Турция води преговори с ExxonMobil за доставка на LNG

Енергетика / Свят
3E news
1201
article picture alt description

източник: 3e-news.net, архив

Турция води преговори с американския енергиен гигант ExxonMobil за многомилиардна сделка за покупка на втечнен природен газ (LNG) в рамките на усилията на Анкара за намаляване на зависимостта от руско гориво.

Страната внася практически почти целият си природен газ и се стреми да създаде „нов портфейл от доставчици“, чрез който да се намали зависимостта, от който и да е отделен партньор, заявява министъра на енергетиката на Турция Алпарслан Байрактар в интервю за изданието Financial Times (FT).

Преговорите де провеждат на фона на подобряване на отношенията на Турция със САЩ, след като Анкара свали ветото си от влизането на Швеция в НАТО, а Вашингтон се съгласи да продаде на Турция изтребители F-16 за милиарди долари. Освен това, Турция се стреми да се позиционира като регионален енергиен център.

Сделката на Турция и Exxon

По думите на Байрактар, в рамките на обсъжданата сделка с Exxon, Турция може да получава до 2,5 млн. тона  LNG годишно, като споразумението може да е за срок от десет години. Министърът добавя, че все още се обсъждат търговските условия на сделката с Exxon, но според агенции за анализи, 2,5 милиона тона втечнен природен газ, доставен за Турция, в момента ще струват около 1,1 милиарда долара.

Според изчисления на FT, базирани на данни от местния регулатор на енергийния пазар, обсъжданите 2,5 милиона тона LNG ще могат да покрият приблизително 7% от потреблението на природен газ (оценка въз основа на обемите на потребление през 2023 г.). Миналата година Турция е внесла 5 милиона тона LNG от Съединените щати на спот пазара, където енергийните ресурси се купуват и продават за бърза доставка, казва Байрактар.

Exxon има амбициозни планове за разширяване на своя портфейл за LNG до 40 млн. тона годишно през 2030 г., което е около два пъти повече от 2020 г.

Компанията има дял от 30 % в Golden Pass LNG, нов експортен терминал на крайбрежието на САЩ, който тя строи в партньорство с QatarEnergy. Терминалът е с капацитет над 18 милиона тона годишно и се планира да започне производство на LNG през първата половина на 2025 г. Exxon също така има LNG проекти в Папуа Нова Гвинея и Мозамбик.

Exxon са казали, са провели предварителни разговори с турското правителство относно възможностите за втечнен природен газ, но са отказали да коментира подробностите за търговската си стратегия, се уточнява в публикацията.

Анкара, която преговаря за LNG сделки и с други производители на природен газ в САЩ, се стреми да „диверсифицира“ доставките си на природен газ, преди някои от дългосрочните й договори с Русия да изтекат през 2025 г. и с Иран през 2026 г., казва Байрактар.

Турция зависи от природния газ в голяма степен заради производство на електроенергия и индустрията. Домакинствата също се възползват от големи и скъпи газови субсидии чрез държавната газова компания Боташ.

Отношения между Русия и Турция

Русия е най-големият доставчик на природен газ за Турция. През 2023 г. благодарение на него са били задоволени над 40% от нуждите на страната, като по-голямата част от газа се доставя през газопроводи. В момента Анкара има дългосрочни споразумения за доставка на LNG с Алжир и Оман. Турция поддържа силни търговски, икономически и туристически връзки с Русия, дори след като съюзниците на Турция в НАТО обърнаха гръб на Москва след нахлуването й в Украйна през 2022 г.

Русия е и най-големият доставчик на петрол за Турция и ще притежава първата атомна електроцентрала в страната, която в момента се изгражда на брега на Средиземно море. Според Байрактар, Русия, заедно с Южна Корея, проявява „сериозен интерес“ към аналогичен ядрен проект на Черно море.

Министърът защитава отношенията на страната с Русия, като казва, че "конкурентните" енергийни сделки с Русия са помогнали на Турция да избегне енергийната криза, обхванала големите европейски страни след началото на войната.

„За да гарантираме сигурността на доставките, трябва да вземем газ отнякъде. Може да е от Русия, Азербайджан, Иран или LNG варианти“, казва Байрактар, добавяйки, че трябва да се погледне на проблема от позицията на конкуренцията: чий газ е по-евтин?, се посочва в публикацията на FT.  Байрактар добавя, че Турция работи за създаване на допълнителна инфраструктура за получаване и съхранение на LNG. Около 30% от внасяния в Турция природен газ идва от LNG. През 2014 г. този обем не е надхвърлял 15%.

Освен това Турция провежда собствени геоложки проучвания и добив, включително в голямо газово находище в Черно море, както и в петролни находища в югоизточната част на страната. Според Байрактар, геоложки проучвания на петролно находище в Черно море може да започнат тази година. Местните проекти покриват само малка част от енергийните нужди на Турция, но са с голям потенциал да променят правилата на играта.

По Financial Times

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща