Европейските фондови пазари се търгуваха без единна динамика до обед, но затвориха със загуби във вторник

С най-голям дневен спад завърши френският САС 40, а с най-слабо понижение приключи италианският измерител FTSE MIB

Икономика / Анализи / Интервюта , Финанси
Георги Вулов
1522
article picture alt description

Снимка: архив 3е-news/БТА-АР

Борсовите индекси на най-големите страни в Западна Европа днес се променяха без съществена динамика и без ясно изразена посока на търговия до обед, но следобед настъпи обрат и всички основни национални измерители затвориха на червена териотория. Пазарните участниците оценяваха резултатите от изборите във Франция и Обединеното кралство, в резултат на което политическата несугирност се задълбочи особено във Франция.

Пазарните участници очакват изявленията на председателя на Федералния резерв на САЩ (Фед-централната бана на страната) Джером Пауъл в Конгреса на САЩ, съобщава Trading Economics. Първото изявление в Сената е планирано за по-късен час днес, след като пазарите в Западна Европа затворят.

Още по темата

Левият Нов народен фронт спечели най-много места във финалния втори тур на гласуването, осуетявайки очаквания скок за крайната десница. Алиансът обаче не успя да осигури абсолютно мнозинство, което означава, че има коалиция или технократско правителство, което прави приемането на законодателство и реформи по-трудни.

Европейската централна банка (ЕЦБ) може да продължи постепенно да намалява основните си лихвени проценти, без да застраши процеса на понижаване на инфлацията. Това заяви днес управителят на централната банка на Италия Фабио Панета, който е и член на Управителния съвет на ЕЦБ. Ройтерс припомни, че на воето заседание, проведено на 6 юни, централната банка на еврозоната понижи водещите си лихви с 25 базисни пункта. Централната банка на еврозоната обаче не е посочила изрично какво ще предприеме по отношение на лихвената си политика.

"Намаляването на лихвените проценти може да продължи постепенно на фона на връщането на инфлацията към целта (на ЕЦБ), ако макроикономическите тенденции останат в съответствие с очакванията на ЕЦБ", заяви Панета пред участниците в банкова конференция в Рим.

До обед общият индекс на най-големите европейски компании Stoxx Europe 600 се понижи с 0.1%, а от националните измерители на „сините чипове“ с най-висок спад френският CAC 40 (-0.6%), следван от испанския IBEX 35 (-0.5%) и германския DAX (-0.2%. В същото време британският FTSE 100 и италианският FTSE MIB се повишиха съответно с 0.1% и с 0.2 на сто. Следобед настоъпи обрат и всички измерители затвориха на червена територия, като при някои измерители спадът се ускори.

От таблицата по-горе е видно, че с най-голям дневен спад завърши френският САС 40, а с най-слабо понижение приключи италианският измерител FTSE MIB.

Акциите на Novo Nordisk, производител на изключително популярното лекарство срещу затлъстяване Wegovy, паднаха с 1.89% след публикуването на анализ на данни, показващ, че лечението с медикамент на конкурента Eli Lilly Mounjaro води до по-бърза и по-голяма загуба на тегло.

На британския пазар лидери по растежа са акциите на минния сектор, който показа значителен спад предния ден. Включително акциите на: Antofagasta (+0.41%), следвани от Glencore (+0.43%), Rio Tinto (+0.58%), Endeavour Mining (+0.93%), Fresnillo (+1.98%).

Британската петролна и газова компания BP Plc ще отчете отписвания на активи от 1 до 2 милиарда долара в отчетите си за второто тримесечие, свързани по-специално с намалението на производството в нейната рафинерия в Гелзенкирхен, Германия, което беше обявено през март тази година година. Цената на книжата на дружеството се понижиха с 3.09%.

Акциите на другите петролни компании в региона също поевтиняха: на френската TotalEnergies (-2.26%) и норвежката Equinor (-0.90%).

Акциите на Dassault Systemes паднаха с 5.17%, след като френският производител на софтуер за индустриален дизайн намали прогнозата си за печалбата за текущата година, позовавайки се на това, че клиентите забавят поръчките.

Освен това, във Франция поевтиняха акциите на автомобилния производител Renault (-1.34%), на банките Credit Agricole (-1.29%), BNP Paribas (-2.35%) и Societe Generale (-2.22%), производителя на строителни материали Compagnie de Saint-Gobain (-3.09%). Понижиха се и акциите на производителите на луксозни стоки: Hermes International (-1.34%), L'Oreal (.1.33%) и Pernod Ricard (-1.09%).

Най-значителен ръст бележат акциите на обединения италианско-френски автомобилен производител Stellantis (+1.27%) и телекомуникационния оператор Orange (+0.51%).

Германският производител на спортни автомобили Porsche заяви, че глобалните доставки на автомобили са намалели със 7% през първата половина на годината в сравнение със същия период на 2023 г., главно поради спад от 33% на годишна база на пазара в Китай. В резултат цената на акциите на Porsche спаднаха с 1.32 на сто.

На борсата във Франкфурт сред губещите са акциите на автомобилния производител Mercedes-Benz (-3.43%), както и на химическата компания Bayer (-2.71%) и на производителят на гуми Continental (-2.05%).

В същото време акциите поскъпнаха на автомобилната компания Bayerische Motoren Werke AG (+0.67%), на военния концерн Rheinmetall (+0.76%) и на производителя на полимери Covestro (+ 0.88%).

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Анализи / Интервюта:

Предишна
Следваща