Пазарите на акции в Европа на дневна и седмична загуба в петък след речта на Джером Пауъл

С най-голям дневен спад затвори италианският индекс FTSE MIB, а с най-слабо понижение приключи британският измерител FTSE 100

Икономика / Финанси
Георги Вулов
697
article picture alt description

Снимка: архив 3е-news/Pixabay

След като стартираха с повишения, пазарите на акции в Западна Европа затвориха на загуба, с което регистрираха и втората си поредна седмица на загуба след четири поредни на печалба преди това през юли и началото на август.

Още по темата

Речта на Джером Пауъл

Инвеститорите очакваха с повишен интерес речта на председателя на Федералния резерв на САЩ (Фед) Джеръм Пауъл на годишния икономически форум на Фед в Джаксън Хоул, който започна в четвъртък. Очакванията на инвеститорите бяха потвърдени, тъй като Пауъл отново заяви, че основният ангажимент на централната банка на САЩ е бързото повишаване на лихвите, за да бъде ограничена инфлацията. Тази позиция е тласнала бързо акциите към червената зона, според много анализатори. И въпреки че не е изненада, инвеститорите са останали разочаровани, защото не е казано нищо като прогноза за инфлацията, а повишаването на лихвите за тях означава оскъпяване на кредитите всеки месец.

Пауъл призна, че продължаващото затягане на кредитирането ще причини затруднения за много домакинства и фирми, тъй като по-високите лихви допълнително забавят икономиката и потенциално водят до загуба на работни места. "Това е неприятната цена за намаляване на инфлацията", каза Пауъл, след което добави, че "неуспехът да се възстанови ценовата стабилност би означавал много по-голям проблем".

След като повишаваше ключовия си краткосрочен лихвен процент с 0.75 процентни пункта на последните си две срещи, което представлява най-бързия темп на увеличение на лихвите в страната от началото на 80-те години на миналия век, Пауъл обяви, че Фед може да намали това темпо "в някакъв момент", което подсказва, че това едва ли ще е скоро. В заключение Пауър подчерта, че очаква лихвите да останат на нива, които би трябвало да забавят икономиката "за известно време".

Статистиката

В светлината на прожекторите е и новината, че британският регулатор на енергийния пазар Ofgem ще повиши горната граница на сметките си за електроенергия с 80% до 3549 паунда годишно през октомври, след като през април я повиши с 54%.

Доверието на френските потребители се повиши неочаквано до 82 пункта през август от 80 през юли, най-ниското ниво от юни 2013 г. Индикаторът се повишава за първи път от осем месеца, докато анализаторите прогнозираха показателя на ниво от 79 пункта.

В същото време водещият индекс на потребителското доверие в Германия, изчислен от изследователската компания GfK, падна до минимум от 1991 г. насам, поради опасенията за нарастващите цени на енергията. Стойността на индекса за септември се понижи до минус 36.5 пункта спрямо минус 30.9 пункта месец по-рано, а анализаторите прогнозираха спад до минус 31.8 пункта.

Пазарите

До обед общият индекс на най-големите компании в региона Stoxx 600 се повиши с 0.09%, а от националните измерители на „сините чипове“ с най-висок ръст беше британският FTSE 100 (+0.47%), следван от испанския IBEX 35 (+0.41%), германския DAX (+0.32%), италианския FTSE MIB (+0.31%) и френския CAC 40 (+0.27%). Следобед трендът се обърна на 180 градуса и всички основни измерители в региона затвориха с понижения.

Източник: MarketWatch

От таблицата по-горе е видно, че с най-голям дневен спад затвори италианският индекс FTSE MIB, а с най-слабо понижение приключи британският измерител FTSE 100.

Сделките

Сред лидерите на растежа от включените в общия регионален индекс Stoxx 600 бяха акциите на шветската SKF AB, която произвежда лагери, уплътнения и смазочни средства (+3.71%), на още една шведска компания - петролната и газова Orron Energy AB (+2.92%) и на швейцарската онлайн аптека Zur Rose Група AG (+2.16%).

Акциите на SAS AB поевтиняха с 1.94%, след като скандинавската авиокомпания увеличи нетната си загуба през третото тримесечие на фискалната 2022 г. поради отмяна на полети и стачки на пилоти.

Цената на книжата на Deutsche Lufthansa AG също бяха сред губещите, като се понижиха с 2.34%, след като германският авиопревозвач обяви, че възнамерява да продължи преговорите със синдиката, представляващ пилотите на компанията, на фона на спорове за заплатите, които заплашват компанията със стачки. Междувременно синдикатът вече е започнал подготовка за стачка.

На загуба затвориха и акциите на доставчиците на храни за дома и офиса. Книжата на нидерландския оператор Just Eat спаднаха със 7.79% и слязоха на дъното на Stoxx 600, а германските Delivery Hero и Hellofresh загубиха съответно 7.26% и 7.21 на сто.

Седмичната равносметка

Показва, че втора поредна седмица основните индекси на „сините чипове“ в Западна Европа затварят на загуба в петък, след като преди това през юли и първите две седмици на август регистрираха печалби четири поредни седмици. С най-голямо седмично понижение завърши германският DAX (-4.23%), следван от френския САС 40 (-3.61%), испанския IBEX 35 (-3.37%), италианския FTSE MIB (-2.70%), общият Stoxx 600 (-2.58%) и британския FTSE 100 (-1.63%).

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Финанси:

Предишна
Следваща