Десетки граждани обжалват разрешителното на ТЕЦ „Бобов дол“

Климат / България
Галина Александрова
1221
article picture alt description

Близо 40 граждани ще обжалват разрешителното на ТЕЦ „Бобов дол“ да изгаря отпадъци и така да замърсява въздуха, почвата и водите.  „Грийнпийс“ — България и „За Земята“ от години алармират, че остарялата топлоелектроцентрала, свързана с бизнесмена Христо Ковачки, е основен източник на вредни емисии в района и затова също оспорват даденото разрешение [1], съобщиха от природозащитните организации.

Въпреки това компетентната институция — Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), поднови разрешителното на ТЕЦ „Бобов дол“ да изгаря отпадъци. Нещо повече, на 18 април издаде и разпореждане за предварително изпълнение. Това означава, че изгарянето ще продължи, независимо от обжалването от граждани. Сигнали на хора, живеещи в района потвърждават, че влаковете с отпадъци вече пристигат.  

Парадоксално, доводите за предварително изпълнение са, че то даже е нужно, „за да се осигури животът или здравето на гражданите“. 

„От гледната точка на здравни специалисти, намираме за обезпокоително изкривяването на законодателство, което би трябвало да  ограничава замърсяването и да защитава нашето здраве и това на нашите деца. Изгаряйки отпадъци, вместо въглища, ТЕЦ „Бобов дол“ няма да ограничи замърсяването на въздуха, а ще го продължи. И дори ще причини по-опасни ефекти върху нашето дихателно и сърдечно здраве. Вече сме повдигали въпроса относно здравните последици от замърсяването на въздуха с научно обосновани аргументи пред Министерството на околната среда, но не получихме никакъв официален отговор“, коментира специалистът пулмолог д-р Александър Симидчиев от инициативата „Въздух за здраве“.

Добавянето на гориво от отпадъци е още един начин, по който електроцентралите на въглища продължават да съществуват и да печелят, въпреки че отдавна са морално и технически остарели. Към този метод се преориентираха повечето централи на въглища, свързани с Христо Ковачки.
ИАОС е споменала в разпореждането за предварително изпълнение, че крайната цел е намаляване на разходите, но удобно е пропуснала, че централата е част от студения резерв на страната и вече получава солидни плащания, за да гарантира енергийната сигурност на страната. Което се случва само на теория, но не и на практика, защото ТЕЦ „Бобов дол“ не проработи, когато трябваше — през студената зима на 2017. Друг път, по който централата получава субсидии, е чрез цената на електроенергията  — отскоро ТЕЦ „Бобов дол“ има лицензия за т.нар. високо ефективно производство, позволяваща ѝ да иска по-висока цена, която накрая се плаща от потребителите, подчертават природозащитниците.

От двете организации сочат, че случаят с разрешителното за изгаряне на отпадъци е учебникарски за политиката на държавата спрямо електроцентралите на въглища. Тя може да се опише само с подкрепата на нови и нови схеми за облагодетелстване на близки до правителството собственици с цената на човешкото здраве и за сметка на данъкоплатците, които плащат не само сметките за ток, но и субсидиите за замърсяващите топлоелектроцентрали.

„Решението от години е ясно — поетапно закриване на най-замърсяващите производства, създаване на планове за възстановяване на зависимите от въглищата региони и възможности за диверсифициране на икономиката, които ще донесат нови работни места. Явно проблемът е, че това ще отнеме значителни лесни приходи от настоящите собственици на централи на въглища,“ коментира Меглена Антонова от „Грийнпийс“ - България. „Надяваме се включването на повече граждани да направи затварянето на очите пред фактите по-трудно.“

ТЕЦ „Бобов дол“ гори отпадъци далеч преди да получи официално разрешение от ИАОС. Министърът на околната среда и водите е позволил изгаряне на отпадъци за експериментални цели за период шест месеца, считано от 12.11.2018 г. Министерството отказва достъп до писмото, с което е разрешено изгарянето, с аргумент за защита на националната сигурност. Към момента не е известно нито колко отпадъци е изгорил ТЕЦ „Бобов дол“ в този период, нито какви отпадъци са горени. Факт е, че законът позволява опитни инсталации за изследователски, развойни и изпитателни цели да изгарят по-малко от 50 тона отпадъци годишно без разрешение от ИАОС. Дали тези изисквания са били спазени, за момента остава неизвестно.

Още информация за разрешителното, което се обжалва, можете да намерите тук.

--------------------------------------------------

[1]„За Земята — достъп до правосъдие“ обединява усилията на неправителствените организации CEE Bankwatch, „Грийнпийс“ — България и Екологично сдружение „За Земята“, които работят за опазване на околната среда в България. 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща