Дават ход на проекта „Яденица“

Чаира ще има възможност да изпълнява ролята на авариен резерв в електроенергийната система за период от 20 часа

Енергетика / България
3E news
1704
article picture alt description

Правителството взе решение по отношение на хидроенергиен комплекс „Белмекен-Сестримо-Чаира. Това съобщи министърът на енергетиката в оставка Александър Николов след днешното заседание на правителството.

 „Както може би част от вас знаят „Чаира” е най-голямата ПАВЕЦ в Югоизточна Европа. Това  е най-значителната регулираща мощност в нашата система.  Взетото решение е важна стъпка относно право на строеж и реализиране на обекта, който е язовир „Яденица”. С това решение ще се увеличи обемът на долния резервоар на ПАВЕЦ „Чаира" с 9 млн.кубика. По този начин централата ще мине от дневен към седмичен режим на изравняване на водните обеми и ще има възможност за работа в пълна генераторна мощност в продължение на 20 часа, текущо е 8 часа и половина, т.е. капацитетът ще се повиши два пъти и 22 часа и половина в помпен режим. Към момента това е 11 часа”, уточни той.

Още по темата

Чаира ще има възможност да изпълнява ролята на авариен резерв в електроенергийната система за период от 20 часа“,  заяви още енергийният министър.

По думите му реализирането на проекта „Яденица” ще доведе до значително подобряване на структурата на резервните мощности на страната. "Като генераторната мощност от 864 мегатава текущо  и минимално време за достигане на пълно натоварване от под 5 минути, висока степен на автоматизация на работните режими”, каза още той.

„Чаира може да се разглежда като батерийна структура“, обясни Николов. По думите му това ще създаде възможност много от зелените проекти, които вече са при системния оператор да се случат, тъй като ще има мощност, която да ги балансира и „по този начин да има доста по-приемливи цени и доста по- добри нови проекти в България“.

Министърът отбеляза значението на проекта в светлината на зелената сделка и обясни, че чак сега след спиране по определени причини този проект може да започне да се изпълнява.

В тази връзка той отбеляза, че реализацията на проекта „Яденица” е започнала през 1994 г. „През 2005 г строителството е преустановено поради липса на финансиране. През 2016-2017 г. е извършена актуализация на съществуващия проект и чак сета достигаме до етап, в който ще се може да се приеме, че фактическите стъпки ще подсигурят България да запази позициите си на елекробалансьор в целия регион”, добави още Николов.

Проектът за увеличаване на обема на долния изравнител на ПАВЕЦ „Чаира“ с изграждане на язовир „Яденица“ и реверсивен напорен тунел за връзка с язовир Чаира е стар инвестиционен проект в програмата на НЕК и съфинансиран от ЕС по Механизъм за свързване на Европа. Той е със статут на проект от общ интерес за Европейската комисия. В застой, поради редица процедури е от лятото на 2019 г.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от България:

Предишна
Следваща