Фючърсите за газа в Европа поскъпват до 149.00 евро за MWh

Енергетика / Природен газ и горива
3E news
945
article picture alt description

Цената на газа в Европа не спира да расте и в четвъртък 10 юни, сочат данните от търговията.

Фючърсите за август по индекса TTF на борсата ICE Futures тази сутрин стартираха също с повишение от 3.22 % или от 144.69 евро за MWh спрямо стойността при затварянето на търговията на фючърсите за юли в сряда (140.17 евро за MWh). В сравнение с августовските нива повишението е доста по-високо.  

Малко преди обедните часове стойността за кратко успя да се понижи до 142.00 евро за MWh. Впоследствие газовите фючърси се върнаха към ръст и до ранния следобед останаха в диапазона 146 – 147.69 евро за MWh. Впоследствие обаче ръстът се засили и към момента на публикуване августовските фючърси за газа нарастват до 149.035 евро за MWh,  което е ръст с 8.85 %. Подобна стойност не е регистрирана от началото на месец март, а както е известно тогава бяха регистрирани рекордни нива.

Няма промяна по отношение на газовите потоци от Русия и те остават на по-ниско ниво, както през предходните дни.

Преносът през украинска територия, според данните на компанията „Оператор на газотранспортната система на Украйна“ е 42.2 млн. куб м за 30 юни. Преносът все още се осъществява само през ГИС „Суджа“, а от „Газпром“ твърдят за всекидневно отхвърляне на заявките през ГИС „Сохрановка“. Няма яснота коя от компаниите казва истината, предвид ситуацията на война между двете държави.

Промяна не е настъпила и по отношение на газовите потоци по „Северен поток“. Както и през предходните дни той остава натоварен до една трета от възможностите. Така вместо 170 млн.куб м се осъществява транзит на 64 млн. куб м, а причината е известна – забавяне на оборудването от страна Siemens, необходимо за работата на компресорната станция по газопровода. Всъщност причината е задържане на оборудването от страна на Канада, заради санкциите срещу Русия. Германия твърди, че води преговори с Канада за връщане на оборудването, но до този момент, както личи от газовите потоци, цените растат. Казано иначе – една от основните причини за ръста на газовите фючърси са именно санкциите или поне това се набива в очите.

На този фон производството на вятърна енергия в Европа намалява драстично до 8.5 % - от  тях 7.2 % или 588 GWh от вятърните централи на сушата  и 1.3% или 108 GWh от офшорните турбини. Както е известно производството на вятърна енергия има пряко отношение към работата на системата. При липса на достатъчно вятър газовите мощности работят с по-високо натоварване. Подобно ниво на производство на вятърните мощности бе наблюдавано и в сряда – 9.5 % или 8.4 % (661 GWh) от вятърните централи на сушата и 1.1% (86 GWh) от разположените в морето турбини.     

Към 28 юни газохранилищата на Европа са запълнени общо до 57.61 % или 639.89 TWh.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Природен газ и горива:

Предишна
Следваща