Синдикатите на ТЕЦ „Марица Изток 2“ очакват среща с управляващите за бъдещето на енергийният комплекс
С няколко писма до правителството и отделни министри се иска насрочване на среща на браншовия съвет за тристранно сътрудничество на тема енергетика. Писмата са изпратени от КНСБ в ТЕЦ „Марица изток 2“, като до момента работещите там нямат нито писмен, нито устен отговор, нито покана за разговори. Ако продължава неглижирането им, синдикалистите се готвят за стачка.
Пред БНР Деян Дяков, председател на синдиката в ТЕЦ „Марица изток 2“, поясни, че при предишни правителства в рамките на седмица техните писма са били отразявани, а срещи са били насрочвани максимум до 10 дни.
Основният проблем, за който се иска среща, е обсъждането на Плана за възстановяване и устойчивост в сферата на енергетиката. Дяков подчерта, че всички промени след забележките на ЕК трябва да се обсъдят със социалните партньори и да станат достояние на всички граждани.
„Искаме да видим как ще бъде разписан целия плавен енергиен преход, искаме да знаем ясно съдбата на нашите служители“, изтъкна Деян Дяков.
Той се позова на информация на президента на КНСБ Пламен Димитров, че в началото на февруари ще бъде свикан Националния съвет за тристранно сътрудничество по тази тема.
„Следващата седмица вероятно ще се събере браншовият съвет на тема енергетика“, съобщи Деян Дяков.
„Нито една от двете страни няма полза от протести и нагнетяване на напрежение. Нашата по-остра позиция беше породена от мълчанието на правителството“, отбеляза синдикалистът.
Вътре в Плана и между редовете на Плана е записано бъдещето на комплекса, коментира пред БНР и Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ „Подкрепа“.
Загоров е категоричен, че искат едно от обществените обсъждания - „от всички, които правят – дали на Малдивите, в Брюксел или в София“ – да бъде в Раднево.
„Защото регионът ще зависи изключително много и в бъдеще от комплекса „Марица изток“, а комплексът ще зависи от записаното в Плана за възстановяване и устойчивост. Това е разковничето.“
„Марица изток“ като енергиен комплекс се доказа. Няма коминче в „Марица изток“, което да не пуши. Работи се на пълни обороти. Ако бяхме в социализма, щяхме да кажем - „Марица изток“ пее и всичко е по конец. Толкова натоварен комплексът не е бил от отдавна. И някой да си прави експерименти като това да премества седалището на едно предприятие от Раднево в София, и да казваме, че миньорите от София ще вдигат стачка, ще правят протест или са изпълнили плана си, това е малко смешно. А да хвърлиш бомбата – ще ви направим завод за боклук, точно в зимата, в най-голямото натоварване, когато никой от комплекса не почива, това бих го определил като напълно безотговорно. Човек, който не познава душата на миньора, не познава душата на региона, не познава какви са социалните връзки между тези хора, може да хвърля такива бомби, само за да отговори на някакъв въпрос и този въпрос да мине и да замине в парламента“, посочи Александър Загоров.
„Ако „Марица изток“ стане неспокойна, цялата държава ще стане неспокойна, защото „Марица изток“ в момента връзва балансите на енергетиката, която дава живот на икономиката, категоричен е Загоров.