Печалбите доминираха на пазарите в Западна Европа в първия ден на юли след най-лошото тримесечие от 2020 г. насам

С най-голям дневен ръст затвори испанският индекс IBEX 35, а с минимални понижения приключиха сесията общият Stoxx 600 и британският FTSE 100

Икономика / Финанси
Георги Вулов
805
article picture alt description

Снимка: архив 3е-news/БТА

Водещите фондови борси в Западна Европа откриха първата си за втората половина на годината търговска сесия в червено, но по времето на търговията настъпиха промени в позитивна посока на тренда на някои индекси, след като регистрираха най-лошото тримесечие от 2020 г., съобщава СNBC. Пазарите са под натиск от високата инфлация и покачващите се лихви, войната в Украйна и неотшумелите ефекти на пандемията от коронавирус, но очакванията за добри финансови резултати дават надежда на инвеститорите.

Статистическите данни, публикувани в петък, показаха ускоряване на инфлацията в еврозоната през юни до рекордните 8.6% спрямо 8.1% през май, тъй като войната в Украйна продължи да повишава цените на храните и енергията.

Междувременно индексът на мениджърите по индустриални покупки (PMI) в региона падна до 52.1 през юни, най-ниското ниво от август 2020 г., от 54.6 през май, показват окончателните данни. Стойността на индекса обаче се оказа по-добра от предварителната оценка от 52 пункта.

Производственият PMI за юни във Франция също беше ревизиран нагоре - до 51.4 пункта от 51 пункта спрямо 54.6 пункта през май, В Германия PMI беше  потвърден на 54.8 пункта през май.

„Следващият двигател за европейския пазар ще бъде сезонът на печалбите за второто тримесечие и ние сме разтревожени преди резултатите за полугодието“, каза Тим Крейгхед, анализатор в Bloomberg Intelligence.

„Упоритото нарастване на ценовия натиск налага силен отговор, който да подкрепи ангажимента на централните банкери към техните инфлационни цели и да поддържа очакванията, че всичко е под контрол“, пишат в бележка до клиентите си анализаторите Generali Investments. Въпреки това, те очакват по-бързо забавяне на растежа и „по-нестабилни пазари да накарат ключовите централни банки да прекратят политиката си на нормализиране по-близо до неутралните лихви, отколкото пазарите в момента очакват.“

До обед общият европейски измерител на най-големите компании в региона Stoxx 600 спадна с 0.9%, а от националните измерители на „сините чипове“ с най-голямо понижение беше британският FTSE 100 (-0.48%), следван от франкфуртския DAX (-0.41%), парижкия  CAC 40 (-0.08) и само испанският IBEX 35 e с повишение (+0.22%). Следобед, обаче, трендът се обърна и повечето измерители попаднаха в зелената зона.

Stoxx Europe 600 завърши първото полугодие със 17% спад, най-лошото му представяне от 2008 г. насам. Експертите се опасяват от рецесия в Европа поради рязко повишаване на инфлацията в резултат на скок в цените на енергията, както и очакваното затягане на политиката на Европейската централна банка (ЕЦБ) и последиците от конфликта в Украйна. Всички индустриални подиндекси на Stoxx 600, с изключение на индикатора за енергийни компании, отбелязаха спад от началото на годината.

Германският индекс DAX също показа най-лошото си представяне от 2008 г. насам през първата половина на годината. Експертите на Deutsche Bank смятат, че германската икономика ще бъде изправена пред рецесия, тъй като страната ще трябва да ограничи използването на газ поради намаляване на доставките си от Русия.

„Песимизмът на пазарните участници е много висок в момента“, каза управляващият директор на Amati Global Investors Ltd. Анна Макдоналд, цитирана от „Блумбърг“. Инвеститорите са уверени, че централните банки до голяма степен ще игнорират спада на фондовите пазари, тъй като се фокусират върху контролирането на инфлацията, допълни тя.

Източник: MarketWatch

От таблицата по-горе е видно, че с най-голям дневен ръст затвори испанският индекс IBEX 35, а с минимални понижения приключиха сесията общият Stoxx 600 и британският FTSE 100.

От секторните индекси индикаторът на европейските технологични акции слезе на дъното, като се понижи с 2.6%, следван от минно-добивните компании и секторният индекс на компаниите в здравеопазването.

Котировките на акциите на европейските производители на чипове падат поради разочароващата прогноза на американския им конкурент Micron Technology за текущото финансово тримесечие. Акциите на Infineon Technologies загубиха 3.46%, на STMicroelectronics спаднаха с 3.00%, а най-големият производител на чипове в Европа, ASML Holding, загуби 5.40% и слезе на дъното на Stoxx 600.

Книжата на Siemens AG загубиха 1.12% от цената си. Преди ден германският индустриална корпорация  заяви, че ще бъде принудена да отпише разходите за инвестиции в Siemens Energy AG в размер на около 2.8 милиарда евро през третото финансово тримесечие. Siemens ще публикува резултатите за третото си финансово тримесечие на 11 август.

Акциите на германския туроператор TUI AG поскъпнаха с 3,11%, след като компанията заяви в четвъртък, че е изплатила дълг от 671 милиона към германското правителство. TUI очаква летният сезон да е силен за нея.

На върха на Stoxx 600 се изкачиха акциите на шведската компания за управление на недвижими имоти SBB, чийто акции спечелиха 10.13% след публикуването на финансовия си отчет за 2021 г., което изненада приятно инвеститорите.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Финанси:

Предишна
Следваща