Окончателно: Дания ще строи енергиен център на изкуствен остров за управление на вятърните централи в Северно море
Управляващите в Дания взеха решение за изграждане на енергиен център в Северно море. Той ще бъде разположен на изкуствен остров на 80 км от брега на полуостров Ютландия.
Проектът ще е на основата на публично-частно партньорство като по-голяма част от острова ще е притежание на държавата. Участието на частните компании обаче ще е от решаващо значение за рентабилността на проекта, по отношение на иновациите, а като цяло и за реализиране на потенциалът на този проект. Общият обем на инвестициите в енергийният остров и в 10 ГВт вятърни електроцентрали се оценява на стойност от 34 милиарда щатски долара.
Идеята за създаване на „енергийни центрове“ на изкуствени острови в Северно море и в близост до остров Борнхолм, които да обслужват офшорните (морски) вятърни електроцентрали е стара. През 2020 година датското правителство потвърди, че има намерение да построи първият в света енергиен център в рамките на новият План за действие в областта на климата. Най-накрая на 4 февруари тази година беше обявено официално окончателното решение за строителството на енергиен център и изкуствен остров в Северно море. „Широката коалиция от партиите датския парламент се съгласи с това, че енергийният възел в Северно море ще бъде разположен на изкуствено построен остров“.
„Това е действително велик момент за Дания и глобалния енергиен преход. Това решение само по себе си е нова ера на устойчиво производство на енергия в Дания и в целия свят и е свързано с амбициозните цели в областта на климата, икономическия растеж и зелени работни места. Енергийният възел в Северно море ще е най-големият строителен проект в историята на Дания. Той ще допринесе много за осъществяване на огромния потенциал на европейската морска вятърна енергетика.“, смята датският министър по въпросите на климата Dan Jørgensen.
Енергийният център ще играе ролята на офшорна електроцентрала, която събира и разпределя зелена електроенергия, произведена от стотици вятърни турбини, заобикалящи острова и ще я доставя директно до потребителите в страните около Северно море. Очаква се островът да е с площ от около 120 хил. кв метра и в първият си етап да осигурява зелена електроенергия за 3 милиона домакинства.
Първоначалната мощност на вятърните електроцентрали обкръжаващи острова ще е 3 ГВт, а през следващите години ще бъде увеличена до 10 ГВт, което е малко над вятърните мощности в Дания. Когато проектът достигне крайният си етап и бъде пуснат напълно в експлоатация той ще може да покрива потреблението на 10 милиона европейски домакинства.
Системата за пренос на електроенергия от енергийния остров за Дания ще бъде построена от датския системен оператор TSO Energinet и ще е негова собственост. Системата за пренос между острова и другите страни ще бъде изградена от Energinet в сътрудничество с чуждестранните оператори.
Прогнозата на Датската енергийна агенция е, че дела на ВЕИ в потреблението на електроенергия на страната ще достигне 100 % още през 2027 година. След това Дания практически ще стане нето експортьор на зелена електроенергия.
Дания определи 2050 г. като крайна дата за добив на нефт и газ в Северно море и отмени всички бъдещи лицензионни процедури. Приемайки решение за изграждането на първия енергиен център в Северно море страната прави още една важна стъпка към зеления преход.