Асен Василев: На 6-7 места в страната геотермалната вода може да се използва за производство на електроенергия

Енергетика / България
3E news
1194
article picture alt description

На шест или седем места в страната геотермалната вода e над 90 градуса и може да се използва за производство на електроенергия. Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев в Народното събрание.

 


Той отговори на въпрос на народния представител Росица Кирова относно намерение за използване на геотермалните извори за производство за електрическа енергия. Фирми, които са строили геотермални централи в Турция с мощности от 350 и 300 мегавата, са се запознали с нашите находища на вода и са посочили, че в Южна България има възможности за изграждане на мощности от този тип, коментира Василев.

Геотермалната енергия, съхранение на ток в акумулаторни батерии и изграждане на завод за изгаряне на боклук в Маришкия басейн са водещите проекти, които България защитава пред ЕК по Плана за възстановяване и устойчивост.

Геотермалната енергия е българско богатство, което не сме използвали въобще, каза коментира в свои изказвания и вицепремиерът Кирил Петков.

А Асен Василев заяви вече е коментирал, че в близките 4 години могат да бъдат изградени 400 мегавата геотермални мощности.

От гледна точна на България да повишаваме зависимостта си от газ означава някой друг да пуска и спира тока в България. Не може да заменим независим български източник с вносен източник и от тази гледна точка изграждането на паро-газова централа за абсолютно нецелесъобразно. ЕК приеха това и ни попитаха какви базови мощности могат да бъдат изградени, щом няма да бъдат такива на природен газ, обяснява в свои интервюта Василев.

Комбинация от утилизация на отпадъци вместо горене на боклук в центъра на София са алтернативите. 

Правителството ще заложи на проекти за съхранение не електроенергия в акумулаторни батерии с капацитет от 12 гигаватчаса. Този капацитет е два пъти по-голям от този на ПАВЕЦ "Чаира". Тези батерии ще бъдат разположени близо до консуматорите на електроенергия.

Самите батерии очаквам да се произвеждат в България. Финансиране ще се получи по фонда за справедлив преход, а фабриките за батерии ще се разположат отново в Маришкия басейн в следващите четири години, така че да не се губят високо квалифицирани работни места.

Тази комбинация от генериращи мощности ще спомогне да намалим зависимостта на въглища и да постигнем заложените цели, без да се налага ударно затваряне на мините в комплекса, коментира още преди време Асен Василев.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща