Министър Пулев: Предстои инвестиция във Видин за 14 млн. лв. и 400 нови работни места

Икономика / България
3E news
1654
article picture alt description

Във Видин предстои инвестиция от 14 млн. лв., с която ще се отворят 400 нови работни места. Проектът е в процес на сертифициране. Това обяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев на брифинг в Областната администрация в града. Посещението е част от мобилните приемни на министъра в цялата страна, които да популяризират възможностите на българския бизнес за кандидатстване по Националния план за възстановяване и устойчивост и структурните фондове на ЕС.

По думите на министъра налице е и интерес от страна на трима инвеститори за областта на обща прогнозна стойност от 30 млн. лв. и отваряне на нови над 750 работни места. На брифинга стана ясно още, че по процедура „Енергийна ефективност“ в област Видин за сключени 5 договора за близо половин милион лева. Общият брой на сключени договори по цялата Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 е 62 бр. на обща стойност 24 млн. лв.

Министър Пулев обяви, че във връзка с безвъзмездната финансова помощ за преодоляване на последствията от COVID 19 в областта са сключени 160 договора за над 3,5 млн. лв.

„Служебният кабинет работи на пълни обороти и неслучайно ни наричат „кабинет на действието“. От МИР се опитваме по най-чистия и прозрачен начин да стигнем до хората, до областите, за да запознаем на място бизнеса с възможностите за кандидатстване по Плана за възстановяване и европейските програми“, каза министъра.

„Министерството на иновациите и растежа оставя на редовния кабинет над 5 млрд. лв., утвърдени по структурните фондове, плюс 600 млн. лв. по Плана за възстановяване до края на годината“, заяви Пулев и допълни, че възможностите за бизнеса са за всички, а не за определена клика от фирми.

По думите му, МИР ще отвори четири процедури по ПВУ до края на годината. Първата от тях – „Технологична модернизация“, вече приключи с подадени 2 500 проектни предложения за близо 1 млрд. лв., при очаквани 1 000. Стойността й е 260 млн. лв.

„Втората процедура за „ИКТ решения и киберсигурност“ отворихме в началото на седмицата. Тя е на стойност 30 млн. лв. и е за изработка на сайтове, онлайн магазини, приложения за телефони, IT системи, дигитален маркетинг и др. Финансирането по нея е 100%“, каза министър Пулев и обяви, че на 27.10. ще се проведе онлайн инфоден за желаещите да кандидатстват по нея.

Експерти от Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към МИР ще предоставят изчерпателна информация за начините и условията за кандидатстване, възможностите за финансиране, допустимите разходи и др. Това каза заместник-главният директор на ГД ЕФК Калин Маринов, който също присъства на мобилната приемна.

Линк за участие в инфоденя: http://mig.egov-box.bg/login.aspx?meet=200130937165

От думите на министър Пулев стана ясно, че до края на годината се очаква да бъдат отворени още две процедури по ПВУ – за батерии и ВЕИ за собствено производство и съхранение на енергия с бюджет от 200 млн. лв. и за развойни дейности и интелектуална собственост за 120 млн. лв. Така по Плана ще бъдат отворени процедури за над 600 млн. лв.

Той обяви още, че за рекордно кратък срок е одобрена от Европейската комисия и една от най-големите европрограми – за Конкурентоспособност и иновации в предприятията 2021-2027 /ПКИП/ с общ бюджет от 3 млрд. лв. Очаква се да бъде отворена и първата процедура по нея до края на годината – за разработване на иновации в предприятията на стойност близо 130 млн. лв. В рамките на следващите седмици ще бъде изпратена за одобрение и Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за икономическа трансформация с бюджет от 2,14 млрд. лв.

В брифинга участваха още началникът на кабинета на министъра Красимир Якимов, областният управител на Видин Огнян Асенов, областният управител на Монтана Валери Димитров, областният управител на Враца Георги Митов, както и представители на бизнеса от областите.

Припомняме, че вчера – 21.10.(петък), беше отчетен напредъкът по осигурените от служебния кабинет средства от европейските фондове.

В рамките на два месеца от мандата на служения кабинет бяха осигурени европейски средства в размер на 14 милиарда лева по 7 официално одобрени програми. Това е ресурс за българската икономика за следващите 6 години.

 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща