анализаторите на банката отбелязват все по-тясната обвързаност и зависимост на тези страни от международната търговия и интеграцията в общия пазар.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща