Добрев: Енергийно бедните хора трябва да се подпомогнат, нужни са мерки в полза на собственото ВЕИ производство
Държавата трябва на първо място да се погрижи за енергийно бедните. Но освен грижата за енергийни бедните е важно да се позволи на хората сами да произвеждат възобновяема енергия. Това стана ясно от думите на председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев по време на дискусия "Да намалим сметките – енергийната бедност и цените", организирана от Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент (ЕП). Според Добрев енергийно бедните у нас са най-голям дял в сравнение с целия Европейски съюз.
В борбата с енергийната бедност би помогнало много изграждането на повече генерации за електроенергия, защото колкото повече електроенергия се предлага на пазара, толкова повече цената й ще бъде по-ниска. В Европа и в България се говори все повече за увеличаване на инвестиции във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Тези инвестиции са все по-евтини от конвенционални източници, смята Добрев. Той също споделя идеята за създаване на енергийни общности, което също ще подпомогне на намаляването на цените за домакинствата.
Освен това инвестициите в енергийна ефективност са много важни, защото най-евтината електроенергия е спестената, изтъкна Добрев. По думите му инвестициите в ефективност и обновяване на сградите най-бързо връщат вложените средства, освен това те разкриват и нови работни места. "Икономическите ползи са достатъчни и програмите за енергийна ефективност, особено в днешното ежедневие, доказаха своята необходимост", добави още председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание.
Три групи са уязвимите потребители у нас
Близо 1,6 млн. българи живеят под линията на бедност. Това каза д-р Теодора Пенева от Института за икономически изследвания към БАН.
Към момента може да се оформят три основни групи. Към първата са тези, които са подпомагани с целева помощ за отопление. Към 2021 г. уязвимите потребители са близо 300 000 души в България, посочи Пенева. Тази година ще надскочат този брой. Под официалната линия на бедност са 1 млн. и 532 хил. души в България. Доход само 218 лв. над официалната линия на бедност от 504 лева имат 2 млн. и 800 хил. души.
При един диференциран подход на схеми за подпомагане се очаква да са най-високи стойностите към уязвимите потребители. Не може да се каже, че това е оценката за "енергийно бедни", тъй като има индивидуални критерии, които варират, уточни д-р Пенева, цитирана от БТА.