Френски институт се обяви за по-високи мита за вноса на руски енергоносители

Подобна мярка ще бъде по-ефективна, отколкото цялостна забрана, смятат експертите

Енергетика / Природен газ и горива , Свят
3E news
610
article picture alt description

Източник: 3eNews, архив

По-тежки общоевропейски такси върху вноса на руски енергоносители биха били по-ефективни, отколкото цялостна забрана, въпреки че дори и пълно ембарго ще има ограничено влияние върху повечето страни. Това съобщи днес Френският съвет за икономически анализ, цитиран от Ройтерс.

Разкритията за смъртта на цивилни граждани в Украйна след неотдавнашно оттегляне на руски въоръжени сили от територията северно от столицата Киев засили призивите за по-строги санкции срещу Русия. Докато пълно ембарго би било "управляемо" за икономиките на ЕС, то цената му ще варира сериозно, засягайки най-сериозно Литва, България, Словакия, Финландия и Чехия, обяви съветът. Той се управлява от администрацията на френския премиер, припомня БТА.

Тази такса ще позволи на малки, но зависими страни да продължат да имат достъп до вноса на руски газ и ще прекрати вноса за по-големи и не толкова зависими страни, които могат да заместят руския внос, сочи проучване на съвета. Например такса от 40 на сто може да намали влиянието върху по-зависими от вноса на руски газ страни до между една четвърт и една трета от влиянието на цялостно ембарго, смятат експертите.

Балтийските страни и Полша настояват за цялостно спиране на руския внос, докато Германия не е склонна за подобна стъпка.

Въпреки това Берлин обяви, че постепенно върви към одобрение на евентуално ембарго.

Френският съвет за икономически анализ съобщи, че пълна забрана на вноса на енергия може да доведе до средна загуба на брутния национален доход от 0,2- 0,3 на сто до 100 евро на възрастен.

В Германия, най-голямата икономика в ЕС, ударът върху брутния национален доход може да варира от минималните 0,15 на сто до 3 на сто, според съвета.

Франция, втората по големина икономика в ЕС , ще е сред най-малко засегнатите страни с икономическа загуба от 0.15 – 0,3 на сто., тъй като не е толкова зависима от руския внос на енергия.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Природен газ и горива:

Предишна
Следваща