Цените на СО2 вдигнаха градуса на европейските енергийни пазари. Българските компании стават все по-неспокойни

Енергетика / Анализи / Интервюта
Маринела Арабаджиева
1864
article picture alt description

Енергийните пазари кипят. Така големите консултантски компании и преките участници в енергийните пазари определят като цяло настоящата ситуация на високи цени в Европа. Причината – непрекъснатият ръст на цената на въглеродните емисии (Carbon Emission Allowances (EUA), които от декември досега са се повишили двойно. Тъй като пазарите са свързани това се отразява и на цените на природния газ, търгуван на както на Европейския хъб така  и  на TTF. Съответно и на цените на електроенергията. Пазарът на България също става все по-тревожен, а големите компании вече са изключително неспокойни.

Цената на СО2 и газа

Цените на сертификатите за въглеродните емисии (СО2) за декември 2021 г., които нарастват непрекъснато и вече успяха да стигнат, макар и за кратко до нивото от 54 евро за тон вече тревожат участниците на пазара. На 12 май цената на въглеродните емисии достигна 54,83 евро за тон. Разбира се, с днешна дата, 13 май цената на договорите за СО2 за декември тази година леко намалява – до  53,71 евро за тон. Никой не се наема да прогнозира развитието.

В професионалните среди вече се появи въпроса „Кой пусна биковете?“. Обясненията са различни, но тревогата е една, а изводът към средата на настоящия месец е категоричен: Централното място е на въглерода. Месец май на 2021 г. ще остане в историята защото цената на СО2 (Carbon Emission Allowances (EUA) достигна нивото от 50 евро за тон, а това е най-важната част за целия енергиен пазар. Последствията предстои да се усетят.

Ефектът от СО2 се пренесе и на газовите пазари, но освен това има и допълнителни фактори. Перспективите за температури под средните през следващите две седмици, тясна картина на доставките и покачващи се цени на въглища и EUA тласнаха европейските цени на газа на още по-високо ниво на 12 май, обясняват експертите от engie, които следят пазарите. Те отчитат рязкото увеличение до 80 долара за тон на цените на китайските цени на въглищата, поради опасенията за силно затягане и силното търсене преди летния пиков период. В допълнение обръщат внимание на  доставките на руски газ за Европейския съюз, който се намира на едно от най-ниските си нива от началото на месец май, както и спада на доставките на втечнен природен газ през месец май спрямо април за северозападните терминали (за LNG) -  Великобритания, Белгия, Нидерландия, Дюнкерк и др.

В допълнение според данните на платформата AGSI, през която се проследява нивото на запасите в европейските газови хранилища нивото на запълване тече много бавно. Така например за газов ден 11 май нивото на запълване е до 31,63 %  или 352.6242 TWh.

Тревожният пазар на България

Повишението на цените на въглеродните емисии се пренесе не само на газовите пазари в Европа, но и в България. В началото на годината цената на природния газ, търгуван на българската газова борса „Газов хъб Балкан“ беше малко над 25 лв. за MWh. Към момента (на публикацията) цената на синьото гориво с ден за доставка 14 май вече е на път да скочи двойно  -  44,99 лев за MWh.

„Газовите пазари са свързани. Така че, да цените на нашия пазар са следствие от европейските. Навсякъде в Европа цените се повишиха – и на Европейския газов хъб и на TTF”, каза за 3eNews заместник-председателят на Българската газова асоциация кирил Темелков. Разбира се факторите са различни, но на първо място той обърна внимание на значението е ефекта от цената на въглеродните емисии и нарастването им особено през месец май.

В отговор на въпрос дали цената на СО2-емисиите е структурна или временна, заместник-председателят на Българската газова асоциация отново посочи пряката зависимост от цената на въглерода. Ако цените вървят нагоре обезсмислят бъдещето на въглищните централи. В резултат на това те губят предимство, тъй като не могат да плащат тази висока цена на въглеродните емисии. Затова пък газовите централи работят на пълен капацитет.

„Ако цените на въглеродните емисии продължат да нарастват, то те обезсмислят използването на въглищните централи, тъй като произведената от тях електроенергия става много висока. Разбира се, това би трябвало да е от полза за ВЕИ сектора, но преходът не може да стане толкова бързо. Все пак изграждането на една мощност на възобновяеми източници в зависимост от капацитета отнема поне две години, обясни той.

В България е тревожен и факта от скока на цените на газа и на регулирания пазар. За месец юни общественият доставчик прогнозира цена на синьото гориво от юни е за 35,74 лв. за MWh, а за юли 44,72 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Надолу по веригата това означава неизбежен скок на цените на парното и съответно на електроенергията. Проблемът е, че всичко се случва в навечерието на новия регулаторен период. Въпросът сега е какви са и изобщо имат ли резерви дружествата, защото освен потребителите те също са подложени на натиск.

Напоследък все повече се налага тезата, че високата цена на емисиите цели ускоряване на енергийния преход от въглища към възобновяеми източници на енергия. Това ще е изключително труден етап за държави като България, където въглищата заемат твърде висок дял в енергийния микс, а ВЕИ са недостатъчни за осигуряване на бърз енергиен преход.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Анализи / Интервюта:

Предишна
Следваща