ЕК обмисля варианти за по-голяма интеграция между отделните части на енергийната система

Енергетика / Свят
3E news
1847
article picture alt description

Потребителите ще бъдат в центъра на усилията на ЕС за създаване на по-интегрирана енергийна система, като местните власти ще играят съществена роля за приближаване на потребителите на енергия до доставчиците в опит да увеличат максимално ефективността и да намалят емисиите на парникови газове.

Миналата година ЕК представи „стратегия за интеграция на енергийната система“, казвайки, че настоящата енергосистема, изградена върху няколко паралелни, вертикални вериги за енергийна стойност, трябва да бъде разбита.

Интеграцията в сектора означава свързване на различните енергийни носители - електричество, топлина и охлаждане, природен газ, твърди и течни горива - помежду си и със сектори за крайно потребление, като сгради, транспорт или промишленост, смятат от ЕК, цитирани от Euractiv.

„Трябва да разчупим отделните сектори между потоците за производство и използване на енергия“, каза шефът по климатичните промени в ЕС Франс Тимерманс, казвайки, че настоящата енергийна система „бързо се превръща в реликва от миналото“.

Стратегията, представена през юли, беше широко приета от играчите в индустрията, потребителските групи и екологичните организации. „Един от големите въпроси е„ тогава какво “, каза Мортен Петерсен, датски депутат, който е заместник-председател на комисията на Европейския парламент по промишленост, изследвания и енергетика. „Мисля, че трябва да обсъдим помежду си как можем да намерим нови начини за сътрудничество - между публични и частни субекти и всички различни нива на управление, било то на наднационално, национално или местно ниво“, обясни той в края на миналия месец.

Потребителите и местните власти ще са в центъра при трансформациите

Пол Вос от лобистката група за централно отопление Euroheat & Power заяви, че би искал да види „много по-голяма роля на местните власти“ при формирането на енергийната система. „Защото това са хората, които разбират ресурсите и нуждите на място“, особено що се отнася до отоплението, което според Вос е „по своята същност местен проблем“. Лиза Фишер от климатичния мозъчен тръст E3G се съгласи, като заяви, че е необходимо повече участие на потребителите, гражданите и местните власти в оформянето на бъдещата енергийна система. Във връзка с това тя каза, че сградите трябва да се разглеждат като централен възел в обновената европейска енергийна инфраструктура, като потребителите са здраво поставени на мястото за управление. „Трябва да разглеждаме нашия сграден фонд като ключова инфраструктура“, която може да направи търсенето на енергия по-гъвкаво, като по този начин повиши енергийната сигурност и „премахне необходимостта от резервно генериране на топлоенергия“, смята тя.

Този ориентиран към потребителите подход към енергийния преход е в голяма степен в съответствие с неотдавнашните реформи на политиката, приети на ниво ЕС. Преди малко повече от две години Европейският съюз прие нови правила за пазара на електроенергия, които закрепиха в закона безпрецедентното право на потребителите да произвеждат, продават и споделят собствената си електроенергия в новоопределените „граждански енергийни общности“.

Днес същият децентрализиран подход се прилага към настоящата вълна от предложения за политики, които се предлагат в рамките на Европейския зелен договор. „Не забравяйте, че стратегията за интеграция на енергийната система е свързана преди всичко с интегрирането при страната на търсенето“, каза Гуидо Бортони, старши съветник в енергийната дирекция на Комисията. „Истинската новина тук е, че интегрираме търсенето“, добави Бортони. „Законодателството е най-важната част, но не е достатъчно. Трябва също така да дадем възможност на потребителите, играчите и инвеститорите в тази нова култура на интеграцията на енергийната система. "

Електрификацията на транспорта е посочена от изпълнителната власт на ЕС като добър пример за потенциала за интеграция. „В момента знаем, че електрическите превозни средства свързват транспортния и енергийния сектор, но също така и сградите, където често се намират местата за зареждане. Понастоящем има само много ограничен интерфейс между тези три сектора “, добави той.

Юрген Фишер, президент на Danfoss Climate Solutions, се съгласи с необходимостта от насърчаване на култура на сътрудничество в секторите за енергийно снабдяване и крайно потребление. Но той каза, че политиците също могат да доведат до промени, както на равнище ЕС, така и на местно ниво. Като взе за пример родния си град Хамбург, той каза, че от юли тази година за нови инсталации ще бъдат разрешени само отоплителни системи с поне 20% възобновяеми източници. „Не можете да го замените с газова отоплителна система, поне ще трябва да имате слънчеви топлинни инсталации или слънчеви панели на покрива“, каза той.

Той обаче заяви, че новите местни правила са създали неволно „бум“ в търсенето на системи за газово отопление, тъй като не са въведени паралелни стимули, които да направят алтернативите за възобновяеми източници по-достъпни. „Всички искат да подменят отоплителната си система с газова, защото е по-евтина. И това всъщност ви показва, че хората ще действат само под търговски натиск. Така че колкото по-скоро вложим това в стимул, толкова по-бързо ще го променим “, каза той.

Като технологична компания Фишер каза, че Danfoss разглежда енергийната система като цяло. „Но за да направим добър случай от това, трябва да поговорим с производителя, мрежовата компания, инвеститора, проектанта, изпълнителя и крайния потребител. И това е супер сложно да се създаде убедителни тези“, добави той.

Според него тези връзки могат да бъдат установени със законодателство в области като строителните норми. Той също така изисква обучение на хора, участващи в цялата верига на добавена стойност - от държавни служители до изпълнители, монтажници и всички, участващи в индустрията, добави той.

Един пример за успешна интеграция на енергийната система е улавянето на отпадъчната топлина, която супермаркетите произвеждат при охлаждането на храната. Тази топлина може да се инжектира в централните топлофикационни мрежи за използване в близките жилищни райони. Центровете за данни са друг източник на отпадъчна топлина, който в момента твърде често остава неизползван, смята експертът.

С течение на времето, според Фишер, ще се появят нови модели на услуги, където енергийните компании стават доставчици на услуги, а не само доставчици на енергия за крайни потребители. В такъв модел „компаниите, инвеститорите, технологичните фирми и комуналните услуги се сливат в доставчик на услуги. Защото само компании, които разбират цялата система, могат да разкрият стойността на интегрираната система.

Ключови думи към статията:

Коментари

Още от Свят:

Предишна
Следваща