Европейските пазари на акции се понижаваха втори пореден ден след изборите за Европейски парламент

С най-голям дневен спад завърши италианският индекс FTSE MIB, а с най-малко понижение затвори германският DAX

Икономика / Анализи / Интервюта , Финанси
Георги Вулов
1500
article picture alt description

Снимка: архив 3е-news/БТА-АР

По време на търговията във вторник борсовите индекси на най-големите страни в Западна Европа се понижаваха, след като и предния ден регистрираха загуби, заради резултатите от изборите за Европейски парламент. Европейските пазари бяха поставени под натиск от неочакваното решение на френския президент Еманюел Макрон да разпусне долната камара на парламента - Националното събрание - след загубата на неговата партия на изборите за Европейски парламент.

Още по темата

Европейските акции останаха под натиск и във вторник, тъй като инвеститорите очакваха следващата среща на Федералния резерв, която започна днес и ще продължи и в сряда, и данните за инфлацията в САЩ.

Публикуваната днес статистика показа неочаквано увеличение на безработицата в Обединеното кралство през април до най-високото ниво от 3-то тримесечие на 2021 г., до 4.4%, спрямо 4.3% месец по-рано. Средният темп на нарастване на работната заплата, включително бонусите, в страната през февруари-април остава 5.9%.

Във вторник вниманието на пазарните участници отново се насочва към паричната политика. На 11 юни започва двудневно заседание на Федералния резерв на САЩ (Фед-централната банка на страната), след което банковият регулатор най-вероятно ще запази основния лихвен процент непроменен. Търговците ще оценят внимателно окончателното изявление на Фед, както и думите на председателя на Фед Джеръм Пауъл, за да разберат кога регулаторът възнамерява да премине към облекчаване на паричната политика.

Европейската централна банка (ЕЦБ) миналата седмица намали основните лихвени проценти за първи път от 2019 г. Ръководителят на централната банка на Франция и член на управителния съвет на ЕЦБ, Франсоа Вилерой дьо Гало, каза във вторник, че регулаторът не трябва нито да бърза с по-нататъшно облекчаване на политиката, нито да го забавя.

„При следващото намаляване на лихвените проценти аз подкрепям прагматичен, постепенен подход, без бързане, но и без забавяне“, каза той по време на Парижкия финансов форум.

До обед общият индекс на най-големите европейски компании Stoxx Europe 600 се понижи с 0.66%, а от националните измерители на „сините чипове“ с най-съществен спад беше испанският IBEX 35 (-1.52%), следван от италианския FTSE MIB (-1.16%), френския САС 40 (-0.94%), британския FTSE 100 (-0.74%), германския DAX (-0.69%). Низходящият тренд се запази за всички индекси до края на сесията, като общият измерител Stoxx Europe 600 затвори със спад от 0.93%, изтривайки слабите печалби по-рано през сесията, а на повечето от националните индекси загубите се увеличиха спрямо обедните регистрации.

От таблицата по-горе е видно, че с най-голям дневен спад завърши италианският индекс FTSE MIB, а с най-малко понижение затвори германският DAX.

Всички сектори и основни борси в Западна Европа затвориха на червено, а измерителят на банките поведе губещите сектори, като регистрира спад от 2.17%.

В Париж акциите на банките продължиха да поевтиняват и във вторник, включително на Societe Generale (-5.02%), BNP Paribas (-3.89%), Credit Agricole (-3.90%). Освен това, котировките на ценните книжа на производителите на луксозни стоки също са на загуба: Kering (-2.62%) и LVMH (-1.30%), както и петролната и газова компания TotalEnergies (-1.70%), енергийната Engie (-1.89%), а също и строителната Vinci (- 3.86%).

Акциите и на най-голямата швейцарска банка UBS поевтиняха с 0.93%, след като висши мениджър на кредитора заяви, че сливането на швейцарските звена на UBS и Credit Suisse може да приключи още на 1 юли. UBS, която придоби бившия си конкурент Credit Suisse миналата година след колапса на банката, по-рано посочи, че двете звена ще бъдат обединени през третото тримесечие.

Сред малкото печеливши бяха акциите на британския стартъп, производител на компютри Raspberry Pi, които скочиха с 39.11% при дебютната си търговия на основен пазар на Лондонската фондова борса след IPO-то. Raspberry Pi пласира акции на 2.8 паунда за брой, което дава пазарна оценка от 540 милиона паунда. По време на дебютната търговия цената на акциите се покачи до 3.9 паунда.

Цената на книжата на френската IT компания Atos SE спадна най-много (-15.11%). Финансово закъсалата компания е приела оферта от консорциум от инвеститори, водени от нейния акционер Onepoint, за преструктуриране на дълга си, като я е предпочела пред оферта от консорциум, ръководен от чешкия милиардер Даниел Кжетински.

Във Франкфурт с най-голям спад са акциите на индустриален гигант Rheinmetall (-2.63%), банката Commerzbank (-3.29%) и производителя на автомобили Porsche (-0.77%). В същото време книжата на химическата компания Covestro (+7.13%) стабилно поскъпнаха.

В Лондон акциите на минно-добивните и суровинно-стоковите компании поевтиняха: на Antofagasta (-4.26%), Glencore (-2.15%), Rio Tinto (-1.92%), на BHP (-1.77%), Anglo American (-0.61%), Fresnillo (-0.18%).

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Анализи / Интервюта:

Предишна
Следваща