Богатите китайци търсят чуждестранни активи, за да намалят рисковете у дома

Икономика / Свят , Финанси
3E news
576
article picture alt description

Снимка: архив 3е-news/Pixabay

Богатите китайци намаляват акивите си в местни ценни книжа и все повече търсят активи в Съединените щати и другаде отвъд океана - тенденция, която се очаква да набере скорост през 2023 г., казаха фондови мениджъри и източници от индустрията пред „Ройтерс“.

Силно засегнати от загубите през тази година, богатите китайци са станали по-загрижени заради несигурните перспективи за местната икономика, бореща се с COVID заразата, както и от геополитическото въздействие на руската инвазия в Украйна върху Китай, казаха анкетираните.

Те подчертават мрачните перспективи за възвръщаемост от активите у дома, като дават за пример хедж фондовете със стратегии за Голям Китай, които са загубили 12.9% за годината до края на ноември и са на път да  най-лошата си година от 2011 г., според данни на Eurekahedge.

Програмата за общ просперитет притеснява богатите китайци

Стремежът на президента Си Дзинпин за „общ просперитет“, чиято основна цел е намаляване на неравенството в доходите, казаха мениджъри на активи, добавяйки, че разглеждат задгранични частни капиталови инвестиции и възможности за инвестиции в имоти в страни като Съединените щати и Япония.

Въпреки че инвестирането извън континентален Китай не е ново за богатите китайци, значителна част от това богатство обикновено е инвестирано в китайски активи като китайски ценни книжа, които се търгуват на офшорните пазари, вкл. и на „Уолстрийт“ в Ню Йорк.

„Преди това създаването на богатство за тези хора не беше свързано със закупуване на американски акции или на американски недвижими имоти, но това вече започва да се променя“, каза Джейсън Хсу, основател и председател на Rayliant Global Advisors пред „Ройтерс.

Базираният в Бостън мениджър на активи получава много запитвания от семейни офиси на Голям Китай, за да научи за икономическата политика на САЩ и правилата за инвестиране, каза той.

Базиран в Хонконг портфолио мениджър, който има активи за над 1 милиард долара, каза пред Ройтерс, че е намалил експозицията на портфолиото си към китайски активи до една трета от 80%, които е имал в края на миналата година, и се стреми да намали допълнително тази експозиция.

Портфолио мениджърът, който поиска той лично и фирмата му да не бъдат цитиране, тъй като проблемът е чувствителен, каза, че увеличава инвестициите си в задграничните енергийни и имотни сектори - особено в Япония и Съединените щати - както и в рисков капитал, също извън континентален Китай.

Управляващ партньор на активи в инвестиционна компания с повече от 1 милиард долара под управление каза, че фирмата му прекарва „значително време“ в изучаване на финансови мениджъри и инвестиционни възможности в Япония и Съединените щати, като същевременно следи за обвързани възможности, което да е приложимо след повторното пълно отваряне на Китай след втората вълна от Covid.

Офшорни експозиции

Оценявайки засиления интерес, консулството на САЩ в Хонконг проведе две виртуални срещи през октомври и ноември, за да свърже семейни бизнеси, базирани в Голям Китай, с американски парични мениджъри, според е-мейл, прегледан от Ройтерс и два източника, запознати с въпроса, които отказаха да бъдат назовани, тъй като не са упълномощени да говорят с медиите.

На една от срещите, проведени миналия месец, са били поканени президентът на Greenlight Capital Дейвид Айнхорн, който работи в тясно сътрудничество с Lehman Brothers, и Кен Голдман, който ръководи семейния бизнес офис на бившия главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмид. Представител на консулството на САЩ каза пред Ройтерс, че често обясняват инвестиционните и икономическите тенденции в Съединените щати на широк кръг аудитории.

Богатите китайци може да са направили много пари от вътрешния си пазар през последните няколко години, но сега те откриват, че това не винаги работи, каза Ева Лий, ръководител на акциите в Greater China в UBS Global Wealth Management Chief Investment Office. „Инвеститорите си взеха поука тази година и осъзнаха, че диверсификацията портфейлите е много важна“, добави тя.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща