Доларът поскъпва спрямо основните валути, притиснати от ускоряващата се инфлация по света

Индексът ICE Dollar, показващ представянето на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), се повиши с 0.50%

Икономика / Финанси
Георги Вулов
561
article picture alt description

Снимка: архив 3е-news/Pixabay

Американският долар се повишава спрямо основните валути на фона на продължаващите опасения за ускоряване на инфлацията в света, при това за втори пореден ден, след срива в понеделник. Щатската валута получи допълнителна подкрепа от очакванията за бързо затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв на САЩ (Фед), вкл. и чрез повишаване на лихвите по кредитите.

Още по темата

Във вторник президентът на САЩ Джо Байдън проведе среща с председателя на Фед Джером Пауъл и министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън, по време на която обсъдиха перспективите пред икономиката на САЩ и световната икономика. След срещата Байдън заяви, че "няма намерение да се намесва в изключително важната работа" на Фед, но според медиите в САЩ, Пауъл е казал, че на следващата среща на регулаторът лихвите ще бъдат повиши с 50 базисни пункта.

Потребителските цени в еврозоната се повишиха с 8.1% на годишна база през май, след като през април нараснаха със 7.4%, сочат предварителните данни на Статистическата служба на Европейския съюз „Евростат“ от предишния ден. Това е най-високата стойност, изчислявана някога. Анализаторите, анкетирани от Trading Economics, прогнозираха Във вторник президентът на САЩ Джо Байдън проведе среща с председателя на Фед Джером Пауъл и министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън, по време на която обсъдиха перспективите пред икономиката на САЩ и световната икономика. След срещата Байдън заяви, че "няма намерение да се намесва в изключително важната работа" на Фед.

Потребителските цени в еврозоната се повишиха с 8.1% на годишна база през май, след като през април нараснаха със 7.4%, сочат предварителните данни на Статистическата служба на Европейския съюз от предишния ден. Това е най-високата стойност, изчислявана някога. Анализаторите, анкетирани от Trading Economics, прогнозираха средно увеличение със 7.7% през. Консенсусната прогноза, изготвена от „Блумбърг“, предвижда ръст от 7.8%.

Индексът ICE Dollar, показващ представянето на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), се повиши с 0.50% в сутрешната търговия, докато по-широкият индекс WSJ Dollar Index се повиши с 0.12%.

Курсът на долара спрямо еврото се повиши с 0.19% до 1.0714 долара, в сравнение с 1.0734 долара при затварянето на пазара във вторник. Допълнителен натиск общата европейска валута получи от предварителните данни за рекордната инфлация, което според много наблюдатели ще принуди ЕЦБ да повиши лихвените проценти по-бързо от предварителните очаквания за юли.

Постигнатият компромис с петролното ембарго също е във вреда на еврото, защото цената на петрола скочи. Лидерите ЕС се съгласиха да забранят вноса на руски петрол по море, но има временно изключение за вноса по тръбопроводи, за да бъдат удовлетворени страни като Унгария, Чехия и Полша, които се противопоставиха на пълната забрана. Сред тях беше и България, която според премиера страната ни е получила отсрочка на ембаргото до края на 2024 година.

Стойността на британския паунд спрямо долара се понижи с 0.09% до 1.2597 долара спрямо 1.2609 долара при затваряне на търговията във вторник.

Щатският долар се повиши с 0.01% до 0.9595 швейцарски франка, другата валута-убежище, предпочитана от инвеститорите при сътресения на пазарите, спрямо 0.9596 франка за един долар в предходната търговска сесия.

Курсът на долара спрямо японската валута се повиши с 0.63% до 129.50 йени за долар спрямо  128.67 йени в края на търговията предишния ден, достигайки най-ниската си стойност от две седмици насам, тъй като доларът се възстанови поради подновените опасения за инфлацията и по-широките настроения за намаляване на риска. Йената се търгуваше и близо до 20-годишното дъно от 131.32 йени, достигнато в началото на май, тъй като Японската централна банка многократно отхвърляше надеждите, че властите ще подпомогнат бързо спадащата валута.

След договореното ембарго за внос на руски петрол от лидерите на ЕС във вторник, котировките на суровината с доставка в началото на юли се повишиха съответно с 1.45% до 116.36 долара за барел за американския лек суров петрол (WTI) и с 1.45% до 117.28 долара за европейския вид Brent. Това притисна двете стокови валути, които са най-силно зависими от цените на петрола – канадският долар се понижи с 0.14% до 1.2655 канадски долара за един американски, а норвежката крона спадна с 0.16% до 9.3817 крони за един долар.

При другите две стокови валути – азиатските съименници австралийски и новозеландски долари, които силно се влияят от ситуацията в Китай, а Пекин обяви в началото на седмицата, че днес сваля част от ограничителните мерки за Шанхай, свързани с COVID-19. В резултат двете валути поскъпнаха съответно с 0.01% до 0.7183 щатски долара за един „австралиец“, а с 0.03% до 0.6504 щатски долара за едно „киви“. Австралийският долар получи подкрепа и от обявените вчера данни, които показаха, че икономиката на страната е нараснала с 0.8% през първото тримесечие на годината, което е повече от прогнозираното и повиши залозите за ново повишение на лихвените проценти още този месец.

Валутните курсове са актуални към 10:30 часа българско време, източници „Ройтерс“ и Trading Economics.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Финанси:

Предишна
Следваща