Повечето европейски фондови индекси се повишаваха, някои се доближиха до рекордите си в края на седмицата
С най-голям дневен ръст завърши испанският измерител IBEX 35, а с най-силно понижение затвори френският САС 40
Повечето борсови индекси на най-големите страни в Западна Европа показаха положителна динамика в петък, с изключеине на френския бенчмарк САС 40 и общия европейски измерител на най-големите компании в Европа Stoxx Europe 600, които спаднаха незначително. Да припомним, че повечето европейски акциите скочиха до исторически връх през предходната сесия в четвъртък, което се отрази благоприятно и на седмичната равносметка
Движенията на пазара идват след вълна от решения за лихвените проценти през последните дни
Швейцарската национална банка (SNB) изненада пазарите в четвъртък, като понижи основния си лихвен процент с 0.25 процентни пункта до 1.5%. Решението направи Швейцария първата голяма икономика, на която намаляват лихвените проценти заради нарастващата увереност на членовете на борда на SNB в битката за укротяване на инфлацията.
Банката на Англия (BoE) задържа лихвените проценти, както се очакваше в четвъртък, но даде знак, че намалението на лихвите е на хоризонта, тъй като инфлацията пада по-бързо от очакваното. Междувременно централната банка на Норвегия запази основния си лихвен процент непроменен и прогнозира еднократно намаление на цената на заема по-късно през годината.
По-рано през седмицата Федералният резерв на САЩ (Фед-централната банка на страната) потвърди очакванията за три намаления на лихвените проценти тази година и запази разходите по заемите непроменени на двудневната си среща за паричната политиката през март.
През деня вниманието на инвеститорите бе насочено към статистиката
Индексът на потребителското доверие във Великобритания през март остава на нивото от предходния месец - минус 21 пункта, сочи доклад на GfK NOP Ltd. Междувременно анализаторите прогнозираха средно увеличение до минус 19 пункта, според Trading Economics.
Продажбите на дребно в Обединеното кралство не са променени през февруари в сравнение с предходния месец, съобщи статистическата служба. Експертите средно очакваха спад от 0.4%. Според ревизираните данни, продажбите на дребно са нараснали с 3.6% през януари, а не с 3.4%, както беше обявено по-рано.
Индикаторът за бизнес доверие в Германия, който се изчислява от института Ifo, се повиши до 87.8 пункта този месец в сравнение с 85.5 пункта през февруари. Това е най-високата стойност от юни 2023 г. Експертите очакваха покачване до 86 пункта.
Настроенията на германския бизнес бяха повдигнати от нарастващите очаквания, че Европейската централна банка ще предприеме действия за намаляване на лихвените проценти с отслабването на инфлационния натиск.
Пазарите
До обед общият индекс на най-големите европейски компании Stoxx Europe 600 с 0.02% (над рекорда от четъртък, но за карток), а от националните измерители на „сините чипове“ с най-висок ръст беше британският FTSE 100 (+0.8% след срещата на Бантката на Англия), следван от испанският IBEX 35 (+0.4%), френския CAC 40 (+0.2%, след като се повиши до рекорд предишния ден), германският DAX и италианския FTSE MIB (+01% и за двата). Възходящият тренд се запази до края на търговсаката сесия, с изключение на френския САС 40 и общият европейски Stoxx Europe 600, като се отдалечиха от рекордите си предния ден.
От таблицата по-горе е видно, че с най-голям дневен ръст завърши испанският измерител IBEX 35, а с най-силно понижение затвори френският САС 40.
Повечето от секторните индекси бяха на печалба и само измерителите на акциите на технологичните компании и на пътуванията бяха на загуба, съответно с 0.7% и 1.17%.
Търговията
Сред корпоратавните нови водещата е свързана около сделката на телекомите в Обединеното кралство. Антитръстовият регулатор във Великобритания даде на телекомите Vodafone и CK Hutchison пет работни дни, за да намерят решения на опасенията за нарушаване на конкуренцията, свързани с предложеното сливане на техния бизнес в Обединеното кралство, или в противен случай рискуват да бъдат изправени пред задълбочено разследване. Регулаторът за защита на конкуренцията (CMA) смята, че сделката между Vodafone и Three U.K., която е британското подразделение на CK Hutchison (телеком базиран в Хонконг), ще доведе до по-високи цени за потребителите и ще намали качеството на техните мрежи.
В общо изявление Vodafone и Three изразиха несъгласни с констатациите на CMA и казаха, че са уверени, че сделката ще донесе ползи за клиентите в Обединеното кралство, тъй като пазарни лидери във Великобритания са други компании. В крайна сметка цената на акциите на Vodafone поскъпнаха с 2.22%.
Цената на акциите на британската Aston Martin Lagonda се повиши с 1.67%. Според съобщения в медиите, позоваващи се на достоверни източници, компанията може да назначи настоящия ръководител на Bentley Ейдриън Холмарк за нов главен изпълнителен директор.
Германската железопътна компания Deutsche Bahn (DB) в края на 2023 г. е увеличила нетната си загуба 10.5 пъти - до 2.4 милиарда евро спрямо 227 милиона евро година по-рано, сочи финансовия отчет на компанията. Оперативната загуба възлиза на 964 милиона евро срещу печалба от 1.2 милиарда евро през 2022 г. Приходите са намалели с 13% до 45.2 млрд. евро. Въпреки това цената на акциите на фондовата борса във Франкфурт се повишиха с 0.09%.
Разнопосочно се движеха цените на акциите на най-големите производители и преработватели на петрол в региона: на британската BP Plc (+1.22%), на австрийската OMV (+0.89) на нидерландската Shell (+0.46%), на норвежката Equinor (+0.07%). Спадат, обаче, на френската TotalEnergies (-0.11%), на испанската Repsol (-0.10%). Търговия на Лондонската стокова борса (ICE Futures) със суровия петрол Brent, търгуван предимно в Европа, приключи със спад от 0.41% до 85.43 долара за барел, като се понижи трета поредна сесия, тъй като възможността за прекратяване на огъня в Газа, може да облекчи опасенията за доставките.
Banco Santander обяви, че планира да отдели повече от 6 милиарда евро за изплащане на дивиденти и обратно изкупуване на акции до края на 2024 г. Най-голямата банка в Испания очаква финансовите си резултати тази година да бъдат значително по-добри от 2023 г., която вече беше рекордна година. Цената на акциите на кредитора се повиши с 2.07%.
В същото време акциите на представители на полупроводниковата индустрия поевтиняха, включително гераманската Infineon Technologies (-2.12%), на френско-италианската STMicroelectronics (-1.63%) и нидерландските ASM International (-2.10%) и ASML (-1.86%).
Седмичната равносметка
показва нарастване на почти всички основни индекси, с изключение на френския САС 40 (-0.15%), който единствен е на червено, макара че в един момент скочи рекордно в четвъртък (до 8 200 пункта). Останалите измерители на „сините чипове“ са нараснали между 0.96% и 3.26 на сто. Общият Stoxx Europe 600 (+0.96%) затвори на ниво 509.64 пункта, на минимална разлика от историческия рекорд от 509.77 пункта достигнати в четвъртък в ранния следобед. От останалите индекси с най-висок седмичен ръст е испанският IBEX 35 (+3.26%), следван от британския FTSE 100 (+2.63%), германския DAX (+1.50%), италианския FTSE MIB (+1.26%).