Доларът се обезценява спрямо повечето основни валути в сряда
Индексът ICE Dollar, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), загуби 0.23%
Американският долар се обезценява спрямо еврото, японската йена, британския паунд и повечето основни валути по време на търговията в сряда.
Търговците очакват публикуването на протокола от декемврийското заседание на Федералния резерв на САЩ (Фед), надявайки се да открият в него сигнали, че централната банка на САЩ е готова да смекчи плановете си за по-нататъшно увеличаване на основния лихвен процент на фона на отслабването на глобалната икономическа активност, отбелязва Market Watch.
През декември Фед повиши основаната си лихва с 50 базисни пункта (б.п.) до 4.25-4.5% годишно, докато на предишните четири заседания я повишаваше със 75 б.п. В същото време председателят на Фед Джеръм Пауъл заяви, че централната банка на САЩ ще повишава лихвите, докато достигне целите за инфлация от 2%.
„Въпреки че Федералният резерв планира да поддържа лихвените проценти високи за по-дълго от очакваното време, пазарите продължават да се съпротивляват, все още разчитайки на облекчаване на паричната политика“, казаха експертите-икономисти Рубила Фаруки и Джон Силви в обзор по време на събитие във Вашингтон вчера. „Не очакваме Фед да преминете към намаляване на лихвите тази година“, прогнозираха двамата.
Протоколът от заседанието на Фед през декември ще бъде публикуван в сряда в 21:00 часа българско време, когато пазарите в Европа ще бъдат затворени.
Спадащата инфлация в големите европейски икономики – вчера в Германия (до 9.6% спрямо 10.0% през ноември), а днес и във Франция (до 6.7% спрямо 7.1%), подкрепят основните европейски валути.
Индексът ICE Dollar, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), загуби 0.23%, а по-широкият WSJ Dollar Index се понижи с 0.72%.
Еврото се повиши спрямо долара с 0.70% до 1.0619 щатски долара спрямо 1.0548 долара в края на предишната сесия. Общата европейска валута се задържа близо до най-силното си ниво от юни, тъй като се вижда, че Европейската централна банка (ЕЦБ) ще повишава допълнително лихвените проценти със стабилни темпове, за да се справи с инфлацията, която все още е доста над целта на централната банка от 2%. Еврото загуби около 7% спрямо щатския долар през 2022 г., след като достигна 20-годишно дъно от 0.96 през септември, тъй като инвеститорите се втурнаха да се спасят от перспективата за тежка икономическа рецесия в Европа на фона на продължаващата война в Украйна, нарастващите разходи за кредитите и упорито високата инфлация.
Британският паунд също нарасна с 0.70% до 1.2050 долар спрямо 1.1968 долара ден по-рано. Британската валута започна да се възстановява, след поемането на изпълнителната власт от новия премиер Риши Сунак, но все още остава под натиск, тъй като рецесията става неизбежна за Обединеното кралство. Последните послания от Банката на Англия (BoE) се различават от другите големи банки, като се очаква темпът на нарастване на основната лихва да се забави.
Американската валута се обезценява и спрямо основния си конкурент в Европа за валута-убежище, като спада с 0.84% до 0.9279 франка за един долар и се задържа до най-сирните си нива от миналия март, тъй като инвеститорите приветстваха данните за инфлациаята в Швейцария, показващи забавяне от очакваното през декември до 3.5%, но все още е доста над целта до 2% на Швейцарската национална банка (SNB). През отминалата 2022 година SNB повиши лихвените проценти със 175 базисни пункта, повишавайки разходите по заемите до най-високото ниво от 2008 г. насам, за да осигури стабилност на цените и да отвори вратите за още затягане на паричната политика през 2023 г.
Цената на щатската валута спрямо японската йена се понижи с 0.37% до 130.52 йени спрямо 131.02 йени в предишната търговия. Обменният курс на долара спрямо китайския офшорен юан спадна с 0.49% до 6.8892 юана спрямо 6.9151 юана ден преди това.
Предстоящото отваряне на Китай от 8 януари подкрепи двете стокови валути в Азия – австралийският и новозеландският долари, които са силно зависими от китайската икономика. Двете валути поскъпнаха съответно с 2.14% до 0.6877 щатски долара за един „австралиец“ и с 1.56% до 0.6346 щатски долара за едно „киви“.
Другите две стокови валути, които пък са силно зависими от котировките на петрола също се възползваха от слабостта на американския долар, но и от поевтиняването на суровината. Канадският долар се повиши с 0.86% до 1.3551 канадски долара за един американски, а норвежката крона поскъпна с 0.50% до 10.0303 крони за един щатски долар. На стоковата борса в Лондон американският лек суров петрол (WTI) с доставка до 20 януари се понижи с 2.09% до 75.32 долара за барел, а европейският Brent с доставка до 31 януари спадна с 2.13% до 80.35 долара за барел.
*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 11:00 часа българско време, източници „Ройтерс“ и Trading Economics.