Американсият долар спада спрямо повечето световни валути, леко поскъпва към паунда
Обезценяването на руската рубла продължава трети пореден ден
По време на днешната борсова сесия щатският долар се понижава спрямо еврото и йената и повечето световни валути, леко поскъпва към британския паунд. Някои стоковите валути също се възползваха от слабостта на американския долар.
Инвеститорите продължават да се тревожат за перспективата покачването на основните лихвени проценти да продължи по-дълго време от очакваното. Вниманието на пазарите тази седмица е насочено към протокола от заседанието на Федералния резерв на САЩ от заседанието, проведено на 31 януари и 1 февруари, който ще бъде публикуван днес, след като затворят пазарите в Западна Европа. Очакванията на пазарните участници е протоколът да даде допълнителни сигнали за паричната политика на централната банка на САЩ, от която се влияят много от големите национални банки.
Индексът ICE Dollar, който измерва стойността на щатския долар спрямо шестте основни световни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), се понижи с 0.05%, а широкият индикатор WSJ Dollar, който проследява динамиката на долара спрямо 16 валути, спадна с 0.04%*.
Еврото успя да изтрие част от понесените във вторник загуби в азиатската търговия и в началото на сесията в Европа, като нарасна с 0.07% до 1.0656 щатски долара спрямо 1.0648 долара в края на търговията във вторник.
Анализаторите от нидерландската финансова група ING не изключват възможността двойката евро/долар да се върне към диапазона от 1.075-1.080 през следващите дни. Междувременно експертите на американската Jefferies Group смятат, че доларът през първата половина на годината като цяло ще се търгува в доста тесен диапазон не само спрямо единната европейска валута.
Цената на еврото спрямо японската национална валута спадна с 0.31% до 143.72 йени в сравнение със 143.78 йени във вторник.
Курсът на долара се понижи с 0.12% до 134.84 йени спрямо 135.01 йени в края на предишната търговска сесия.
Британският паунд губи 0.04% до 1.2124 долара спрямо 1.2129 долара в края на предходния ден на търговия, а спрямо единната европейска валута се понижава с 0.15% до 0.8805 паунда за едно евро спрямо 0.8792 паунда при затваряне на търговията във вторник.
Обезценяването на руската рубла, започнало в началото на седмицата, продължава и в сряда, като се понижава с 0.71% до 74.386 рубли за долар на международните валутни пазари, отдалечавайки се съществено от годишния си връх от 65.203 рубли за долар, регистриран на 13 януари. Основната причина за слабостта на рублата са спадналите потоци на чуждестранна валута към националната икономика, заради санкциите от САЩ и ЕС и ембаргото върху износа на петрол и природен газя, намалявайки приходите от жизненоважен източник за Русия, което рефлектира и върху местния пазар, ограничавайки търсенето на рублата. По-ниските продажби на енергия навредиха на рублата въпреки намесата на Централната банка на Русия, която продаваше чуждестранна валута на стойност средно 8.9 милиарда рубли на ден от януари, за да компенсира понижения приток на капитал. Днес, въз основа на информация, предоставена от банки и обменни бюра в Москва към 9 часа българско време, курсът купува/продава е в диапазона е 74.43/78.29 рубли. за долар. В сравнение с предходния ден средният курс на покупка се увеличи с 19 копейки, средният курс на продажба спада с 42 копейки.
Основният конкурент на щатския долар в Европа – швейцарският франк поскъпва с 0.16% до 0.9262 франка за един долар, оставайки далеч от 18-месечния връх от 0.906 франка, достигнат на 2 февруари
. Инвеститорите продължават да оценяват перспективите за затягане на паричната политика от Швейцарската национална банка (SNB). Рязкото забавяне на инфлацията в страната ограничи очакванията за това колко още SNB ще повишава цената на кредитите. Данните за потребителските цени през декември показаха, че инфлацията се е забавила до 2.8%, под прогнозите на банката от 3% и пазарните оценки от 2.9%.Стоковите валути не са в единна посока спрямо долара. Двете азиатски – австралийският и новозеландският долари, които силно се влияят от китайската икономика, се повишиха съответно с 0.31% до 0.6831 щатски долара за един „австралиец“ и с 0.36% до 0.6234 американски долара за едно „киви“.
Другите две стокови валути, които са много зависими от петролните пазари, канадският долар и норвежката крона спадат съответно с 0.02% до 1.3539 канадски долара за един американски и с 0.04% до 10.2949 крони за един щатски долар. На стоковата борса в Лондон американският лек суров петрол (WTI) с доставка до 21 март поевтиня с 0.59% до 75.91 долара за барел, а европейският Brent с доставка до 28 февруари спадна с 0.49% до 82.64 долара за барел.
*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 10:00 часа българско време, източници „Ройтерс“ и Trading Economics.