ЕС на път да се съгласи да увеличи климатичните си амбиции за климатичната конференция на ООН COP27
ЕС се съгласи да увеличи климатичните си амбиции за климатичната конференция на ООН COP27, която ще се проведе в египетския курортен град Шарм ел Шейх от 6 до 18 ноември, пише euobserver.com.
Необходим е „силен мандат“, за да се запазят „живи“ заключенията от миналогодишната среща на върха и да се убедят други страни да последват примера на ЕС, каза в понеделник (24 октомври) върховният представител на ЕС по климата Франс Тимерманс. Но бяха необходими дълги преговори, за да накараме всичките 27 държави да се съгласят да актуализират климатичната цел на Съюза „възможно най-скоро“.
ЕС вече обеща да намали въглеродните емисии с 55 процента през 2030 г. като част от своето законодателно предложение от 12 000 страници „Готови за 55“, но служители на ЕС сега се надяват, че някои мерки могат да бъдат преразгледани нагоре.
Например, след руската инвазия в Украйна през май, ЕС иска да разшири по-бързо възобновяемата енергия и да увеличи спестяването на енергия, за да намали зависимостта от вносни руски горива, което също може да увеличи намаляването на емисиите с няколко процентни пункта през следващите години.
„Въглеродните емисии ще бъдат намалени още по-бързо от преди“, каза Тимерманс.
Министрите също се съгласиха да подкрепят включването на компенсациите за страните, засегнати от изменението на климата — така наречените загуби и щети — в дневния ред на срещата на върха за климата в Египет.
Конкретни ангажименти обаче не бяха поети, а формулировката на преговорния документ остава неясна, като само сигнализира за „готовност за конструктивно ангажиране с партньорите“.
Преди 12 години, на среща на върха на ООН за климата в Копенхаген, богатите нации обещаха да насочват 100 милиарда евро годишно към развиващите се страни до 2020 г., но досега все още не са изпълнили това обещание.
Но катастрофалните наводнения в Пакистан, чиито разходи сега се оценяват на 40 милиарда евро, изостриха призивите за подкрепа от страна на богатите страни. „Въпреки че има по-малко от 1 процент дял в глобалните въглеродни емисии, Пакистан е една от десетте най-засегнати страни от изменението на климата“, каза премиерът Шехбаз Шариф на 19 октомври.
Климатичните дипломати се срещнаха на неформална среща на върха в Демократична република Конго в началото на октомври, за да намерят решение относно финансирането на климата и да избегнат експлозивна битка, която би провалила египетската конференция.
Едно от най-конкретните предложения за справяне с липсата на финансиране дойде от Алианса на малките островни държави (Aosis), който предложи Фонд за отговор на загуби и щети.
Той ще набира пари от правителствата в редовни кръгове за доброволно набиране на средства по модел, подобен на Зеления климатичен фонд на ООН на стойност 100 милиарда евро.
Създаването на такъв фонд „трябва да бъде крайната цел на COP27“, обеща алиансът на 39-те ниско разположени острова, когато представи предложението през септември.
„Загубите на БВП от тропически циклони са средно 3,7 процента годишно. Защо нашите острови, които допринасят най-малко за емисиите, причиняващи тази криза, трябва да плащат най-високата цена?“, каза Уолтън Уебсън, посланик на 39 малки островни нации в изявление през септември. По-ранна версия на фонда беше предложена на срещата на върха COP26 в Глазгоу миналата година, но беше отхвърлена от богатите страни, припомня euobserver.com.