Щатският долар поевтинява спрямо повечето основни валути след решението на Банката на Англия до повиши за 14 път основната лихва

Индексът ICE Dollar (DRY), който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинги и шведска крона), губи 0,04%

Икономика / Финанси
Георги Вулов
1014
article picture alt description

Снимка: архив 3е-news/БТА-АР

По време на днешната търговия щатският долар се повишава спрямо повечето основни валути, с изключение на японската йена и две стокови валути, след поскъпването на петрола.

Още по темата

Вчера следобед централната банка на Англия (BoE) реши да повиши основния лихвен процент с 25 базисни пункта - до 5,25% годишно. Решението беше в съответствие с очакванията на пазара, въпреки че мнозина спекулираха, че може да се очаква увеличение от 50 б.п. В изявление на регулатора се казва, че паричната политика ще остане на доста рестриктивно ниво за "разумно дълъг" период.

Това е 14 поредно повищаване на лихвите и в момента нивото им е на най-високото от финансовата криза от 2007-2008 г. насам.

Индексът ICE Dollar (DRY), който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинги и шведска крона), губи 0,04% по време на търговията, а по-широкият WSJ Index на долара, в който са включени 16 валути, спада с 0,08%.

Ееврото де повиши с 0.05% до 1,0952 долара спрямо 1,0946 долара при затварянето на предишната сесия в четвъртък. Единната европейска валута се задържа около 1.09 долара от началото на август със слаби отклонения в двете посоки, без да има ясно изразена посока, след като данните продължиха да сочат устойчива икономика на САЩ, въпреки че Fitch понижи кредитния рейтинг на дълга на САЩ до AA+ от AAA. Междувременно в Европа данните показват по-нататъшно забавяне в сектора на услугите и по-голямо свиване на производството. Все пак БВП на еврозоната се върна към растеж през второто тримесечие, като нарасна с 0.3% в сравнение с предходното и с 0.6% на годишна база.

Паундът също нарасна слабо с 0.01% спрямо долара 1.2733 долара от 12709 долара при затваряне на търговията в четвъртък. Британската валута явно се съвзема след оказания натиск на BoE, тъй като след решението на централната банка на повиши за 14 път основната лихва, британският паунд се свлече много бързо до едномесечно дъно.

Стойността на долара спрямо  японската национална валута нарасна с 0.03% до 142.63 йени спрямо 142.58 йени в края на последната сесия.

Стоковите валути също се възползваха от временната слабост на долара. Двете азиатски – австралийският и новозеландският долар, които са зависими и от търговията на двете страни с Китай, нараснаха съответно с 0.15% до 0.6562 щатски долара за един „австралиец“ и с 0.23% до 0.6091 американски долара за едно „киви“.

Централната банка на Австралия (RBA) публикува своя тримесечен отчет за паричната политика, в който се отбелязва балансът на инфлационните рискове, но се добавя, че има възможност за по-нататъшно затягане на паричната политика. RBA понижи прогнозата за растеж на австралийската икономика за текущата година до 0.9% от 1.2%, прогнозата за инфлацията за края на годината - до 4.1% от 4.5%, а връщане на инфлацията към целевите 2-3% се очаква в края на 2025 г. Преди това, във вторник Австралийската централна банка изненада пазарите, като остави основния си лихвен процент на 4л1%, въпреки че анализаторите като цяло очакваха повишение от 25 базисни пункта.

Другите две стокови валути – канадският долар и норвежката крона, които са силно зависими от цените на петрола, обаче, се обезцениха съответно с 0.10% до 1.3363 канадски долара за един американски и с 0.05% до 10.2295 крони за един американски долар, след като цените на петрола се повишиха. На стоковата борса в Ню Йорк (NYMEX) американският лек суров петрол (WTI) с доставка до 22 август се повиши с 0.60% до 82.40 долара за барел, а европейският Brent на борсата в Лондон (IIE Futures) с доставка до 31 август поскъпна с 0.51% до 85.57 долара за барел.

*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 10:30 часа българско време, източници „Ройтерс“ и Trading Economics.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Финанси:

Предишна
Следваща