Николай Павлов: Булгаргаз води дело срещу Топлофикация София за сумата от близо 71 милиона лева

Енергетика / България
3E news
804
article picture alt description


Тенденцията за повишаване на цените на газа се наблюдава през цялата 2021 година, но „Булгаргаз“ продава рекордни количества газ и очевидно има добра цена. Това заяви изпълнителният директор на газовото дружество Николай Павлов пред БНР. Не така стоят обаче нещата по отношение на Топлофикация София, срещу която има заведено дело за сумата от над 70 млн. лв. В интервюто Павлов коментира и констатациите на служебния финансов министър за по-ниски доставки на азерски газ заради забавянето в изграждането на междусистемната връзка с Гърция (Ай Джи Би). 

„През последните месеци, дори през цялата 2021 г. наблюдаваме тенденция на повишаване на цените. Те достигнаха рекордни нива за последните години. Наблюдаваме цени от 45.00, 46.00, 47.00 евро за MWh. И това увеличение се наблюдава не само в Европа, но и в света, и България няма как да остане незасегната от тези процеси. Въпреки всичко „Булгаргаз“ прави всичко възможно да предлага конкурентни цени, с които българските клиенти и българския бизнес да са в по-добро положение спрямо останалите пазари, и смея да твърдя, че с наличния ценовия микс се постигат и тези цели.“, заяви Павлов. 

В отговор на въпрос, той обясни, че в момента в ценовия газов микс влизат количествата по договора с руския и тези по договора с азерския доставчик.  „От месец ноември до края на отоплителния сезон „Булгаргаз“ ще включи в ценовия микс и нагнетените количества в подземното газохранилище в Чирен за последните 6 месеца“, допълни той. Уточни също така, че това ще повлияе върху цените. „Да, със сигурност това ще повлияе на цената на природния газ и ще потисне повишението, ако има такива повишения на международните пазари“. 

Изпълнителният директор на „Булгаргаз“ обясни и вносът на азерски газ в отговор на критиките, че дружеството не получава всички количества. „Нека поясним за пореден път: България получава съгласно договора количества от Азербайджан на точка Комотини и го пренася през газопровода „Ай Джи Би“. 

В отговор на коментара на водещата, че това е несъществуващата газова връзка, Павлов констатира, че „в момента не е готова газовата връзка и в този случай „Булгаргаз“ няма точка на доставка“.  В същото време уточни, че има временна такава. 

„Булгаргаз“ успя да договори временна точка на доставка на Неа Месемврия, откъдето се транспортират през преносната мрежа на Гърция количествата и те достигат до българския пазар. Нека ясно да кажем, че договорът не дава възможност на „Булгаргаз“ да избира точка на доставка, да избира момента, в който да започне доставката, или да прави други изменения по договора“. 

„След като бяхме информирани от проектната компания, изграждаща връзката, че ще има ново закъснение и се очаква да бъде въведен в експлоатация газопровода на 1 юли ние отново стартирахме преговори за удължаване на срока на доставките с 9 месеца до 30 юни 2022 г. като очакваме „Булгаргаз“ да получава пълните количества по договора на Комотини от 1 юли 2022 г. Нека отново да подчертаем, че от ограниченията на инфраструктурата доставката на Неа Месемврия зависи от постигането на съгласие с азерската компания, която не е длъжна да доставя на тази точка, нито всички количества на тази точка“. 

На отговор на въпрос, позован на изказа на финансовия министър Асен Василев за по-агресивни преговори, защото се внасят само една трета от договорените количества, тъй като е наполовина по-евтин от руския, Павлов заяви, че „Булгаргаз“ полага всички усилия, за да внесе възможно най-големи количества по договора с азерската компания“.

Цените на газа ще се отразят пряко и върху клиентите на Топлофикация София, а дружеството продължава да е сред големите длъжници на „Булгаргаз“, стана ясно от думите на Павлов.

„Към днешна дата Топлофикация София дължи близо 100 милиона лева като към 31 декември тяхното задължение беше 55 милиона. Тоест за 8 месеца те са натрупали близо 54 милиона дълг. Но тук трябва да се отбележи, че за периода 1 юли 2020 г. – 30 юни 2021 г. разликата между цената, по която „Булгаргаз“  е продал газа на Топлофикация София и съответно определената от КЕВР прогнозна цена на природния газ, който се използва за определяна на цената топлинна енергия е формирало надвзет приход на Топлофикация София от 22 милиона лева и въпреки този надвзет приход Топлофикация София е натрупала нов дълг от 54 милиона лева към „Булгаргаз“. 

В отговор на въпрос дали ще се повтори практиката за цесия от страна на БЕХ, Павлов отговори, че на 15 юли тази година газовото дружество е завело дело срещу Топлофикация София за близо 71 милиона лева Очакваме до 7 септември да изплатят задълженията си по делото, в противен случай „Булгаргаз“ ще предприеме действие за запор на сметки с цел събиране на вземанията“, каза Николай Павлов.

Очакването е, че след като топлофикационното дружество не е могло да покрие задълженията си при по-ниските цени на газа, едва ли ще може да го направи и сега. „Ситуацията е много тревожна. Тук трябва да се обединят усилията на всички институции, за да може да се излезе от тази ситуация“, констатира Павлов.  

Изпълнителния директор констатира също така, че независимо от по-високите цени на газа,“ в газовия сектор в България очевидно нещата не стоят така. „Булгаргаз“ продава рекордни количества газ. Повишено е потреблението спрямо първоначалните заявки на клиентите с 30 процента. Очевидно „Булгаргаз“ има добра цена“, заяви той. В тази връзка той се позова на отложени ремонтни дейности от големи предприятия. 

Както е известно, днес КЕВР трябва да се произнесе за цената на природния газ, по която “Булгаргаз” трябва да продава синьото гориво на клиентите си. Междувременно индексът на TTF на ICE Futures претърпя нов скок от 4.09 % до 52.400 евро за MWh. 
 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща