Най-големите световни нефтени и газови компании смятат да похарчат повече от 800 млрд. евро в проекти за нови находища до 2030 г.

Енергетика / Анализи / Интервюта
Георги Велев
1942
article picture alt description

Източник: 3eNews, архив

Най-големите петролни и газови компании в света, включително Shell, Exxon и Gazprom, се очаква да похарчат 857 милиарда евро за нови проекти за нефтени и газови находища до 2030 г. Тази цифра може да се покачи до зашеметяващите 1,4 трилиона евро през 2040 г., сочи ново проучване на Global Witness и Oil Change International, цитирано от Euronews. Всичките 20 компании, разследвани от две неправителствени организации, твърдят, че подкрепят целта на Парижкото споразумение за поддържане на глобалното затопляне под критичния праг от 1,5 C по Целзий. Новият анализ идва само седмица, след като генералният секретар на ООН Антонио Гутериш нарече „морална и икономическа лудост“ да се инвестира в нов петрол и газ.

Според най-новия доклад на IPCC, новите проекти за нефт и газ ще изтласкат света доста над безопасните граници на глобалното затопляне. Водещи световни учени по климата предупредиха, че трябва да намалим използването на изкопаеми горива, за да поддържаме целите за емисиите в рамките на запазване на целта.

Още по темата

След публикуването на доклада на ООН на 4 април, вече са одобрени седем нови проекта за нефт и газ. И това ново изследване от Global Witness показва, че най-големите компании за изкопаеми горива в света все още са готови да харчат милиарди за нови проекти през следващото десетилетие.

Колко ще похарчат най-големите петролни и газови компании?

Руската държавна компания "Газпром" оглави класацията за газ с прогнозирани разходи от 373 милиарда евро според данните на независимата фирма за енергийни изследвания Rystad Energy. Qatar Energy е на второ място с 52 милиарда евро, следвана от Total Energies с 29 милиарда евро. Shell се класира на четвърто място с прогнозирани разходи от 26 милиарда евро. За добив на петрол американските фирми оглавиха списъка с най-високите вложения на Exxon (54 милиарда евро). Фирмите Chevron (52 милиарда евро) и Conoco Phillips (51 милиарда евро) с другите две компании в топ 3.

„От деня на подписването на Парижкото споразумение тези компании не спазват изискванията“, казва Лорн Стокман, изследователски директор в Oil Change International. „През следващите шест години те публикуваха своите изявления и усъвършенстваха своя PR и лобиране, докато безразсъдно преследваха растежа на производството на нефт и газ“.Той добавя, че тъй като прозорецът от възможности за избягване на бедствие започва да се затваря, тези компании все още търсят начини за растеж. Крайно време е правителствата да ги отрежат. Без повече данъчни облекчения или публични финанси за петрол и газ. Ние сме отвъд втория шанс за действия, смята експертът.

Какво имат да кажат компаниите за изкопаеми горива за резултатите от доклада?

В свой коментар за констатациите от доклада, ExxonMobil изтъкнаха своите „инвестиции от 15 милиарда долара (13,8 милиарда евро) в технологии с по-ниски емисии“. Това включва пари, изразходвани за биогорива, технологии за улавяне на водород и въглерод – не е задължително само да се говори за възобновяема енергия, обясняват оттам.

Chevron изтъкна плановете си за намаляване на „въглеродната интензивност“ на петрола и газа, които произвежда, и разработване на „печеливши, нисковъглеродни нови енергийни предприятия, които използват нашите силни страни“.

Conoco Phillips заяви, че планът на компанията за „беземисионно производство на енергия“ се занимава с въглеродната интензивност на нейните продукти и предлага възможности за компанията да инвестира в улавяне на въглерод, водород и  въглеродни компенсации. Фирмата обаче отхвърля всякакви цели, които биха намалили нейното производство.

И от TotalEnergies обясняват как данните от Rystad Energies, използвани в доклада, надценяват бъдещите й инвестиции. Компанията очаква да похарчи около 11,8 милиарда евро за „зелени проучвания“ между 2022 и 2026 г. Петролният и газов гигант добавя, че има цели за развитие на възобновяеми източници и производство на електроенергия.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Анализи / Интервюта:

Предишна
Следваща