Доларът поевтинява отново спрямо повечето световни валути за трета поредна сесия

Индексът ICE Dollarкойто показва представянето на долара спрямо шестте валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), губи 0.26%

Икономика / Свят , Финанси
Георги Вулов
1002
article picture alt description

Снимка: архив 3е-news/БТА-АР

По време на днешната търговия щатският долар поевтинява спрямо еврото, японската йена, британссия паунд и повечето световни валути за трета поредния сесия.

Публикуваните вчера данни от Министерството на труда на САЩ показаха, че инфлацията в страната през септември остава на нивото от предходния месец – 3.7% на годишна база. Експертите като цяло очакваха показателят да отслабне до 3.6%.

Още по темата

В същото време базовата инфлация (Core CPI индекс-без цените за храна и енергия) се забави до 4.1% на годишна база спрямо 4.3% месец по-рано.

Докладът за инфлацията на Министерството на труда е "леко разочароващ", но не и "травматичен", каза анализаторът на Axioma Кристоф Шон, цитиран от Market Watch. Инфлацията може да остане по-висока от очакваното, преди да продължи да намалява, утомни експертът.

„Ние обаче оставаме на път да видим забавяне на растежа на потребителските цени до 2% през следващите 12 месеца“, каза Шон.

Президентът на Бостънската банка за Федералния резерв Сюзън Колинс каза вчера, че неотдавнашното покачване на доходността на дългосрочните държавни облигации на САЩ може да премахне необходимостта Фед да повиши допълнително своя референтен лихвен процент.

„Важно е, че повишаващите се лихвени проценти по държавните облигации на САЩ сигнализират за цялостно затягане на финансовите условия. Ако тенденцията продължи, това вероятно ще намали необходимостта от по-нататъшно затягане на паричната политика в близко бъдеще“, каза Колинс.

Анаризаторите вече само 12% възможност Фед да повиши основаната лихва на следващата срещата на 31 октомври - 1 ноември, отбелязва Market Watch. Шансовете за повишаване на лихвите през декември са по-големи, 30%.

Индексът ICE Dollarкойто показва представянето на долара спрямо шестте валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), губи 0.26%, а по-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, спада с 0.19%.

Еврото се търгуваше за 1.0556 долара спрямо 1.0528 долара или нарастване на общата европейска валута с 0.26% от нивото при затварянето на предишната сесия. Въпреки повишението, еврото остава близо до психологическия праг от 1.06 долара. След публикуването на протокола от последната среща на Европейската централна банка (ЕЦБ) стана ясно, че членовете на борда на банковия регулатор на еврозоната са били разделени по отношение на решението дали да повишат лихвените проценти или да преустановят текущия цикъл на затягане, считайки този избор за близък въпрос поради значително влошаване на икономиката на блока. Докато в САЩ протоколите от Фед разкриха, че бордът е възприел сравнително предпазлива позиция през септември, въпреки че повечето от тях посочват, че е вероятно ново увеличение на лихвите.

В същото време и курсът на паунда се повиши с 0.34% до 1.2216 спрямо 1.2174 долара ден по-рано.

Стойността на американската валута спрямо японската йена се понижи с 0.09% до 149.69 йени спрямо 149.81 йени в края на сесията в четвъртък.

Двойката долар/офшорен юан (извън континентален Китай) се търгува на ниво 7.3075 юана спрямо 7.3060 юана ден по-рано или минимално нарастване на китайската валута с 0.02 на сто.

Стоковите валути по традиция при слаб долар се повишават. Австралийският и новозеландският долари, които са зависими и от търговията на двете страни с Китай, се повишават съответно с 0.18% до 0.6325 щатски долара за един австралийски и с 0.17% до 0.5917 американски долара за един новозеландски.

Другите две стокови валути, които се влияят силно от котировките на петрола – канадският долар и норвежката крона се повишават съответно с 0.15% до 1.3668 канадски долара за един американски и с 0.54% до 10.9161 норвежки крони за един американски долар.

На стоковата борса в Ню Йорк (NYMEX) американският лек суров петрол (WTI) с доставка до 20 октомври се повиши рязко с 2.56% до 85.03 долара за барел, а европейският Brent на стоковата борса в Лондон нарасна с 2.41% до 88.07 долара за барел с доставка до 31 октомври.

 *Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 11:30 часа българско време, източници Ройтeрс и Trading Economics.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща