Доларът се колебае спрямо повечето основни световни валути в очакване на резултатите от междинните избори в САЩ

Индексът ICE Dollar, който показва динамиката на щатския долар спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), спада с 0.13%

Икономика / Финанси
3E news
654
article picture alt description

Снимка: архив 3е-news/istock by Getty Images/Dir bg

По време на днешната търговска сесия доларът се променя слабо в двете посоки спрямо основните световни валути, инвеститорите очакват резултатите от междинните избори за Конгреса на САЩ.

Очаква се Републиканската партия да изпревари демократите на междинните избори за Конгреса на САЩ, сочат прогнозите на американските медии. Според предварителната прогноза на CNN републиканците имат 176 места в Камарата на представителите на САЩ, докато демократите имат 121 места. Politico прогнозира 158 места за републиканците и 99 за демократите. За да контролирате Камарата на представителите на една от партиите, е необходимо да спечелите 218 места от 435.

Още по темата

На изборите за Сенат, според прогнози на CNN и Politico, републиканците и демократите се изравниха - имат по 46 места. За да контролират Сената, републиканците трябва да заемат 51 места - като се има предвид, че в спорни ситуации право на глас има вицепрезидентът Камала Харис, която е представител на Демократическата партия.

Освен това, участниците на пазара очакват данни за октомврийската инфлация в САЩ, което може да повлияе на решението на Фед за паричната политика. Докладът ще бъде публикуван утре и анализаторите, анкетирани от Trading Economics, средно очакват инфлацията през октомври да се забави до 8% от 8.2% през септември.

Индексът ICE Dolla, който показва динамиката на щатския долар спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), спада с 0.13%. През последните три сесии индикаторът се е понижил с почти 3%. По-широкият индикатор WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, се понижи с 0.16%.*

Еврото затвърждава позиционирането си над паритета с долара трета поредна сесия, въпреки че в сряда отчита слабо понижение с 0.08% до 1.0066 долара спрямо 1.0074 долара при затварянето на сесията във вторник, в очакване, че Европейската централна банка ще затегне допълнително паричната политика, за да укроти упорито високата инфлация. Последните данни показаха, че общата инфлация във валутния блок се е ускорила до нов рекорд от 10,7% през октомври, доста над целта на банката от 2%, движена от цените на енергията и храните, докато растежът на БВП на региона рязко се забави до 0.2% през третото тримесечие, най-слабият темп от шест тримесечия насам.

Паундът също спада с 0.07% % до 1.1536 долара спрямо 1.1544 долара при затварянето на търговията в предишната сесия. Някои аналиатори свързаха това слабо понижение с подадената оставка на военния министър на Великобритания, заради обвинения в „психологически тормоз“, което за пръв път се формира някакво обществено недоверие към новото британско правителство на Риши Сунак.

Доларът се повиши и спрямо японската йената с 0.04% до 145.74 йени за долар при 145.68 йени в края на сесията във вторник.

Спрямо основния си конкурент за валута-убежище – щвейцарския франк, щатският долар отстъпва с 0.27% до 0.9830 франка за един долар, след като миналата седмица за момент изскочи над паритета с швейцарската валута. Франкът е стабилен, тъй като последните данни сочат годишен ръст на потребителските цени от 3% през октомври, доста под очакванията на централната банка от 3.4% и пазарните прогнози от 3.2%, отбелязвайки втори пореден спад от 29-годишния връх от 3.5%, достигнат през август.

Обменният курс на офшорния юан се повиши с 0.26% до 7.2497 юана за един щатски долар, спрямо 7.2310 юана в края на търговията във вторник.

Както стана известно в сряда, инфлацията в Китай през октомври се забави до най-ниското си ниво от май. Потребителските цени (CPI индекс) миналия месец се повишиха с 2,1% на годишна база след повишение с 2,8% през септември, докато анализаторите средно очакваха по-умерено забавяне - до 2.4%.

В сравнение с предходния месец потребителските цени в Китай са се увеличили с 0,1% през октомври, след като се повишиха с 0,3% месец по-рано. Експертите прогнозираха темповете на растеж да останат на нивото от септември.

Двете стокови валути – австралийския и новозеландския долари, които са зависими от ситуацията в Китай, се повишиха съответно с 0.12% до 0.6515 щатски долара за един австралийски и с 0.15% до 0.5945 щатски долара за едно „киви“.

Цените на петрола, от които силно се влияят другите две стокови валути – канадският долар и норвежката крона, на Лондонската стокова борса отново се понижиха. Американският лек суров петрол (WTI) с доставка до 21 ноември се понижи с 0.62% до 88.36 долара за барел, а европейският Brent с доставка до 30 ноември спадна с 0.44% до 94.94 долара за барел. В резултат канадският долар регистрира слабо понижение с 0.01% до 1.3424 канадски долара за един американски, но норвежката крона, малко нелогично при спадащи цени на петрола се повиши с 0.11% до 10.2353 крони за един американски долар.

*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 10:30 часа, източници „Ройтерс“ и Trading Economics.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Финанси:

Предишна
Следваща