Пазарите на акции в Западна Европа затвориха с преобладаващи загуби седма поредна сесия в четвъртък, водени от минно-добивните компании
С най-голямо дневно понижение завърши италианският бенчмарк FTSE MIB, а единствен с повишение затвори търговията британският FTSE 100
Борсовите индекси на страните от Западна Европа, след като се понижиха предишния ден, нарастваха по време на търговията в четвъртък до обед. След слабата макроикономическа статистика, обаче, пазарният тренд се обърна и търговията приключи с преобладаващи загуби, при това за седма поредна сесия.
Статистическата служба на Европейския съюз Евростат преразгледа в четвъртък оценката си за растежа на БВП в еврозоната през второто тримесечие на 0.1% от 0.3% на тримесечие и на 0.5% от 0.6% на годишна база
Вижте още: И Евростат коригира данните за ръста на БВП през второто тримесечие в еврозоната
Междувременно обемът на индустриалното производство в Германия през юли е намалял с 0.8% спрямо предходния месец, съобщи Федералната статистическа служба на страната (Destatis). Експертите, анкетирани от Trading Economics, очакваха спад на показателя с 0.5%. Промишленото производство в Германия намалява за трети пореден месец.
До обед общият индекс на най-големите европейски компании Stoxx Europe 600 се повиши с 0.18%, а от националните измерители на „сините чипове“ с най-висок ръст беше френският CAC 40 (+0.58%), следван от испанския IBEX 35 (+0.57%), британския FTSE 100 (+0.31%), германския DAX (+0.26%), италианския FTSE MIB (+0.21%). Следобед, обаче, настъпи обрат и повечето индекси завършиха с понижение, а общият бенчмарк Stoxx Europe 600 Бенчмаркът Stoxx 600 завърши със със спад от 0-14%, записвайки седмата си поредна отрицателна сесия. Това бележи най-дългата поредица от загуби за индекса от февруари 2018 г. насам, припомни Ройтерс.
Източник: MarketWatch
От таблицата по-горе е видно, че с най-голямо дневно понижение завърши италианският бенчмарк FTSE MIB, а единствен с повишение затвори търговията британският FTSE 100.
Повечето секторни индекси затвориха на „червена“ територия, като най-голямо беше понижението при акциите на миннодобивните компании, които спаднаха 2.2%, докато книжата на компаниите за комуналните услуги се покачиха с 1.4 на сто.
Сред най-губещите акции от миннодобивния сектор на фондовата борса в Лондон бяха книжата на Anglo American (-2.90%), Rio Tinto (-2.70%) и Glencore (-1.40%), въпреки че британският бенчмарк FTSE 100 беше сред малкото печеливши измерители в един нестабилен четвъртък, прекъсвайки поредица от три последователни сесии на загуби.
Сред най-печелившите в Лондон бяха книжата на технологичната, специализирана в аерокосмическия бизнес Melrose Industries (+5.50%) и инженерната компания, фокусирана върху силови и задвижващи системи Rolls-Royce (+3.73%). Книжата на Melrose дори се изкачиха на върха на Stoxx Europe 600, след като компанията повиши прогнозата си за коригираните оперативни приходи за цялата година с 8%, след като отчете ръст на приходите през първото полугодие до 1.63 млрд. паунда (2.03 млрд. долара) от 1.36 млрд. паунда година по-рано.
След като петролните котировки се понижиха в четвъртък, пазарната стойност на големите петролни и газови компании се повиши: на испанската Repsol (+0.21%), на британско-нидерландската Shell (+0.45%), на френската TotalEnergies (+0.62%) и на австрийската OMV (+0.83%). На загуба са акциите само на британската BP plc (-0.19%).
Капитализацията на ирландския производител на опаковки Smurfit Kappa, най-големият в Европа, намалява с 3.36%. Компанията заяви, че води преговори за сливане с американската WestRock Co.. Очаква се акционерите на WestRock да получат награда, състояща се предимно от акции в комбинираната фирма. Новата компания може да струва около 20 милиарда долара, според The Wall Street Journal.
Акциите на германската индустриална група ThyssenKrupp се понижиха с 2.25% след новината, че главният финансов директор Клаус Кайсберг напуска компанията след близо 30 години в компанията в края на договора си в края на юли 2024 г.
Книжата на друга германска фирма, Deutsche Telekom, спадаха до обед, но след като компанията заяви, че очаква първия дивидент на T-Mobile US през четвъртото тримесечие и планира да продаде дял в американската компания през следващата година, запазвайки мажоритарен дял, акциите поскъпнаха и затвориха с минимален ръст от 0.37%.
Пазарната стойност на испанския телеком Telefonica също поскъпна, но повече, с 2.07% след новината, че обмисля сливане с френската Bouygues, преди Saudi Telecom Company (STC Group), суверенен фонд на Саудитска Арабия, да купи близо 10% от акциите на испанската компания в размер на 2.1 милиарда евро.