Газовите оператори на 21 държави от Европа планират участие във водородна инфраструктура за 40 хил. км, България липсва. Засега

Енергетика / Анализи / Интервюта
Маринела Арабаджиева
3158
article picture alt description

Група от 11 европейски и газови инфраструктурни компании от девет страни членки на ЕС представиха през месец юли 2020 година планът си за създаване на специална инфраструктура за транспортиране на водород „European Hydrogen Backbone“ (EHB). Предложението на операторите бе фокусирано върху създаване на водородна мрежа с дължина от 23 хил. километра.

От публикуваният преди дни разширен план става ясно, че броят на участниците в инициативата се е увеличил. Към нея са се присъединили още 12 оператора от 11 страни от Европа. Сега се планира изграждане на инфраструктура за транспорт на водород с дължина от 39 700 километра, обхващаща 21 европейски държави.

За съжаление, въпреки направената заявка в 10-годишния план за развитие на мрежата на „Булгартрансгаз“ за транзит на водород, инициатива за участие в този мащабен европейски план на газопреносните оператори, на картата България липсва. Все пак се очаква, че това е само на този етап, тъй като планът на EHB е отворен.

Около 69 % от предлаганата водородна мрежа ще бъде от реконструирани съществуващи мрежи за природен газ. Оставащите 31 % нови тръбопроводи ще бъдат необходими за включването на нови потребители и те ще бъдат разположени в страни с малка дължина на газовите мрежи, но с високи очаквани нива на бъдещо търсене и предлагане на водород.

Планираната през 2040 година магистрална тръбопроводна мрежа за пренос на водород от почти 40 000 километра ще изисква вложения от общо 43 до 81 милиарда евро. Инвестициите на километър тръбопровод са по-ниски в сравнение с миналогодишния доклад на EHB, тъй като тогава той включваше разходи за тръбопроводи с диаметър от 48 инча,  докато в новия план се взема предвид, че голяма част от съществуващата газова инфраструктура, като бъдещата водородна мрежа, се състои от по-малки тръбопроводи. По-малките тръбопроводи са по-евтини за преустройство, но в същото време водят до малко по-високи разходи за транспортиране.

Преносът на водород на разстояние от над 1000 километра ще струва средно 0,11 – 0,21 евро за килограм водород. „Това е малко повече от оценката през миналата година от 0,09 – 0,17 евро, но потвърждава, че EHB е привлекателен и рентабилен вариант за транспортирането на водород на големи разстояния, предвид предполагаемите бъдещи производствени разходи в размер на 1,00-1,00 евро за килограм водород, се казва в документа.

Картите за водородната инфраструктура за 2030, 2035 и 2040 години, публикувани от групата отразяват визията на 23 европейски газови оператора (оператори на мрежата), базирани на техният анализ как трябва да се развива инфраструктурата за постигане на целите на декарбонизацията. Отбелязва се, че окончателният дизайн на магистралната мрежа и сроковете зависят от пазарното търсене на водород и природен газ и създаването на стабилна нормативна база.

В представения план България липсва, но там е включена гръцката DESFA, която експлоатира сравнително нова мрежа от 1456 километра. Подходящите условия, както за вятърна, така и за слънчева енергия биха позволили пълното спиране на електроцентралите, работещи с въглища, до 2028 г. или по-рано., се казва в представянето. Посочва се, че има планове за увеличаване на инсталирания капацитет на вятърната енергия до 7 GW и слънчевата PV до почти 8 GW.
Плановете за 2040 г. са за свързване на два основни индустриални клъстера от Атина и Солун и потенциално водороден клъстер в Западна Македония. Връзката с Европа може да преминава през настоящия газопровод ТАР или през Югоизточна Европа.

Европа трябва бързо да развие специално обособена водородна инфраструктура. Новият доклад на EHB показва ясна пътна карта как тя може да работи“, казва проф. Ad van Wijk, автор на планове за електролизатори в Hydrogen Europe.

„Радостни сме, че към инициативата на EHB се присъединиха единадесет нови страни. Новият доклад показва, че действително е възможна общоевропейска водородна инфраструктура, базирана в голяма степен на преустройството на съществуващата газова инфраструктура“, отбелязва координаторът на инициативата EHB и ръководител по корпоративното развитие, стратегия, политика и комуникации в OGE Daniel Muthmann.

Още по темата: https://gasforclimate2050.eu/news-item/european-hydrogen-backbone-grows-to-40000-km/

С Плана на EHB може да се запознаете на:https://gasforclimate2050.eu/wp-content/uploads/2021/04/European-Hydrogen-Backbone-2021-Webinar-slidedeck.pdf

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Анализи / Интервюта:

Предишна
Следваща