Доларът се обезценява спрямо повечето основни световни валути във вторник

Индексът ICE Dollar, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), спадна с 0.15%

Икономика / Свят , Финанси
Георги Вулов
695
article picture alt description

Снимка: архив 3е-news/БТА-АР

По време на днешната търговия американският долар умерено се понижава спрямо повечето основни световни валути, а инвеститорите оценяват данните за забавянето на бизнес активността в сектора на услугите в САЩ и потенциалното въздействие на тези данни върху позицията на Федералния резерв (Фед) относно паричната политика на средващата заседание на регулатора, планирано за 13-14 юни.

Още по темата

Индексът ICE Dollar, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), спадна с 0.15%, както и по-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути.

Вчера стана известно, че индексът на бизнес активността в сектора на услугите в САЩ (ISM Non-Manufacturing) е спаднал до 50.3 пункта през май от 51.9 пункта месец по-рано. Средно експертите очакваха той да се покачи до 52.2 пункта. Стойността на индекса над 50 пункта говори за повишаване на бизнес активността в сектора на услугите, а по-долу - за нейното отслабване.

Влошаващата се ситуация в сектора на услугите, който представлява около 90% от БВП на САЩ, може да се превърне в допълнителен аргумент в полза на запазването на лихвения процент на същото ниво на юнското заседание на Фед, пише Trading Economics.

Сред като поскъпваше в азиатската търговия, еврото е сред малкото валути, което се понижи още в началатжо на валутната търговия в Западна Европа. Общата европейска валута се обезцени с 0.11% до 1.0725 долара спрямо 1.0713 долара при затварянето на предходната сесия, оставайки близо до двумесечното дъно от 1.0633, достигнато на 31 май, докато инвеститорите претегляха намаляващия инфлационен натиск в еврозоната и ястребовите коментари на президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард. Освен това, последните данни показаха по-голямо от очакваното забавяне както на потребителските, така и на производствените цени, което предполага, че ЕЦБ може да достигне пиковите си лихвени проценти през септември, по-рано от прогнозираното по-рано за декември. Въпреки това Лагард изрази мнение, че инфлацията в еврозоната остава на високи нива, което сигнализира за необходимостта от по-нататъшно затягане на паричната политика.

Същото се случи и с британската валута. Курсът на британския паунд също спадна в началото на търговията в Западна Европа, след като беше на печалба в азиатската търговия. Британската валута загуби 0.14% до 1.2421 долара спрямо 1.2438 в понеделник, доближавайки се до двумесечното дъно, достигнато на 25 май, тъй като инвеститорите усещат намаляваща разлика в лихвените проценти между САЩ и Обединеното кралство. Очаква се Банката на Англия (BoE) да повиши лихвените проценти до 4.75% на 22 юни и да достигне връх от 5.5% до края на годината.

Доларът се понижи с 0.07% спрямо японската валута до 139.49 йени спрямо 139.58 йени предишния ден.

Стоковите валути също се възползваха от слабия долар. Двете азиатски – австралийският и новозеландският долари, които са зависими от търговията на двете страни с Китай, се повишиха съответно с 0.68% до 0.6659 щатски долара за един „австралиец“ и с 0.18% до 0.6081 американски долара за едно „киви“.

Централната банка на Австралия (RBA) във вторник, неочаквано за анализаторите, повиши основния си лихвен процент с 25 базисни пункта (б.п.) до 4.1% годишно. Това е най-високото ниво от началото на 2012 г., отбелязва MarketWatch. На предишното заседание RBA също повиши цената на заемите с 25 б.п. От май миналата година Австралийската централна банка е увеличила лихвата дванадесет пъти, като общо беше повишена с 400 базисни точки. Ръководителят на RBA Филип Лоу не изключи възможността за допълнително затягане на паричната политика.

Другите две стокови валути – австралийският долар и норвежката крона, които са силно зависими от цените на петрола, се повишиха съответно с 0.23% до 1.3414 канадски долара за един американски и с 0.22% до 11.0472 крони за един щатски долар. На стокова борса в Лондон американският лек суров петрол (WTI) с доставка до 20 юни поевтиня с 1.86% до 70.81 долара за барел, а европейският Brent с доставка до 30 юни се понижи с 1.66% до 75.44 долара за барел.

*Валутните курсове са актуални към 11:30 часа българско време, изтомници "Ройтерс" и Trading Economics.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща