Доларът поскъпва спрямо повечето световни валути, обезценява се спрямо японската йена

Сривът на турската лира продължава трети пореден ден, като общият спад е с над 3% за три дни

Икономика / Свят , Финанси
Георги Вулов
1353
article picture alt description

Снимка: архив 3е-news/БТА-АР

Американският долар расте спрямо еврото и паунда и повечето основни валути втори пореден ден, като спада спрямо японската йена. Инвеститорите оценяват новината за законопроекта за увеличаване на лимита за държавния дълг на САЩ.

Още по темата

Комисията по правилата на Камарата на представителите на САЩ (долната камара на Конгреса, в която мнозинства имат рпубликанците) вчера одобри законопроект за повишаване на лимита на държавния дълг за гласуване в долната камара на Конгреса. Комисията гласува със седем гласа "за" по-нататъшното разглеждане на законопроекта, шестима членове на комисията гласуваха "против".

Така законопроектът може да бъде внесен за обсъждане и гласуване в сряда. За приемането му в Камарата на представителите, състояща се от 435 членове, са необходими около 218 гласа. Ако гласуването е успешно, законопроектът ще отиде в Сената за разглеждане. Конгресът и Белият дом се опитват да прокарат законопроекта до 5 юни. По-рано министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че ресурсите на нейното ведомство ще бъдат изчерпани до тази дата.

Вижте още: Първа крачка към разрешаване на проблема с дълга на САЩ

В сряда стана известно, че продажбите на дребно в Япония са се увеличили с 5% през април в сравнение със същия месец на миналата година. Индексът се покачи за 14-ти пореден месец, но темпото на растеж се забави от ревизираното повишение от 6.9% през март. Средно анализаторите очакваха по-значителен ръст - със 7%, според Trading Economics.

Индексът ICE Dollar, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), се повиши с 0.20%. От началото на май показателят е нараснал с около 3%. В същото време по-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, нарасна с 0.23 на сто.

След две сесии на възходящ тренд, еврото се понижи с 0.46% до 1.0686 долара спрямо 1.0735 долара при затварянето на предходната сесия, движейки се близо до най-слабото си ниво от два месеца от 1.07 долара, тъй като инвеститорите останаха предпазливост преди публикуването на важни данни за инфлацията за икономиките в еврозоната. Данни от вчера за инфлацията на Испания показа по-голямо от очакваното намаление до 3.2% през май. Очакванията са инфлацията да се забави в Германия, Франция и Италия. Въпреки това, прогнозите са, че Европейската централна банка ще продължи да повишава лихвените проценти през годината.

Американският долар се повиши съществено и спрямо британския паунд до 1.2373 долара спрямо 1.2414 долара във вторник или нарастване с 0.33%. Въпреки че годишната инфлация спадна до 8.7% през април, отбелязвайки най-ниското си ниво от повече от година, тя все пак надмина пазарните очаквания от 8.2%. Трябва да се отбележи, че основният процент на инфлация, който изключва цените на храните и енергията, скочи до 6.8%, достигайки най-високото си ниво от 31 години. Затова се очакват допълнителни повишения на лихвените проценти от Банката на Англия (BoE).

Американската валута отстъпва на японската, като се понижава с 0.20% до 139.52 йени спрямо 139.79 йени ден по-рано. Йената отскочи от 6-месечно дъно, след като член на борда на Японската централна банка (BoJ) каза, че правителството и банката „ще следят отблизо движенията на валутния пазар и ще реагира по подходящ начин, ако е необходимо“. Йената отслабна значително тази година и беше на път да се понижи за втори пореден месец през май, тъй като BoJ поддържа паричната си политика на много ниски лихвени проценти въпреки пазарния натиск и постоянната инфлация. Основният темп на инфлация в Япония неочаквано се ускори до 3.5% през април въпреки прогнозите за по-нататъшно забавяне до 2.5%.

Стоковите валути също останаха под натиска на силния долар. Азиатските – австралийският и новозеландският долари, които са зависими и от търговията на двете страни с Китай, се понижиха съответно с 0.54% до 0.6482 щатски долара за един „австралиец“ и с 0.55% до 0.6003 американски долара за едно „киви“. Специално върху австралийския долар натиск оказаха и данните за инфлацията, която в Австралия се ускори до 6.8% през април от 6.3% през март, докато анализаторите очакваха по-умерен растеж - до 6.4%. Ускоряването на инфлацията се дължи основно на ръста на цените на моторните горива с 9.5% след спад от 8.2% месец по-рано.

Другите две стокови валути, които са силно зависими от цените на петрола, канадският долар и норвежката крона се обезцениха съответно с 0.30% до 1.3637 канадски долара за един американски и с 0.45% до 11.2349 норвежки крони за един щатски долар. На стоковата борса в Лондон американският лек суров петрол (WTI) с доставка до 20 юни поевтиня с 0.14% до 69.36 долара за барел, а европейският Brent с доставка до 10 юни се понижи с 0.26% до 73.35 долара за барел.

Сривът на турската лира спрямо долара продължава.Трети пореден ден турската валута спад с над процент. В сряда се понижи с 1.04% до 20.6831 лири за един американски долар, или от началото на седмицата спадът е с над 3 процента. Така валутните пазари оцениха победата на Тайип Ердоган на балотажа на 28 май за нов мандат като президент на Турция.

*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 10:00 часа българско време, източници „Ройтерс“ и Trading Economics.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща