Търсенето на американския долар продължава, руската рубла се стабилизира, но остава под натиск

Индексът ICE Dollar, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йената, канадски долар, британски паунд и шведска крона) нарасна с 0.16%

Икономика / Финанси
3E news
807
article picture alt description

Снимка: архив 3e-news/Pixabay

Повишеното търсене на американската валута вероятно ще продължи на световните пазари, тъй като бягството към "активи-убежища“ нараства на фона на военните действия на Русия в Украйна, смятат анализаторите на нидерландската финансова група ING. „Доларът ще продължи да бъде избраният актив за безопасно убежище през тези безпрецедентни времена“, съобщава банката в сутрешния си преглед за своите клиенти, с което разполага „Ройтерс“.

Още по темата

Фокусът на внимание на търговците ще бъде насочен към изслушването на президента на Федералния резерв на САЩ (Фед) Джером Пауъл пред комисията по финансови услуги на Камарата на представителите и пред банковата комисия на Сената, насрочени за сряда и четвъртък.

Освен това, пазарът очаква данни за безработицата в САЩ за февруари, които се очаква да бъдат публикувани в петък, въпреки че тези данни, които са важни за паричната политика на Фед, отиват на заден план, отстъпвайки място на международните събития. Според прогноза на експертите, анкетирани от Trading Economics, броят на работните места в американската икономика през февруари се е увеличил с 438 хиляди, а безработицата е спаднала до 3,9% от 4%.

Индексът ICE Dollar, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йената, канадски долар, британски паунд и шведска крона) нарасна с 0.16%, а по-широкият индекс на долара WSJ, в който са включени 16 валути, се повиши по-слабо, с 0.02%.

Обменният курс на еврото спрямо долара спадна с 0.18% до 1.1216 долара в сравнение с 1.1219 долара в края на предишната сесия. Европейската централна банка (ЕЦБ) определи вчера референтен курс от 1,1199 долара. В допълнение към мечешкия тон, който в момента доминира на валутните пазари, инвеститорите намалиха своите залози за повишаване на лихвите от ЕЦБ тази година. Пазарните участници вече залагат на първо повишение на лихвите от ЕЦБ едва през септември, в сравнение с по-ранните очаквания за юни, когато лихвите ще бъдат вдигнати с 30 базисни пункта и то най-вероятно само веднъж до края на годината.

Цената на американската валута спрямо йената се повиши с 0.09% до 115.10 йени спрямо 115.00 йени след затваряне на търговията в понеделник. Япония също като САЩ, Г-7 и Европейски съюз обяви в понеделник, че ще замрази деноминираните в йени валутни резерви на Русия. Междувременно базовата инфлация в Япония се забави до 0.2% през януари, като не отговаря на очакванията и остава доста под целта на централната банка. Японската централната банка многократно  заявявала, че ще поддържа парична политика, която да подкрепи икономическото възстановяване и да постигне целта за инфлация от 2%.

Доларът поскъпна с 0.01% спрямо паунда до 1.3418 долара за една британска лира, която се отдалечава от 2-месечното дъно от 1.3272 долара, достигнато през предходната седмица, тъй като инвеститорите потърсиха долара като валута-убежище на фона на ескалиращия конфликт в Украйна след нахлуването на Русия в страната и Западът обяви нови санкции. Валутните търговци се опитват да оценят как ескалацията на напрежението и неговото икономическо въздействие могат да променят графика на повишаването на лихвите на банката на краткосрочен план. Пазарните участници в момента залагат на трето да тази година увеличение на лихвите с 25 базисни пункта през март.

Американският долар, обаче, поевтинява спрямо швейцарския франк, който също е сред трите световни валути, възприемани като убежища при сътресения на пазарите. Щатският долар се понижи с 0.19% до 0.9158 франка за един долар.

Двете силно зависими от котировките на петрола валути – канадският долар и норвежката крона, нараснаха съответно с 0.07% до 1.2660 канадски долара за един американски и с 0.34% до 8.7772 норвежки крони за един щатски долар. Американският лек суров петрол (WTI) поскъпна с 2.60% до 98.210 долара за барел, с доставка в началото на април, а европейският вид Brent скочи с 3.15% до 101.060 долара за барел, затова и ръстът на норвежката крона е по-висок, спрямо канадския долар.

Руската рубла отчете нарастване на Московската валутна борса със срок за сетълмент „утре“** до 93.5589 рубли за един долар, а на други валутни пазари, където е разрешена търговия с руски рубли, руската валута се повиши с 2.02% до 99.000 рубли за един долар.

Руската рубла се стабилизира, след като Банката на Русия повиши основната си лихва на 20% от 9.5% и забрани на чужденци да продават руски ценни книжа в понеделник на Московската фондова борса, за да ограничи по-нататъшното обезценяване на валутата.

Решението беше взето, щом рублата падна до 119 за долар, след като западните държави обявиха нови санкции срещу Русия заради военната инвазия в Украйна. САЩ, ЕС и Г-7 извадиха ключови руски банки от междубанковата система за разплащания SWIFT и замразиха активите на руската централна банка, ограничавайки възможността на страната да има достъп до своите резерви в чужбина. В същото време анализаторите твърдят, че притокът на приходи от износа на руски петрол и газ извън страните,които са наложили санкции, може да осигури вратичка за приходи на фона на строгите санкциите.

* Валутните курсове са актуални към 10:30 часа българско време, източници „Ройтерс“ и Trading economist.

** От 15 април 2003 г. Банката на Русия определя официалния курс на щатския долар спрямо руската рубла с дата на сетълмент "утре" всеки ден към 11:30 часа московско време в деня на търговията.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Финанси:

Предишна
Следваща