Балканските страни са източник на по-голямата част от емисиите на SO2 в Европа

Климат / Свят
3E news
1205
article picture alt description

Статистиката за замърсяването на въздуха от въглища подчертава приноса на малък брой страни в Европа. Турция и Украйна се нареждат в трите най-замърсяващи държави, а страните от Западните Балкани са следващите в списъка въпреки относително малките си размери. Това е записано в доклад на мозъчния тръст Ember. Според данни за 2019 г., представени в изследването, 61,3% от индустриалните емисии на серен диоксид (SO2) идват от Югоизточна Европа.

Когато въглищата се изгарят за производство на електричество, сериозно количество замърсители се изпускат във въздуха, което представлява заплаха за човешкото здраве. Именно заради това централите са отговорни и за големия брой преждевременни смъртни случаи. Тъй като замърсителите понякога изминават хиляди километри, замърсяването на въздуха от въглища засяга цяла Европа, независимо от източника.

ТЕЦ Битоля е най-големият замърсител със серен диоксид на Балканите

Що се отнася до емисиите на SO2, първите десет въглищни централи са отговорни за 44% от общия брой. Бурштинската ТЕЦ, разположена в Украйна, е най-големият замърсител в категорията, следвана от централата в Северна Македония.

Останалите осем топлоелектрически централи са от региона, проследявани от Balkan Green Energy News: Сома Б и Канагал (Турция), Никола Тесла A (Сърбия), Сейтомер (Турция), Какан и Углиевик (Босна и Херцеговина) и Костолач Б и Никола Тесла Б (Сърбия), в този ред. Страните от ЕС като Германия и Полша също са сред най-лошите при замърсяването с азотни окиси.



Украинските въглищни централи водят в замърсяването с PM10. По-голямата част от замърсяването с финни прахови частици PM10 от производството на електроенергия от въглища произхожда от централи в Украйна. Страната има осем централи в десетте най-големи замърсители. Полската ТЕЦ Белхатов, която е и най-голямата ТЕЦ в Европа на въглища, също излъчва голяма част от азотните окиси на Стария континент.

Следва украинската Запорижска ТЕЦ и турската Ятаган, която е на трето място.

Германия е представена с четири термични централи. Никола Тесла А и В са класирани съответно на шесто и девето място, а Косово Б е на десето място.

Всички ТЕЦ на въглища от класацията са пуснати в експлоатация преди повече от 30 години, припомнят анализаторите.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща