Politico: За първите две седмици на 2025 г. ЕС постигна нов рекорд по покупка на руски LNG

Енергетика / Свят
3E news
101
article picture alt description

източник: Сахалин енерджи, архив

Европейският съюз (ЕС) поглъща руския газ с рекордни темпове, независимо от санкциите и намаляване на покупките на тръбопроводен газ, войната и наближаващото президентство на Тръмп, пише Politico.

Според данните на компанията Kpler, която анализира информацията за товарите със суровини, през първите две седмици на 2025 година, страните от ЕС са внесли 837 300 тона втечнен природен газ от Русия. Това е рекордно ниво в сравнение със 760 100 тона за аналогичния период на миналата година.

Тези данни засилват опасенията, че западните страни не предприемат достатъчно мерки за намаляване на приходите на Русия, при положение, че войната продължава вече четвърта година.

След края на споразумението за доставка на газ от Русия за ЕС през газопровода на Украйна на 1 януари 2025 година, Киев заяви, че няма да води преговори за продължаването му. Това оказа допълнителен натиск върху страните от ЕС за покупка на втечнен природен газ (LNG), доставен с руски танкери по море.

Няколко страни, включително Словакия и Унгария, зависещи от украинския маршрут за доставка на гориво настояваха за възобновяване на сделката, предупреждавайки, че ще им се наложи да плащат повече за LNG, ако споразумението не бъде продължено. Премиерът на Словакия Роберт Фицо, който е приятелски настроен към Кремъл дори се закани да прекрати доставките на електроенергия за Украйна и да намали подкрепата за бежанците, ако Киев не отстъпи и не разреши възобновяването на транзита.

Спирането обаче не намали апетита на Европа към руския газ. Според Charles Costerousse, старши анализатор в Kpler, причините за това са няколко.

„От средата на декември започна студен период, а вятърната енергетика не достигна пик. Затова има желание за запазване на количествата“, смята той. По думите му, 95-96 % от руския LNG, постъпващ в Европа идва от завода в Ямал. „Голяма част от тези количества са по дългосрочни договори. Така че това не са допълнителни спот товари, а количества по договори“, казва още той.

Представителят на Европейската комисия Анна-Кайса Итконен заяви, че опитите за намаляване на дела на Русия при вноса на въглища, петрол и газ вече „са разрушили контролът на Русия над енергийната система на Европа“.

„Независимо от тези значителни резултати обаче, руските енергоносители, особено газа, както и преди присъстват в ЕС, а вносът на газ от Русия през 2024 г. се е увеличил, включително вноса на LNG. Това предизвиква сериозни опасения“, признава тя, отбелязвайки, че Европейската комисия разработва „пътна карта“ за прекратяване на вноса на руски енергоносители, която ще бъде представена в края на февруари.

Десет страни от ЕС призовават за въвеждане на санкции срещу руския LNG, който се купува в големи количества, след като Москва беше принудена да намали доставките през газопроводите.

„Способността на Русия за поддържа военните си усилия е тясно свързана с приходите й от енергоносителите“, заявяват страните в посоченото предложение. „Трябва да направим още една стъпка и да се справим с нарастващия внос на руски втечнен природен газ. Крайната цел е да се забрани вноса на руски газ“.

ЕС се намира също така под натиск за закупуване на повече гориво от САЩ, след като новият президент Доналд Тръмп завия желанието си да поддържа добива и да увеличи износа на газ.

Председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен вече подкрепи идеята за увеличаване на покупката на американско гориво с цел отказ от руското.

„Защо да не го заменим с американски LNG, който за нас е по-евтин за нас и намалява цените на енергията?“, каза тя през ноември. „Това е нещо, което може да се обсъди, включително и по отношение на нашия търговски дефицит“.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща