Доларът продължава да се обезценява спрямо основните валути в края на седмицата

Индексът ICE Dollar, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), спадна с 0.52% и се насочва към първата си седмична загуба от началото на юли

Икономика / Финанси
Георги Вулов
1053
article picture alt description

Снимка: архив 3е-news/Pixabay

Доларът се обезценява спрямо повечето основни световни валути в петък, тъй като пазарните участници започват да преразглеждат своите прогнози за по-нататъшната динамика на основния лихвен процент на Федералния резерв на САЩ, обобщава Trading Economics.

Търсенето на йената, считана за защитен актив, заедно с долара и швейцарския франк, се повиши след публикуването на данни, показващи неочаквано свиване на икономиката на САЩ за второ поредно тримесечие, което отговаря на техническото определение за рецесия. Обемът на БВП на САЩ през април-юни се е понижил с 0.9% на годишна база след спад с 1.6% през първото тримесечие.

Още по темата

В САЩ обаче Националното бюро за икономически изследвания е институцията, която може да обяви рецесия, но в момента бюрото не дава такова определение, а обобщава: „Отчита се значителен спад в икономическата активност, продължаващ повече от няколко месеца, и отразяващ се върху производството, заетостта, реалните доходи и други показатели.” Според анализатори, има много голяма вероятност бюрото да обяви рецесия в САЩ през следващия месец.

Данните за БВП на САЩ бяха публикувани ден след като Фед повиши основната си лихва със 75 базисни пункта. По време на пресконференция след срещата председателят на Фед Джеръм Пауъл сигнализира, че темпото на затягане на паричната политика може да се забави, ако икономиката на САЩ отслабне.

В момента паричните пазари дават 76% шанс Фед да забави темпото на повишаване на лихвените проценти до половин пункт на следващата среща през септември спрямо 14% вероятност за трето поредно увеличение от 75 базисни пункта.

Индексът ICE Dollar, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), спадна с 0.52% и се насочва към първата си седмична загуба, след три поредни седмици на постоянен ръст от началото на юли. По-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, загуби 0.23%.

Еврото поскъпна спрямо долара с 0.31% до 1.0229 долара при 1.0197 долара при затварянето на пазара в четвъртък. Европа е изправена пред собствените си рискове от рецесия на фона на продължаващата енергийна криза. Международният валутен фонд предупреди, че ако Русия, която намали доставките на газ за Европа тази седмица, напълно прекъсне доставките до края на годината, регионът може да се изправи пред нулев икономически растеж през следващата година.

Доларът се понижи близо до шестседмично дъно спрямо японската йената на фона на рязкото отстъпление на доходността на държавните облигации, след като инвеститорите изтълкуваха свиващата се икономика на САЩ като още една причина Фед да отслаби педала за затягане на паричната политика. Японската йена се повиши с 1.05% до 132.86 йени спрямо 134.27 йени ден по-рано.

Паундът се понижи с 0.09% до 1.21725 долара, отдалечавайки се от своя връх, достигнат в четвъртък на ниво 1.21915 долара, най-силния ръст от 29 юни насам.

Другата предпочитана валута, определяна като убежище при сътресения на пазарите, е швейцарският франк, който се повиши с 0.22% до 0.95271 франка за един долар, което подсказва, ме вече е започнало пренареждане на валутните активи на инвеститорите.

Слабият долар влияе отрицателно върху пазара на криптовалути. След двудневно рали, биткойнът спадна с 0.33% до 23 951 долара. При нарастване на най-популярната криптовалута над 24 280 долара, биткойнът би достигнал най-високото си ниво от 13 юни. Но това едва ли е възможно. Поглеждайки назад, през последните четири седмици биткойнът загуби 27.90%, за последните 12 месеца цената му падна с 43.26 процента. Според прогнозите на глобалните макро модели на Trading Economics и очакванията на анализаторите, до края на третото тримесечие биткойнът ще спадне до 20 499 долара и до 14 999 долара за една година.

*Валутните курсове са актуални към 11:30 часа българско време. Източници „Ройтерс“ и Trading Economics.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Финанси:

Предишна
Следваща