Асен Василев: Въглищните централи ще работят предимно през зимния сезон занапред

Енергетика / България
3E news
812
article picture alt description

Източник: Булфото

България не предвижда да затваря топлоелектрически централи покрайа Плана за възстановяване и устойчивост и Зелената сделка. Но въглищните централи ще се използват основно през зимния период. Това потвърди отново в парламента вицепремиерът и финансов министър Асен Василев. Той увери, че сигурността на енергийната система е гарантирана, но България няма как да се откаже от своята енергийна независимост: В момента обаче въглищните централи работят при голямо натоварване от август месец миналата година и то с идеята да задържат ударното поскъпване на електроенергията от последните месеци. В същото време въглищните централи получават добри приходи от цените на свободния пазар, независмо че бълват огромни количества CO2.

От думите на вицепремиера стана ясно, че до 15 март чакаме техническо съгласие от Европейската комисия за Плана. Веднага след одобрението може да започне работата по проектите, уточни Василев.
„Не се предвижда затварянето на 1600 мегавата мощности, но остава целта за намаляване на въглеродните емисии с 40%. Въглищните централи ще работят в по-кратък период, но това не е страшно, защото летният пик на потребление на енергия изисква 5000-4500 мегавата, докато зимният пик е 7500-8000 мегавата и тогава ще ни трябват тези централи“, обясни финансовият министър.

Още по темата

Той заяви, че България не иска да се откаже от своята енергийна независимост. „Затова не се съгласихме за затварянето на въглищните централи и преминаването им на газ. Това щеше да ни постави в много неизгодна ситуация да получаваме природен газ от източник, който сега води война“, каза Асен Василев.

Мощностите от батерии от 6000 мегавата, които са заложени в Плана за възстановяване, както и търсенето на геотермална енергия, ще се правят на пазарен принцип и ще се контролират от Европейската банка за възстановяване и развитие, каза още финансовият министър.

По предварителни изчисления България има достатъчен ресурс на топла и гореща вода.
„Ако не за енергия, тя може да се използва за отопление на жилища и оранжерии и да намалим разходите за природен газ и електричество“, обясни Василев.

Според него ако Българя беше приела предишния вариант на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), сега щяхме да имаме проект за парогазова централа при липса или много висока цена на природния газ.

„Цената на газа - ресурс, който България не контролира и в нашия регион имаме един основен доставчик, който в момента е във война с Европейския съюз и ни сложи в списък с неприятелски държави. Има много широкомащабни мерки свързани с инсталирането на малки соларни централи, много голяма програма за саниране, геотермалните източници на енергия, които даже и при нискотемпературен режим могат да помогнат с отопление.

В Плана за възстановяване е заложено купуването на влакове, защото вече има изградена жп инфраструктура за тях, а друга скоро ще е готова - например линията Пловдив-Бургас.
„Липсва ни подвижен състав - мотриси и вагони, както и системи за управление на мрежата. Същото се отнася и за крайградските железници“, посочи Асен Василев.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща