МАЕ не изключва забавяне на икономиката, помощ, но и риск за енергийния преход, заради високите цени на петрола

Енергетика / Анализи / Интервюта
Маринела Арабаджиева
1178
article picture alt description

Настоящите високи цени на петрола може да помогнат за ускоряване на енергийния преход, но също така и да забавят възстановяването, особено в страните с развиваща се икономика. Това заявяват анализаторите от Международната агенция по енергетика в поредния месечен отчет.

Те напомнят, че производителите от ОПЕК+ засега не успяха да се договорят за увеличението на производството от август, заради позицията на ОАЕ, които искат повишение на базовото ниво на добив на страната, от което се намаляват и квотите за производство. 

В резултат цената на петрола сорт Brent се търгува около 75 долара за барел, с оглед на перспективите за засилване на дефицита по отношение на предложенията, ако не бъде постигнато споразумение за ръст на производството. „В същото време пазарът на петрол е изправен пред възможността за битка за пазарни дялове, дори и предвид перспективата високите цени на горивата да ускорят инфлацията и нанесат щети на крехкото икономическо възстановяване“, заявяват анализаторите. В този дух те отбелязват несигурността по отношение на потенциалното влияние върху цените на разпространението на щама „делта“ през следващите месеци. 

Ако добивът на ОПЕК+ остане на нивото на квотите от юли, ситуацията ще бъда твърде напрегната, тъй като търсенето, след се възстановява след миналогодишният спад в резултат на пандемията. Излишъкът от търговски запаси, натрупани през миналата година вече го няма. Резервите сега са под средното историческо ниво, отбелязват от МАЕ. 

Балансът по отношение на петрола се очаква да е изключително напрегнат. 

За да отговорят на растящото търсене рафинериите ускоряват процесите. Настоящите ни баланси предполагат, че през третото тримесечие на 2021 г. може да се наблюдава най-същественото изчерпване на петрола поне от десетилетие. 

Резервите от петролни продукти също намаляват, независимо от ограниченията за пътуване. Данните за мобилността в САЩ през последните седмици показват нива доста над тези преди пандемията“, пише още МАЕ. 

„Въпреки че цени на тези нива могат да увеличат степента на електрификация в транспортния сектор и да подпомогнат ускоряването на енергийния преход, те могат едновременно с това да забавят и енергийния преход, както и икономическото възстановяване, особено в развиващите се страни“, смятат експертите, като отчитат повишението на цените на бензина в САЩ за пръв път от 7 години, по-високите цени на горивата на бензиностанциите в Европа, както и най-високите за цялата история цени на бензина и дизела в Индия.

„Пазарите на петрол вероятно ще останат нестабилни, докато не стане ясна политиката на ОПЕК+. А несигурността няма да помогне за осъществяване на подреден и безопасен енергиен преход – това не е в интерес нито на производителите, нито на потребителите“, пишат още експертите от МАЕ. 

Прогнозата за търсенето на нефт през 2021 г. е повишена и е намалена за следващата 2022 г.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) повишава прогнозата се за търсенето на петрол с 40 хил. барела на ден през 2021 г. В същото време агенцията намалява прогнозата си за 2022 година с 60 хил. барела на ден. Това става ясно от месечния доклад на МАЕ. 

Експертите от агенцията преразглеждат прогнозата си за ръста на търсенето на нефт през 2021 г. в сравнение с тази от миналия месец, благодарение на по-високият ръст на търсенето от очаквания досега и то в страни като Китай, Кувейт и САЩ. Според настоящите очаквания, през 2021 г. търсенето на петрол ще се увеличи с 5,4 млн. барела на ден – средно до 96,4 млн. барела на ден.

Прогнозата за 2022 година е преразгледана в посока на понижение – до 3 млн. барела на ден. Търсенето на нефт през 2022 г. според очакванията на МАЕ ще са от порядъка на 99,5 млн. барела на ден. 

След понижение в разстояние на два поредни месеца световното търсене на нефт през юни се е увеличило с около 3,2 млн. барела на ден – до 96,8 млн. барела на ден, става ясно от отчета. „Това силно възстановяване е благодарение на намаляването на болните от COVID-19 в Индия, Бразилия и Аржентина, а също така и заради сезонния ръст на мобилността в северното полукълбо, което стана възможно благодарение на широките кампании за ваксинация“, пише МАЕ.

По-високото търсене на електроенергия също се посочва като фактор за увеличеното потребление на петрол. 

МАЕ отбелязва също така, че очакваното рязко възстановяване на световното търсене на горива през юни е компенсирало спада през предишните два месеца – ръстът на търсене през второто тримесечие е бил от порядъка на 1,2 млн. барела на ден в сравнение с предходното тримесечие и 11,8 млн. барела на ден в сравнение с аналогичния период на миналата година. 

„През оставащата част от годината, устойчивият глобален икономически ръст, увеличението на ваксинацията, неотклонното повишение на мобилността и отслабването на мерките за социална дистанция като цяло ще са в подкрепа на по-силното световно търсене на нефт, което през второто полугодие трябва да се увеличи с 4,6 млн. барела на ден в сравнение с нивото от първото полугодие – до 98,7 млн. барела на ден. Очакваме, че търсенето ще се повиши с 990 хил. барела на ден през юли и със 130 хил. барела на ден през август, така че към края на лятото в северното полукълбо дефицитът на търсенето ще се свие в сравнение с доковидното ниво  от 4,6 до 2,5 млн. барела на ден“, се казва в доклада на Международната агенция по енергетика. 

Както очаква МАЕ, световното търсене на нефт през третото тримесечие ще нарасне с 3,3 млн. барела на ден в сравнение с предишното тримесечие. „Това е над два пъти повече от сезонното увеличени през третото тримесечие на 2019 г. и почти три пъти повече от третото тримесечие на 2018 г.“, прави сравнение агенцията.

„Въпреки това COVID-19 ще остане сериозна заплаха за ръста на търсенето на нефт в краткосрочно и средносрочно бъдеще, особено в страните, които не влизат в ОИСР.

Прогнозираме, че световното търсене на нефт през четвъртото тримесечие ще се увеличи с 1,3 млн. барела на ден спрямо предишното“, се казва още в доклада. 

В доклада се отбелязва също така, че резервите от нефт и нефтопродукти в страните от ОИСР през месец май са се увеличили с 18,1 млн. барела. Така общите промишлени запаси от нефт и нефтопродукти през месец май са били 2,945 млрд. барела, което и със 75,8 млн. барела под средните показатели за 2016-2020 години и с 10,8 млн. барела под средните показатели за 2015-2019 години. 

Запасите от петрол в САЩ, според оценката са спаднали с 29,6 млн. барела, което е над обичайния спад. Резервите от нефтопродукти в страната са се увеличили с 14,8 млн. барела, става ясно още от доклада на Международната агенция по енергетика. 
 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Анализи / Интервюта:

Предишна
Следваща