Eвропейските фондови пазари затвориха на червено, инвеститорите оценяваха отчетите на големите банки

С най-голям дневен спад завърши френският индекс САС 40, а с най-слабо понижение приключи испанският IBEX 35

Икономика / Анализи / Интервюта , Финанси
Георги Вулов
1826
article picture alt description

Снимка: архив 3е-news/БТА-АР

Борсовите индекси на най-големите страни в Западна Европа се понижаваха в сряда, тъй като инвеститорите оценяват отчетите на компании и големи регионални банки, както и макроикономически показатели.

Според предварителните данни съставният индекс на мениджърите по покупките (PMI) в еврозоната, изчисляван от HCOB и S&P Global, неочаквано се понижи до петмесечно дъно от 50.1 пункта през юли от 50.9 пункта през юни. Общата прогноза беше за 51.1 пункта, съобщава Trading Economics. Показателят за активността в сектора на услугите на валутния блок се понижи до 51.9 пункта от 52.8 пункта, а индустриалният PMI – спадна до 45.6 пункта от 45.8 пункта.

Консолидираният PMI във Великобритания този месец се повиши до 52.7 пункта от 52.3 пункта през юни, във Франция - до 49.5 пункта от 48,8 пункта. В Германия индексът спадна до 48.7 пункта от 50.4 пункта.

В същото време индустриалният PMI във Великобритания се повиши до 51.9 пункта от 50.9 пункта и актуализира двегодишен връх.

Индексът на потребителското доверие на института GfK в Германия за август се повиши до най-високото ниво от април 2022 г., минус 18.4 пункта, спрямо ревизираните минус 21.6 пункта месец по-рано. Средно анализаторите очакваха минус 21 пункта.

До обед общият индекс на най-големите европейски компании Stoxx Europe 600 се понижи с 0.58%, а от националните измерители на „сините чипове“ с най-голям спад беше френският CAC 40 (-1.2%), следван от германския DAX (-0.79%), италианския FTSE MIB (-0.54%), британския FTSE 100 (-0.26%), испанския IBEX 35 (-0.11%). Нзиходящият тренд се запази до края на сесията, като за някои индекси спадът се ускори.

От таблицата по-горе е видно, че с най-голям дневен спад завърши френският индекс САС 40, а с най-слабо понижение приключи испанският IBEX 35.

Паневропейският Stoxx Europe 600 завърши със спад от 0.61%, а повечето сектори и всички основни борси бяха на отрицателна територия. Измерителят на акциите на технологичните компании спадна с около 2.5%, следван от книжата на банките, които се понижиха с 2.3 на сто. Сред малкото печеливши са акциите за пътувания и развлечения, които се повишиха с 0.9%, водени от нискотарифната авиокомпания Easyjet, която отчете по-висока печалба и прогнозира второ поредно рекордно лято, след което цената на акциите й се повиши с 3.04%.

Акциите на Deutsche Bank се понижиха с 8.31% по време на търговията в сряда, след като най-голямата банка в Германия претърпя първата си тримесечна загуба от четири години през април-юни.

Френската банка BNP Paribas SA увеличи нетната си печалба и приходи през второто тримесечие, като и двете цифри надхвърлиха пазарните очаквания, но въпреки това цената на акциите се понижи с 0.94% на борсата в Париж. Нетната печалба през април-юни 2024 г. се е увеличила с 21% до 3.4 милиарда евро от 2.81 милиарда евро за същия период на миналата година. В същото време приходите са нараснали с 8% до 12.27 милиарда евро от 11.36 милиарда евро година по-рано. Междувременно банката отчете 11% спад на нетния лихвен доход в основното си френско подразделение за търговия на дребно, което разочарова инвеститорите.

Друга голяма банка, испанската Santander, повишава пазарната си стойност с 3.03%. Нетната й печалба през последното тримесечие нараства с 20% и достига рекордните 3.2 млрд. евро.

Една от най-големите италиански банки UniCredit увеличи нетната си печалба през второто тримесечие на 2024 г. с 16% и приходите с 6%. Както се посочва в прессъобщението на UniCredit, нетната печалба за април-юни възлиза на 2.68 милиарда евро, в сравнение с 2.31 милиарда евро за същия период на предходната година. Тримесечните приходи на банката са нараснали до 6.33 млрд. евро от 5.97 млрд. евро година по-рано. Освен това, банката обяви намерението си да използва 1.4 млрд. евро за изплащане на междинни дивиденти. Въпреки това, след новината цената на акциите поевтиняха с 0.94%, но в късния следобед компенсираха загубите и регистрира ръст с 0.21%.

Акциите на френския производител на алкохол Remy Cointreau SA се понижиха с 1.91% след като компанията обяви, че през първото тримесечие на финансовата година, което приключи през юни, приходите са спаднали с 15.7% до 217 милиона евро в сравнение с 257.5 милиона евро през същия период на предходната година. Спадът на приходите е причинен от по-ниските продажби в Южна и Северна Америка, както и от лекото понижение на търсенето в Азиатско-тихоокеанския регион. Продажбите на коняк през последното финансово тримесечие са намалели с 12.6% на годишна база до 135.5 милиона евро. Междувременно продажбите от партньорски марки, сред които коняци Remy Martin и Louis XIII, ромът Mount Gay, брендито Metaxa, шампанското Piper-Heidsiek, Charles Heidsiek и F.Bonnet и ликьорите Cointreau и Passoa, са намалели с 24.3% до 5.7 милиона евро.

Друг френски емитент, LVMH, загуби 4.66% от пазарната си стойност. Най-големият производител на луксозни стоки в света регистрира спад на нетната печалба с 14% и приходите с 1% през първата половина на годината на фона на продължаващата несигурност на световните пазари.

Цената на акциите на Alstom се понижи с 1.67%. Френският машиностроителен концерн увеличи приходите с 5.3% през април-юни, но също така завърши емисия права за закупуване на акции за 1 млрд. евро и пласиране на смесени облигации за 750 млн. евро.

Капитализацията на британската Reckitt Benckiser спадна с 0.12%, след като компанията обяви,че приходите на производителя на потребителски стоки за първото полугодие са спаднали с 3.7%.

Германската оръжейна компания Rheinmetall отчете значително по-високи продажби и оперативна печалба през второто тримесечие, която надмина пазарните очаквания, в резултат на което цената на акциите се повиши с 0.45%. Предварителните данни показаха, че продажбите през второто тримесечие са се покачили с около 49% спрямо миналата година до 2.23 милиарда евро, а оперативната печалба се е повишила с около 111 на сто до 271 милиона евро. Резултатите са доста над пазарните очаквания за 2.06 милиарда евро за продажби и 226,2 милиона евро за оперативна печалба.

Книжата на френския производител на самолети Dassault Aviation поскъпнаха със 7.71% също при силна отчетност и се изкачиха до върха на Stoxx Europe 600.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Анализи / Интервюта:

Предишна
Следваща