Експерт: Зеленият водород може да се транспортира по съществуващите газопроводи

Енергетика / Свят
Георги Велев
953
article picture alt description

Изпълнителният директор на италианския инфраструктурен гигант Snam очерта визия за бъдещето на водорода, като каза, че „красотата“ му е в това, че той може лесно да се съхранява и транспортира.

Marco Alverà spoke about how current systems would be used to facilitate the delivery of hydrogen produced using renewable sources as well as biofuels. „В момента, ако включите нагревателя си в Италия, газът тече от Русия, чак от Сибир, по тръбопроводи“, каза той. „Утре ще имаме водород, произведен в Северна Африка, в Северно море, със слънчеви и вятърни ресурси“, каза Алвера. "И този водород може да пътува през съществуващия тръбопроводи", смята експертът. Алвера каза, че компанията Snam е тествала различни проценти на смесване - включително до 100% водород - в съществуващите тръби и всичко е работило.
    
„Така че това е енергиен преход с помощта на инфраструктурата, която имаме“, каза той. „И много добрата новина е, че тази нова възобновяема енергия ще струва по-малко от съществуващата енергия от изкопаеми горива, което е истински пробив“.
Описан от Международната енергийна агенция като „универсален носител на енергия“, водородът има разнообразни приложения и може да бъде разгърнат в сектори като промишлеността и транспорта, припомня CNBC.

Тя може да бъде произведена по няколко начина. Един метод включва използване на електролиза, с електрически ток, разделящ водата на кислород и водород. Ако електричеството, използвано в този процес, идва от възобновяем източник, като вятър или слънчева енергия, тогава някои го наричат зелен или възобновяем водород. Понастоящем по -голямата част от производството на водород се основава на изкопаеми горива, а производството на зелен водород е скъпо.

Предстоят предизвикателства

В интервю за CNBC изпълнителният директор на Enel Франческо Стараче заяви, че „няма конкуренция за капиталови инвестиции между водород и възобновяеми източници“."Водородът днес е ниша и това е ниша, която трябва да се превърне в търговски стандарт и в ... голяма индустрия с конкурентни цени", уточнява Стараче, като сигнализира, че подобна промяна вероятно ще отнеме 10 г.

„Така че това е голямо усилие в научноизследователската и развойна дейност, голямо усилие в прототипите, голямо усилие в пилотните инсталации, но нищо в сравнение с това, което се случва на много голямото и конкурентно бойно поле на възобновяемите енергийни източници днес.“

Всъщност, въпреки че има вълнение относно потенциалната роля, която водородът би могъл да играе занапред, той все още има предизвикателства за преодоляване. По-рано тази седмица на брифинг от Световния енергиен съвет се посочва, че нисковъглеродният водород не е „рентабилен спрямо другите енергийни доставки в повечето приложения и места“.

Той добави, че е малко вероятно ситуацията да се промени, освен ако няма „значителна подкрепа за преодоляване на ценовите разлики“.Анализът, който беше съставен в сътрудничество с PwC и Американския институт за изследване на електроенергията, повдигна въпроса откъде ще дойде финансирането за такава подкрепа, но също така посочи нарастващия профил на сектора и положителния ефект, който той може да има.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща