Общините затрупани с RDF отпадъци, МОСВ търси решение да изгаряме приоритетно българския боклук

Климат / България
Рая Лечева
2230
article picture alt description

Българските общини натрупат много RDF отпадъци, които няма къде да изгарят, съобщи на пресконференцията във вторник служебният министър на околната среда и водите Асен Личев.

По думите му приетият наскоро от Министерски съвет Национален план за управление на отпадъците 2021-2028 година дава гъвкава преценка на вноса на отпадъци включително допуска и възможността за забрана. Предстои среща с общините, Българската стопанска камара и предприятията, които изгарят отпадъци в страната да се намери решение на проблема, коментира екоминистърът.  Получава се така, че фирмите плащат по 300 евро на кубик, за да изгарят вносни отпадъци, а на българските общини плащат по 30 евро на кубик и не искат да ги изгарят.

Всъщност RDF e раздробената фракция на отпадъка, смес от материали, отличаващи се с по-висока горимост (например хартия, пластмаса) в сравнение с компонентите в общия поток отпадъци. RDF може да бъде произведено с различни свойства. Основните характеристики на твърдото гориво от отпадъци са калоричната стойност, пепелното- и влагосъдържание. Висококачественото RDF се отличава с ниски стойности за съдържанието на вода и пепел и с висока калоричност. В България и в развиващите се страни, където контейнерите за смет са предимно на открито и са с високо съдържание на влага, може да се очаква, че полученото RDF ще е с по-лошо качество. 

В момента само четири компании имат разрешения за изгаряне на отпадъци. Това са циментовите заводи “Златна панега” и “Девня цимент”, “Холсим” и Топлофикация -Сливен. Проблемът обаче е в качеството на нашите RDF отпадъци, При положение, че суровината на българските отпадъци не е качествена възниква въпросът дали ще бъде намерено бързо и адекватно решение на проблема скоро, защото общините продължат да натрупват такива отпадъци, които трябва да депонират на сметищата. В София спорната инсталация за изгаряне на RDF гориво към “Топлофикация-София” предстои да отвори офертите на кандидатите, но ефективността на използваната технология, както и екологичните ползи са под въпрос. Всъщност се оказва, че ЕК стимулира до някаква степен възможността за изгаряне на RDF гориво, припомни заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева. Според европейските изисквания България трябва да депонира 10% от отпадъка до 2035 г., а може да изгаря около 20%. В момента обаче България депонира 60% от отпадъка и изгаря около 7%, каза още Колева.

Регионалните депа на общините са пълни с отпадъци и много от тях са пред необходимост от изграждане на нови клетки за отпадъци, посочи екоминистърът в отговор на въпрос на 3eNews. Към момента със запълнени клетки са депата в Пловдив- Шишманци и Цалапица, депото в Перник, депо Горна Малина, Разград, Силистра и Кърджали. От община Велико Търново също съобщават, че предстои запълване на клетката. Заместник-министър Колева обясни, че те не са напълно запълнени, някои от общините имат готови проекти, които да бъдат финансирани от Предприятието по управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). Но предвид факта, че има наличност от 194 млн. лева с таван за разходи от 70 млн. лева е под въпрос кои проекти ще бъдат приоритетно финансирани. Ще се освободят пари, увери министърът. Въпреки че сме закъснели, все още имаме време да изградим необходимите клетки на общинските депа, които са в най-голям риск, предстоят и още срещи с общините, посочи Колева. Но главната цел е не да изграждаме нови и нови клетки на регионалните депа, а да депонираме все по-малко отпадъци, обясни Ренета Колева. 

Това предвижда и Националния план за управление на отпадъците 2021-2028 г.. Приемането на плана е аргумент да спрем наказателната процедура срещу България за незакриване на сметищата за битови отпадъци, каза Асен Личев. Предвидените средства за изпълнение на плана са над 1,4 млрд. лева. Инвестиционните мерки включват основно изграждане на инфраструктура за предварително третиране на отпадъците преди депониране и третиране на биоразградимите отпадъци. Предвидени са средства за разширяване на системите за разделно събиране на отпадъците. За доизграждане на регионални системи за управление на отпадъците са планирани 260 млн. лева, за изграждане на инсталации за рециклиране на отпадъци чрез финансови инструменти- 40 млн. лева, за изграждане на съществуващи системи за разделно събиране на битови отпадъци- 45 млн. лева, за подготовка и изпълнение на проекти за рекултивация на общински депа за битови отпадъци- 100 млн. лева, за изграждане на допълнителни клетки на депа на депа за битови отпадъци – 174 млн. лева. Така ако всяка година предвиждаме по 200 млн. лева в сектора, което не е много и за страната със стандарта на България, ще успеем да се справим с проблемите в сектора, коментира още Личев.

Повече за отмената заповед за промяна на режимите в защитена местност “Каваците” в зоните на къмпингите “Смокиня” и несъществуващия “Веселие” и причината за освобождаването на шефа на РИОСВ- Бургас Детелина Иванова вижте ТУК.

Повече за сгрешения модел на управление във ВиК сектора вижте ТУК.
 

 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща