Ще доведе ли до нови амбициозни цели за климата срещата на върха през април в САЩ

Президентът Джо Байдън каза в петък, че на срещата са поканени руският президент Владимир Путин и Си Дзинпин от Китай

Икономика / Свят
Рая Лечева
1504
article picture alt description

Американската администрация планира да разкрие нова цел за емисиите на въглероден диоксид на срещата на върха, която ще се проведе дистанционно на 22 и 23 април, съобщи в петък президентът на САЩ Джо Байдън. Той подчерта, че е поканил руският президент Владимир Путин и китайският лидер Си Дзинпин на срещата на върха на глобалните лидери през април. Белият дом заяви, че иска да си сътрудничи с Русия и Китай по отношение на изменението на климата, въпреки нарастващото напрежение между страните в редица други области. Все още не е ясно дали Русия и Китай ще приемат покани за срещата на върха или ще се интересуват от сътрудничество със САЩ за ограничаване на емисиите.

Отвъд амбициите Америка има много какво да свърши за климата

САЩ са вторият по големина емитер на парникови газове в света след Китай. Русия е четвъртият по големина емитер. “Изгубихме достатъчно време  през последните 4 години от липсата на мерки за справяне с климатичните промени”, зави Джон Кери, който отговаря за политиката на климата на САЩ, предаде CNBC. Вторият по големина емитер има изключително много работа за вършене по приемане на политики за намаляване на замърсяването от автомобилите, от електроцентралите, от индустрията. Страната разчита и на бизнеса да приеме доброволни цели за намаляване на емисиите и всяка една от тези задачи е свързана с връщането на САЩ в Парижкото споразумение.

За никой не е тайна обаче, че за да се постигнат целите от Парижкото споразумение за ограничаване на глобалната температура до под 2 градуса по Целзий с уговорката, че светът ще стреми да се доближи до ограничаване на температурата с 1,5% до 2050 година.

Президентът Джо Байдън заяви пред репортери, че не е поканил директно Путин или Си, но каза, че лидерите „знаят, че са поканени“ на срещата на върха - събитие, което САЩ организират, за да ускорят глобалните усилия за намаляване на емисиите на изкопаеми горива, които променят климата. По-късно Белият дом публикува списък с 40 световни лидери, поканени на срещата на върха, включително Си и Путин.
Байдън каза, че е говорил с британския премиер Борис Джонсън в петък и с държавите-членки на ЕС в четвъртък. Белият дом даде приоритет на разговорите с близки съюзници на САЩ, преди да се свърже с Китай и Русия. Основна тема е била възможността демократични държави да се обединят в инфраструктурен план, който да конкурира китайската инициатива "Един пояс, един път", предаде Ройтерс.
Китайската инфраструктурна схема "Един пояс, един път" е на стойност трилиони долари. Тя беше лансирана през 2013 г. от президента Си Цзинпин и включва инициативи по разработка и инвестиции, простиращи се от Източна Азия до Европа. Проектът би разширил значително китайското икономическо и политическо влияние, което поражда опасения в САЩ и не само. По изчисления на глобалния доставчик на финансови данни "Рефинитиф", до средата на миналата година с китайската инициатива са били свързани над 2600 проекта на стойност 3,7 трилиона долара. Китай обаче обяви, че пандемията от коронавирус е засегнала около 20 на сто от проектите по линия на "Един пояс, един път".

Ден по-рано Байдън каза на първата си пресконференция, че ще попречи на Китай да задмине САЩ и да стане най-мощната държава в света.
Американският държавен глава смята да обяви идната седмица план на стойност трилиони долари за подобряване на американската инфраструктура.
В четвъртък той каза, че ще осигури американски инвестиции в обещаващи нови технологии като квантови компютри, изкуствен интелект и биотехнология.
 

На крачка от глобалните преговори за климата на ООН през ноември

Байдън се ангажира да бъде домакин на преговорите за климата по време на предизборната си кампания си, а също и чрез своя изпълнителна заповед през януари. Срещата на върха се провежда преди глобалните преговори за климата на ООН през ноември в Глазгоу, Шотландия.

Белият дом заяви, че иска да си сътрудничи с Русия и Китай по отношение на изменението на климата, въпреки нарастващото напрежение между страните в редица други области. Администрацията на Байдън многократно е посочвала Пекин и Москва като най-големите заплахи за националната сигурност за САЩ.

Администрацията на Обама обеща да намали емисиите в САЩ до 28% под нивата от 2005 г. до 2025 г., но бившият президент Доналд Тръмп спря федералните усилия за постигане на тази цел. Очаква се администрацията на Байдън да въведе по-строга цел за постигане на нацията до 2030 г.

Срещата на върха идва в момент, в който Байдън обеща да преведе американската икономика към чиста енергия и да намали емисиите от въглища, природен газ и нефт. Байдън върна САЩ в споразумението за климата в Париж през януари, след като през 2017 г. Тръмп заяви, че изтегля страната.

По думите на Байдън днес САЩ ще се ангажира отново с целите си за намаляване на емисиите съгласно споразумението и ще ръководят усилията да помогнат на други държави да актуализират собствените си цели. Президентът също така обеща да насочи САЩ към пътя към производство на електроенергия с нулеви въглеродни емисии до 2035 г. и нетни нулеви емисии до 2050 г.

 

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща